Број 3627  понеделник, 11 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter

10 прашања

Валентина Каранфилова-Стевановска, авторка на „Воинот на коњ“

Таа говори за своите натамошни проекти во рамки на „Скопје 2014“ и за шпекулациите околу високите хонорари на вајарите што ги добија од Владата

 

Жаклина Ѓорѓевиќ


Г-ѓо Стевановска, во јавноста станавте позната како авторка на најголемата скулптура во земјава, на Александар Македонски или „Воинот на коњ“, како што сега се нарекува. Овој споменик предизвика контрадикторни реакции. Како се чувствувате сега откако споменикот е поставен, а на кој работевте три години?

- Среќна сум и горда што можам, конечно, да го видам поставен на местото каде што треба, по толку многу труд и работа. Посебно сум среќна зашто луѓето го примија позитивно, барем повеќето. Нормално, секогаш може некој да ги гледа работите негативно или позитивно. Со оглед на големината, споменикот го работев многу напорно, бидејќи, пред се', работата е физичка. Среќна сум и поради што овој споменик претставува симбол на Македонија и гордост на Македо��ците. Ова дело останува за Македонија, не за мене. Среќна сум што успеав да го направам како што го замислив. Горда сум што придонесувам со мојата работа да оставам дело кое ќе остане за идните генерации. Пред да се постави споменикот, многу од медиумите на невидено даваа различни коментари во врска со изгледот на споменикот, пишуваа како фонтаната и споменикот ќе бидат огромни, ќе го затворат целиот плоштад и ред други работи, но сега откако се постави споменикот, иако е доминантен во просторот, тој претставува монументално решение составено од повеќе сегменти и воопшто не му пречи на плоштадот. Впрочем, секој сам може да процени без да слуша нечие мислење.Колкава е, според Вас, важноста на овој споменик? Дали тој има историска вредност, а не само уметничка?

- И овој споменик, како и сите споменици што се поставени и ќе се поставуваат имаат историска вредност. Сите овие споменици потоа остануваат во трајна сопственост на културната историја на Македонија без разлика дали денес на некого му се допаѓа или не, бидејќи луѓето заминуваат, а делата остануваат.


(Целосното интервју можете да го прочитате во денешното печатено издание на „Утрински весник“)
.


#
Статијата е прочитана 5171 пати.

Испрати коментар

Од: demokrat
Датум: 11.07.2011 00:20:55
Avtorkata veli: "Се' е осмислено". Vo toa ne se somnevam. Taman rabota ako e e osmisleno i se raboti improvizatorski. No, krajniot zaklucok veli deka "se osmislenoto" e loso osmisleno!
Од: Трпе
Датум: 11.07.2011 00:55:37
Како од младите да очекуваме да покажуват резултати ,додека се образуват.чиста лага е кога се кажува дека знаењето е сила,знаењето е моч.Се се сведува на чиста среќа и заслуги во партијата на власт.Имаме функционери кои се на високи позиции а било како без никакво докажување, завршиле средно па и високо образование а некои и не завршиле високо образование.Имаме уметници кои не се докажале како врвни уметници а стигнале до врвот.Се се сведува на чиста среќа и борачки стаж во партијата.
Од: Zare
Датум: 11.07.2011 00:58:39
Ја знам Валентина одамна е познат уметник,не е случајно избрана за овој голем проект.Само напред.
Од: Колку и да лажете, вистината секогаш победува
Датум: 11.07.2011 07:39:07
Колку пати до сега на опозициските медиуми, па и тука во Утрински, беше кажано дека уметничката земала 650.000 евра, па демек и Микеланѓело можел да и пзавиди. Конечно од самата авторка дознав дека таа за споменикот добила само 65.000 евра. Мислам дека тоа е и премала сума за преубавиот споменик. Браво!
Од: Risto Andov, Skopje, Makedonija
Датум: 11.07.2011 07:51:08
За претерувањата и невкусот со споменицоте, особено на полоштадот, може многу да се расправа! Но ќе се осврнам само на споменикот на Аце, кој без сомнение бил наш ама според светот и не бил баш наш! Сеедно, во своите походи на исток ги истоштил античките Македонци, кои потоа станеле лесен плен. Како поробен народ не оставиле докази за себе и за она што се сличувало. Заради тоа сега многу структури во соседеството и светот шпекулираат. Во секој случај, се наметнува прашањето: "Каква е заслугата на Ацета за современа Македонија, освен за суетта на творците на шумата од споменици?" Очигледно, творците на истата во улога на антикомунисти, ја забораваат улогата на Тито за создавањето на каквата такава македонска државна творба во која сега политикантите изигруваат паши и градат спонени за своите фрустрации! Имено, да не беше Тито, Черчил по војна ќе го вратеше срскиот крал а Макеонија ќе си останеше Вардарска Бановина! За жал, еве незнаењето, заборавот и идеолошките заблуди се огромни ..
Од: kiki makedonski
Датум: 11.07.2011 08:29:44
Браво Заре! Валентина не е случајно избрана. И тоа замисли за Воинот на коњ, Карпошево востание, воин во газибаба, мостот око,порта на македонија, сите грандизозни ги прави за три-четири години со други зборови лесно брзо ефтино?????????????
Од: bale
Датум: 11.07.2011 08:30:10
vo umetnosta nema standardi vo odnos na materijali,dimenzii,staz na umetnikot,ceni(honorari),vreme vo koe se zivee itn.delata na umetnicite se javni i zatoa se postavuvaat na javni mesta da sekoj moze da gi vidi.podlozeni se na kritika,stom ima kritika znaci se interesni.umetnosta go prodolzuva zivotot na civilizaciite.umetnosta e vecna!!!!
Од: Vеsеlin Arnaudov
Датум: 11.07.2011 09:09:31
Едни ке ги лапат парите,а будалите ке ги лапат муите! Инфантилно! Мизерно!
Од: Hristo
Датум: 11.07.2011 09:37:20
AJDEEEEEEEEEEEEEEE, neli bese SANDE BABACKOTO a sega nekoj voin na konj, od kogo se plasat da kazat deka toa e Ace nas, ako voopsto e nas, tuku samo taka nekoi bolni licnosti da si lecat kompleksite so parite od narodot. Bravo za dpmne i ovaa kako se vikadse avtorkata Milkelandzelova Valentina.
Од: Бивш студент на ФДУ
Датум: 11.07.2011 09:45:33
Зошто не ја прашавте директно дали е братучетка на премиерот, на кој толку многу личи?
Од: Oskar
Датум: 11.07.2011 09:52:29
Kako prvo bi Ve prasal i Vas i naracatelot, odnosno kumot, kogo zamajuvate so iminjiata "Voini na konjI", nas graganite sto gi plakame ovie gluposti ili megjunarodnata javnast? Vakva naivna laga nemam cueno dosega. Vtoro, bi ja prasal avtorkata dali e mozno i vo naredniot period da se prodolzi so vakva dinamika na izgradba na spomenici i na sto ke lici Gradot vo toj slucaj. Treto, vaka prenatrupan plostadot, so ogromni spomenici, voopsto ne e dobro osmislen i nema nikakva umetnicka vrednost. Iskrena podrska na komentarot na Andov.
Од: Citatel
Датум: 11.07.2011 10:10:23
Za Skopje 2014 vo strogiot centar: 1. Natrupano i toa nevkusno so nespoivi elementi. Vednas do Ace e car Samoil. Ponatamu M.A Cento . Sekoj normalen covek veli deka mestoto za spomenikot na CENTO mu e PRED SOBRANIE, Ponatramu Goce Delcev java na konj ufircan vo odelo na konj namesto so kama i pistol i vo soodvetna garderoba. Sporede go Goce pred Kamen most i Goce vo Gradskiot park . Za mene onoj vo Parkot dolikuva na narodniot ideolog Goce Delcev . 2. Natrupanosta kulminira so Triumfalnata porta vo celiot toj prostor mu dogja kako krajno ugusuvanje ili zatvoranje na i onaka maliot otvoren prostor. Vo slucaj na masovni sobiri i potreba na osloboduvanje na tolpata( da receme protesti i red pricini triumfalnata porta ke mu dojde kako PRECKA luge! 3. Koga izleguvate od Trgovski centar i se upatuvate kon plostad vo preden plan ispagjaat iskljucivo genitaliite na konjot koj vo slucajov dava potsmev na celiot proekt 4. Neproporcionalnost na goleminata na skulptura i prosto
Од: zacuden
Датум: 11.07.2011 11:03:51
zalno pa duri i patoloski imenuvanata e clen na vmro 1 nema vrska so umetnosta i toa sto go pravi e cist kiceraj 2 onie sto ja mestat se nadevam deka ke bidet so nea koga ke odi na sud ili vo zatvor 2014 e umobolen proek i koga togas ke treba da se plati za nego drzavata prodava oni si igraat igracka akoako
Од: ko-ra
Датум: 11.07.2011 11:25:00
Plostadot e pretvoren vo muzej na otvoreno i vo Skopje veke nema sirok i otvoren prostor za druzenje na gragjanite,i za organiziranje na razni drugi manifestacii i sl.Posebno ne e vodeno smetka za goleminata na " voinot na konj " koj e so nesrazmerno giolemi dimenzii vo odnos na prostorot na plostadot.Za da mozat da go vidat vo celina gragjanite ke treba da se kacat na tvrdinata Kale!!So eden zbor nevkusno,slicno so spomenicite odnosno skulpturite pred zgradata na vladata vo Skopje!!
Од: Поминувачка на плоштад
Датум: 11.07.2011 11:30:23
На страна ес��етските познавања на авторката (ќе било премногу?!!!), но ваква неписменост и невоспитаност одамна не сум сретнала. Срам ми е што имаме вака неедуцирани уметници, неспособни ни да си го одбранат своето дело-недело, ниту пак да сврзат една нормална реченица. Се срамам што живеам во Македонија.
Од: Елена
Датум: 11.07.2011 11:31:45
Аргументов на Жаре е типичен за денешнава гарнитура: така е зашто јас така велам. Валентина Стевановска досега никој не ја знаеше и тоа е факт. Во уметничкиот свет беше анонимус и се' уште важи за неталентирана жена на која и' се даде шанса да учествува во една "уметничка" перална. Покрај тоа е и троа неинтелигентна со изјавите од стилот на "нашиот плоштад e многу голем за разлика од другите плоштади што ги знам во светот" -- какви глупости.
Од: goran
Датум: 11.07.2011 11:51:53
ste zemale nekoja istoriska citanka od 7 odelenie i sve sto ima vnatre ste kopirale Goce Dame Samuil Justinijan... .ako ste ja zemale BIblijata, na plostadot ke gi imavme Isus, Mojsej Eva Noe Irod
Од: laik
Датум: 11.07.2011 11:53:54
Dali sekoj napraven spomenik e avtomatski umetnicko delo?
Од: svetle
Датум: 11.07.2011 12:05:24
SAMO 65.000 evra!!! Kako da se 650 denari. Ako se tolku gordi na svoite proekti zosto umetnicite toa ne go pravat za mnogu pomali sumi? 90% od naselenieto vo RM im treba 18 godini da zarabotat tolkava suma na pari? (prosek plata 300 evra)
Од: Mark
Датум: 11.07.2011 12:17:22
Samo vie komentirajte, braka em sestri-SEMEJSTVOTO si ispra 250 MILIONI EVRA!! Sega narodot ke mizeruva so generacii, a tie ke ni se smeat vo lice, zaedno so BANDATA OD DRUGATA STRANA!
Од: vapski
Датум: 11.07.2011 12:25:07
koj ja angazirashe g-gjata da pravi voin na konj i dali ima nekoj dogovor kade moze da se vidi kolku i e honorarot, transparenost i nishto drugo ne barame...parite se on narodot....ke ve molam....
Од: Tina
Датум: 11.07.2011 12:54:22
Ne e tocno da zbog Tito, Makedonci postojat. Cak i pod ime Vardarska Banovina, pak nie postojame. A Cercil mu pretil na Tito, da ako ne gi uplasi Makedoncite, vojnata ke bide po golema i so Titovite partizani. I taka Tito gi nagovoril Makedoncite da odat na Sremskiot Front, a posle Makedonija ke bide edna od republikite na Jugoslavija. Bolje ista nego nista. I taka bilo. Tito ne ja napravi Makedonija republika, Makedoncite so odluka da odat so Tito vo Srem, napravija taa doverba, za sloboda na Makedoncite. Deka e spomenikot za tie borci? Sekoj Makedonac treba da e upoznat so toj del na nasata istorija. A sram za kukavicluk, da spomenikot ne go vikame po ime, nego se predavame na pritisocite od Grcija. Oste ednas tie nas ne napravile budali, kukavici. Se plasime da go vikame nasiot kral po ime. Prvo znameto, pa pritisok za imeto,(oste se drzime), sega, voenik na konjot, ha, ha. Deka e Aristotel, toj Makedonski lekar i filozof.? Pak im pravime kef na lopovi i lazci. Do kog
Од: Nenad
Датум: 11.07.2011 13:00:00
Ke ja citiram pokojnata ceneta profesorka po umetnost t.z Lale:"Moroni. Idioti. Se e kich!!! Sigurno vo grob se prevrtuva kutrata. Bljak.
Од: smilka
Датум: 11.07.2011 13:05:36
Драги почитувани новинари,зошто еднаш не го повикате господинот Томе Серафимовски-академик ли е незнам но да го прашате колку деосега вкупно заработил за сите времиња и за сите скулптури нели он беше уметник за Македонија и никој дру.Немам ништо против него,но конечно едноумието заврши ред е и други уметници да добијат шанса и тоа е добро,пазарот е за сите да пазаруваат не само за одредени лица.Малку сум ,,феминист,, но редно беше и некоја жена уметник да шпокаже што знае,а за тоа колку покажала што знае времето ке покаже и пазарот ке покаже.За уметниците локалните рамки се ништо,но затоа е шансата прво дома.
Од: mene u eu
Датум: 11.07.2011 13:10:08
kich neviden,ni se smee cela evropa,21 vek e be luge a se zezame so spomenici od pred 2000 godini pa do 19 vek?a da otidea do peking u city expo pa da vidat barem kaj ide svetot?
Од: Alek
Датум: 11.07.2011 13:27:46
Според добиените хонорани, Вале е најплатениот вајар на денешницата. Се прашувам кого и кога го прешале за лудилото Скопје 2014. Зошто е спроведоа референдум?
Од: seirdzija
Датум: 11.07.2011 13:28:27
Ocekuvam vo dogledno vreme Oliver Stoun da ja Tuzi Valentina poradi plagijat na edna scena od negoviot film ,iskoristena za spomenikot "voin na konj .Zosto ne napravi referundum,makar vo Skopje ?,barem da gi prasase Skopjani,a baska so pari na site gradjani na Makedonija se finansira proekt vo eden grad???Nekoj ke kaze deka i toa se pozajmeni pari....DA,ama koj ke gi vraca???....
Од: Goran
Датум: 11.07.2011 15:32:38
Opaa se mobiliziraa komunjarite :) Ke ispocrkate od maka. Demek nemalo mesto da se pomine na plostad od spomenicite. Ma nemoj molim te? Da ne imas obem od 250 metra slucajno pa da nemozes da pomines od spomenicite? Vremeto ke pokaze najdobro, a za plukacite, sekogas ke si bidat plukaci... I zlato da im dades, ke plukaat zosto ne bilo dijamanti.... Kakvi luzeri...
Од: Lida
Датум: 11.07.2011 16:04:05
До Тина До бога ова не ви е егејска Македонија, која за жал не е дел од денешна Македонија. Оваа наша Македонија точно е дека е створена во времето на ФНРЈ, времето на Тито.Се друго е продавање магла-каква бановина и тресканје глупости. Доста не замајувате со антика и вашата егејска филозофија. Иако сте веројатно во право за Вашите имоти и тешкото минато тоа е историја и не е нашата иднина. Аман оставете не да одиме напред. Историјата кој и да ја пишува е минато свршено време. Едни крадат, други продаваат магла и жими уметност,
Од: Daniela
Датум: 11.07.2011 16:18:16
Абе само со коњи го наредивте цело Скопје, и плус тоа со безимени ликови. Од левата страна на вардар ставивте „Воин на коњ“, а сега најавувате дека и на десната ќе ставите друг „Воин на коњ“. Па ајде ставете и едно магаре, на пример „Премиер на магаре“ па да го завршиме проектот „Скопје 2014“. А за тоа колку пари зела авторката во време кога 50% од Македонците немаат пари ни за леб, нека и тежат на душа парите.
Од: Evropa
Д��тум: 11.07.2011 17:28:03
Napravivte "ISTORISKI GROBISTA" na eden kilometar kvadraten za cena od okolu ni poveke ni pomalku 300 000 000 evra. Pa dali se tie luge normalni? Nikoj ne e protiv da se gradi ama ne na vakov siledziski nacin i za inaet od nekogo. No mene mi e jasna pozadinata na vakvi gradbi (klasicna pljacka). Ne mi e jasno ovoj narod za kogo naviva? Za sebe i svoite familii ili za kriminalcive bez obzir od koja partia se. Gi gledam i gi zalam onie koi zinale vo spomenikot i uste placat od radost "ACE IM SE VRATIL" a doma leb nemaat da odnesat. E gospoda "makedoncinja" taka uste dolgo ke stoite pred ACETA podzinati ama i GLADNI.
Од: ivan
Датум: 11.07.2011 18:32:50
Od kade be seljaci vie razbravte shto e kich i nevkus! Se udavivte u natur beton i poljani, licheshe gradov na mega Radovish! Od kaj vie procenuvate deka e kich? Sporedeno so Mikelandzelo shto go imavme na ploshtad, pa ni go trgnaa za da go namestat ova chudo!? Ajde bre konduradzii i zemjodelci, imavte srekja vo socijalizmot da se napikate ko golubi po toa ruskite zgradi. Esteti... Fatete se za rabota nekakva, vratete se kade vi e mesto, imate sega subvencii! Za grchka vi zinalo dupe i fanta od limun!

Најди! во Утрински
Насловна
Македонија се договара со Албанија, Црна Гора и со Косово
Алонсо најдобар во Силверстоун
Тиквешко Езеро спас од пеколните горештини
Посебна телефонска линија за пасоши за иселениците
Последен одмор во двојка
Политичари без одмор?
Слепите ќе прогледаат со високотехнолошки очила
Груевски не сака да преговара
Да го заштитиме „Охридско лето“ од контаминација
Болестите се читаат на лицето
Рамковски се изјасни за невин
Мизерни медиуми
Анова и Трпковски на местото на Груевски и Трајковски
Технологија и нееднаквост
Присилна наплата на радиодифузната такса
Триумф за „Панкот не е мртов“ во Карлови Вари
Нов вид бактерија гонореја отпорна на антибиотици
Штип бара партнер за бањата Кежовица
Осуммина загинати во сообраќајка во Грција
Таблоидот си објави посмртница
Чаирчанец ја убил сопругата со сигнален пиштол
Карикатура
Онлајн вести

"""