Број 2864  среда, 17 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Политика

ЕУ да се заложи повеќе за медиумите

Состојбите во медиумите и притисоците на кои се подложени новинарите од страна на дел од сопствениците на медиумските компании, како и перспективите на Македонија во пристапувањето кон ЕУ беа теми на вчерашниот брифинг на евоамбасадорот Ерван Фуере со уредниците на повеќе информативни куќи.

Претставниците на медиумите побараа слободата на медиумите да се издигне на повисоко ниво во приоритетите на ЕУ, па дури и да стане еден од критериумите кои земјава треба да ги исполни за да добие датум за преговори за членство. Фуере е свесен за состојбите во медиумите и очекува притисоците да се зголемат во пресрет на изборите. Toj ги повтори заложбиte за слобода на изразувањето и професионалниот пристап при известувањето, како и тоа дека власта мора да ја почитува слободата на медиумите. Тој потенцираше дека во интерес на сите е да постојат силни и независни медиуми. (М.Ј.)


Статијата е прочитана 190 пати.

Испрати коментар

Од: poddrshka
Датум: 17.12.2008 00:33:13
celosna poddrhka na site nezavisni pretstavnici na sedmata sila. soberete sili da si go vratite dostointvoto na svojata profesija koja e prekrasna . ne dozvoluvajte da ve zamolcat a na taa smetka latasovci i bumbarki nepismeni da zimaat sila. sekoj od vas e popameten i pomudar od site vmrovci zaedno. silata na peroto i na zborot neka si go zavrsi svoeto
Од: Zadocnet um
Датум: 17.12.2008 00:45:26
Zalozbite na novinarite se zadocneti!!! Sto mislea koga se vospostavuvase tajkunskiot poredok vo drzavava? Sesrdno ja podrzuvaa i branea ,,mudrata,, politika, kriminalnata privatizacija, socijalnoto raslojuvanje, dodeluvanjeto na koncesiite za radio i TV. E, pa sega vi ostanuva da molcite, da goltate i servilno da gi ispolnuvate zelbite i nalozite na gazdite na mas-mediumite vo koi rabotite ili ,,dostoinstveno,, da si zaminete kaj drug mediumski tajkun! Zalosna, no vistinska novinarska sudbina.

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Политика
ДИК и Венециската комисија во акција за фер избори
НСДП оспори одредба од Деловникот
ДПА предлага нов Закон за јазиците
Двојна награда од ЕУ за Алсат М
Додовски најсериозен кандидат за лидер на ВМРО-Народна
Бура околу наградите „Јасмин“
ВМРО-ДПМНЕ во Куманово игра на поделбите на СДСМ
Штипската опозиција ги откри адутите за градоначалници