Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
18.09.2012, 16:23
Рамковниот договор изгубен во преводотСилни медиумски реакции предизвика заедничката колумна на Филе и Груевски, поради споменувањето „ревизија“, наместо „преглед“ на договорот во Охрид

„Станува збор за грешка во преводот. Од изутрина постојано ми ѕвони телефонот. Сите прашуваат за тоа“, ова беше првата реакција на портпаролот на Владата, Александар Ѓеоргиев, откако среде меѓуетничките политички недоразбирања дополнително се крена прашина околу Рамковниот договор, поради спорниот дел од заедничката колумна на премиерот Никола Груевски и еврокомесарот Штефан Филе, објавена во „Дневник“, во која тие, наводно, нај��вуваат ревизија на договорот од Охрид.

Во споменатиот дел од колумната прецизно стои: „Во однос на меѓуетничките односи, Владата почна ревизија на Охридскиот рамковен договор“.

Според Ѓоргиев, целата збрка ја направиле зборовите „ревју“ и „ревижн“, односно во превод преглед и ревизија.

„Колумната на премиерот Груевски и еврокомесарот Филе е напишана на англиски јазик, усогласена и потврдена на ниво на кабинети и така е пратена до медиумот каде што е објавена. Очигледно е дека има грешка во преводот. Во англиската верзија на колумната која е оригинална и единствена никаде не стои зборот ревизија на охридскиот договор (revizion на англиски) туку преглед (reviw на англиски) и се однесува на извештајот за реализација на Охридскиот договор, кој е усвоен од Владата и испратен до Европската комисија“, потенцира Ѓеоргиев.

Според него, ревизија и преглед се два сосема различни термини и од лексички и од политички аспект.

„Ние побаравме објаснување од медиумот за грешката која е направена и се надеваме дека пропустот е ненамерен. Кажано ни е дека ќе следува исправка“, рече Георгиев. 

Денеска и портпаролот на еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, Петар Стано, обајснил за МИА, дека грешката е кај оние кои ја преведувале колумната.

„Комесарот Филе и Груевски не напишаа дека се бара ревизија на Охридскиот рамковен договор. Оригиналниот текст на заедничката колумна со македонскиот премиер вклучува реченица: „Владата започна ПРЕГЛЕД ( „reviw” на англиски јазик) на Охридскиот рамковен договор. За несреќа, целата оваа прашина што се крена во Македонија во медиумите и општеството е базирана на несреќна грешка во преводот“ вели протпаролот Стано, посочувајќи дека колумната била напишана на англиски јазик.

Според Стано, никој не бара ревизија на договорот. „Охридскиот рамковен договор останува база за организирање на општеството и на животот во вашата уникатна држава и уникатна конвивенција од две заедници, организирани во одржливо и стабилно општество“, додал Стано. (Н.К.)

Статијата е прочитана 1782 пати.

Испрати коментарМакедонскиот правосуден систем станува поефикасен
Пороен дожд, грмежи и засилен ветер од денеска попладне
Бил Гејтс се` уште најбогат Американец
Попоски и Аврамопулос ќе се сретнат во Њујорк
Почнува предвремениот откуп на тутун во кутии
„Епл“ поамбициозно во Македонија
Бугарските европратеници ќе го бранат ориенталниот тутун
Штрајк на лекарите, сепак, ќе има
Меркел - ЕУ е во криза, но вратата за Западен Балкан е отворена
ДУИ блокираше владин закон
Воените ветерани ќе маршираат за мир
За 10 отсто намалена цената на огревното дрво
Ховит и Бејта се разидоа околу преименувањето на училиштата
Сопственикот на „Зара“ забележа зголемен профит
Компјутерски криминал причина за блокирање на аукцијата на МВР
Пензионерите и во сабота ќе се возат бесплатно во ЈСП
Обвинителството ќе истражува кој стои зад албанските химни
Филм за убиството на Бин Ладен
(ФОТО) Татко и син избодени со нож во Ѓорче Петров
Повторно одложено судењето против полицаецот Трифуновски
Карикатурите на Мухамед распродадени за еден час
Француската полиција упадна во редакцијата на „Клозер“
Горан Устијановски нов капетан на Капетанијата во Охрид
Владата определи минимална цена на надоместокот за сметководители
Укината забраната за движење низ шумите
Спорот меѓу Бугарија и Македонија заглави во „Трето полувреме"
Аврамопулос до ОН - Работете, не набљудувајте!
Кремљ ја прекина активноста на УСАИД во Русија
Oтворена 67. сесија на Генералното собрание на ОН
Ховит денеска и утре во Македонија
Обама „изненаден“ од гафот на Ромни
(ВИДЕО) Срѓан Керим за претседавањето на Јеремиќ во ОН
Дипломатскиот кор дегустираше македонско вино
Се буди вулканот на Санторини?
И Грција подготвува нова стратегија
Две полицајки убиени во Манчестер
Граѓаните ќе плаќаат за здравствените картички
СДСМ - Владата преку институциите се пресметува со неистомислениците
Нов проект за заштита на Преспанското Езеро
„Чебрен“ и „Галиште“ пак паднаа во вода
Филе прецизира - Имате проблем со Бугарија
Џафери го прекина молкот поради Филе
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Попоски - Попоски очекува исчекор во Брисел
Кралев - Општина Чаир да постапува по препораките од инспекторатот
Нова смртна закана за Јанез Јанша
Тачи заинтересиран за средба со Николиќ
Две самоубиства во скопски Карпош и Маџари
Прва трансплантација на матка од мајка на ќерка во светот
Продолжуваат антијапонските протести во Кина
Министерот Сарачини учествува на „Глобалниот енергетски самит“
Србија пред можен референдум - Европа или Косово
Директни избори за високите функционери во ЕУ
Полицијата го окупира „Волстрит“, уапсени речиси 200 демонстранти
Јованка Броз - Титова Совладетелка (2)
Полицијата тврди дека разузнавачот не бил убиен
ЗНМ го поддржа Законот за декриминализација
Филе очекува позитивен извештај, а Груевски почеток на преговoри
Царината заплени 14,5 кг дрога на Табановце
Трамвајот ќе стаса во 2013 година
Невработени ќе добијат пари да отворат фирма
Крвава пресметка на пазар во Струмица
Над 17 илјади студенти седнаа во академските клупи
Македонското вино ќе се извезува на кинескиот пазар
Бугарија би можела да ги уценува Македонија и Србија
СДСМ - Власта се обидува да ја минимизира рецесијата
Академската година во Тетово почна со албанската химна
Прекршочни пријави за директорите на чаирските училишта
Почна изградбата на мостот над реката Серава
САД и Јапонија ќе се бранат со штит
Со воени аташеа ќе се јакне имиџот на Македонија
Прашкиот аеродром преименуван во „Вацлав Хавел“
Почина норвешката принцеза Рагнилд
Избрана новата барокна фасада за „Нама“ и „Метропол“
Пратениците расправаат за електронската здравствена картичкаanti ramkoven, 18.09.2012 17:53:44
kakov ramkoven ? toj e poguben za Makedonija i za Makedoncite vo zapadna Makedonija, cisto samoubistvo, ke bideme malcinstvo vo svoja drzava,ne treba nitu revizija nitu pregled na ramkovniot tuku treba ponishtuvanje
Goran, 18.09.2012 19:21:25
Taka vi e koga vrabotuvate nepismeni lugje

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Претежно облачно

Четврток
Обилни врнежи
Макс: 21°C, Мин: 6°C

Петок
Сончево
Макс: 22°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Растечкото влијание на ултраконзервативни салафистички групи, кое следеше по Арапската пролет, е предизвик за умере...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |