Број 2869  вторник, 23 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Економија

Отворена Стопанската комора на Македонија и Турција

Вчера во Скопје свечено беше отворена Стопанската комора на Македонија - Турција. На отворањето беа присутни високи претставници од турската и македонската Влада. Заменик-претседателот на новоотворената македонско-турска комора, Ајдоан Адемовски, изрази надеж дека комората ќе ја зајакне економската соработка меѓу Македонија и Турција.

Министерот за економија, Фатмир Бесими, посочи дека и покрај тоа што Македонија и Турција се многу блиски на културен и на историски план, сепак, економската соработка не е на највисоко ниво. „Турција е една од првите десет земји со кои Македонија има трговска размена. Се надеваме дека Турција ќе се искачи повисоко на оваа листа“, рече Бесими.

Претседателот на Големото народно собрание на Турција, Ќоксал Топтан, изрази надеж дека ќе се отворат можности за создавање нови работни места. „Верувам дека нашата економска соработка, која засега не соодветствува на потенцијалите на двете земји, ќе се зајакне и подобри“, рече Топтан. (А.П.)


Статијата е прочитана 217 пати.

Испрати коментар

Од: Memed
Датум: 23.12.2008 16:46:37
Za zal ekonomskata sorabotka e na najnisko nivo od osomastuvanjeto na Makedonija.Lani bese okolu 200 milioni evra.Vo sporedba so potencijalite od dvete strani toa e nedovolno,neiskoristeni se moznostite za prodazba na zemjodelskite proizvodi od Makedonija,kako sto se domatite jabolkata vo Turcija,a preku Turcija i na drugite pazari po svetot.Od druga strana turskata tekstilna industrija koja e edna od najjakite vo svetot bega od turcija i se seli vo dalecniot egipet,Makedonija so svojata tekstilna tradicija moze da bide dobro pristaniste za turskite vlozuvanja.Vladata bi trebalo i da gi stimulira direktnite vlozuvanja na turskite investitori vo Makedonija

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Економија
Нафтата поскапе на над 43 долари
Сите македонски рудници пред затворање
Не се знае колку енергија ни треба за 2009 година
„Тојота“ очекува загуба прв пат во историјата
Фирмите уште не знаат за полесното царинење
Колку ќе расте БДП - Ставрески контра Груевски
Бизнисот бара уривање на визните бариери
Еуродизелот поевтини за четири денари
МЕПСО во Европската асоцијација на оператори
Нови санкции за брокери