Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
18.04.2012, 17:26

Груевски и' даде морална поддршка на Јанкулоска

Премиерот го посети Министерството за внатрешни работи за да се распраша до каде е истрагата за злосторството. Извршена е реконструкција на убиството и се проверуваат информации, изјави министерката за внатрешни работи

Полицијата бара трпение и време за да го расчисти бруталното убиство кај Смилковското езеро во Скопје. Извршена е реконструкција на убиството, се проверуваат информации, се анализираат досегашните сознанија, се бараат нови докази, кои ќе помогнат во расчистување на злосторството што ја потресе земјава. Како шпекулации што не и' помагаат на истрагата, беа оценети шпекулациите дека петкратните убијци се веќе фатени или, пак, се во пребегнати во соседни земји, според министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, можат само да и' одат на штета на истрагата.

Премиерот Никола Груевски имаше повеќечасовна средба со врвот на МВР со цел да се информира од прва рака за досегашниот тек на истрагата и сознанијата со кои располага специјалниот тим кој беше формиран за да го расветли овој грозоморен чин. По средбата, премиерот не даде изјава за медиумите, но министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска ги брифираше медиумите за новите сознанија, но и апелираше да запрат шпекулациите дека истрагата е при крај.

„Секој ден има по некој детаљ што и' помага на истрагата, но во интерес на нејзино завршување, се' уште не можеме да ја информираме јавноста“, рече вчера Јанкулоска. Таа уште еднаш соопшти дека истрагата оди добро, но побара воздржаност од медиумите, бидејќи објавувањето сензационални вести не одат во прилог на работењето на полицијата. Таа повтори дека станува збор за најобемна оперативна акција, во која учествуваат најобучените полициски инспектори, поради што е потребно време да се пронајдат убијците и нивните наредбодавци. Досега се обработени мал дел од информациите со кои располага полицијата. Не се отфрлаат ниту најтривијалните претпоставки и шпекулации. Се анализираа и заканите на „Армија за ослободување на окупираните албански земји“, која побара „повлекување од окупираните и колонизирани албански земји“ или во спротивно, ќе ги нападнеле „славомакедонските полициски и воени структури“.

„Станува збор за организација што и' претходно испраќала такви закани кон соседни држави. Дел од нив се покажаа неточни, но нема да ги отфрлиме, туку ќе ги следиме и во иднина“, изјави Јанкулоска.

Претседателот на Владата околу 2,5 часа се задржа во зградата на МВР, а за тоа време новинарите беа оставени да чекаат. Веќе проструија гласишта дека убијците се фатени и дека токму затоа државниот врв е повикан на средба.

„Се' уште немаме сознанија за идентитетот на сторителите. Одредени информација, кои се појавија во јавноста, не се поткрепени со докази и го оценуваме како провокација со цел да се изнуди информација, која би одела во штета на истрагата. Нашиот фокус не може да биде јавна полемика со сето она што се појавува на социјалните мрежи“, истакна министерката.

Крвавото убиство во близина на Радишани се случи минатиот четврток. Застрелани беа четири момчиња на возраст од 18 до 21 година, како и еден 45-годишен маж, за кој се верува дека бил сведок на злосторството. (Г.А.)


Статијата е прочитана 5105 пати.

Испрати коментарЕУ, НАТО,ОБСЕ и САД повикаа на смиреност
НАТО бара да плаќаме за обука на Авганистанците
Во долгови до гуша
Опозициски ултиматум за Вељаноскиjimmy1, 18.04.2012 17:45:58
Ministerkata e prva sto izjavo mozno e ubijcite i da se prebegani vo stranstvo, pa sega velat deka tie spekulacii stetele za istragata. Pa znaci ovie neznaat vcera sto imaat rucano. Mozebi ne vo mnogu navrati no nekogas i spekulaciite se tocni. Mozebi se ceka amin od Ahmeti.
kole, 18.04.2012 20:02:38
Имале премногу информации???? Ги обработувале????? Ама идентитетот на сторителите не го знаеле....................???
Mark, 18.04.2012 20:16:30
Navistina jadno i beznadezno izgledaat!!! Moralna poddrska si davale??? Priznavaat deka ne se vo sostojba da go resat zlostorot?? Felix, ako odma licno ne gi utesis sram i aram da ti e!! Ama izgleda i tebe veke mnogu sto ti e jasno...
dedo, 18.04.2012 22:34:04
Bla,bla,bla.Vidi sega ministerke.Fati gi ubijcite i daj na nadodot Makedonski da mu sudi.Ne tuku gi vrti istite izjavi.Nema potreba nikoj da se plasi narodot e spremen.Gnevot kaj Makedoncite nema da stivne.Se znae do koga!!!
Трпе, 18.04.2012 23:37:38
Е пастиру,неправеден пастиру,подршка не им треба на Јанкуловска на неа им треба оставка.Уште колку невини треба да загинат па да проработи вашата совест.Подршка им треба на несрекните родители ,сопруга и деца.Колку може да биде себичен човек кога е на власт.Како тој да е створен за народот а не дека народот него го има избрано по грешка.
Od Tuka, 19.04.2012 00:03:12
Koa ke gi fatat ubijcite gola ke se soblecam I na glava ke stojam na plostad!
on nekoj si, 19.04.2012 04:07:15
Davajte si utehi eden so drug.....samo vie davajte si . Ke vi treba i za ponatamu. Dolg e patot pred vas. Mozebi i ne ste svesni.
bb, 19.04.2012 07:12:16
veruvam vo istragata ,veruvam i vo toa deka mozebi veke se znae od kaj duva veterot ,no ne veruvam deka semejstvata na pocinatite deka ke bidat srekni dokolku se najdat storitelite(socuvstvo do niv).i uste nesto nemoj sega policijata da e nasocena kon ova a da zaboravi na obivaneto na banki posti i menuvacnici sto zacesti kaj nas ,a ova im e sansa na uigraniot tim koj po se izgleda naogja zasolniste preku granica.
satanco, 19.04.2012 07:30:30
ovie se odnesuvaat kako da baraat nekoi koi ograbile nekoja koperacija. alo, sto mislite deka sme retardi. se snae koi se ubijcite, koja im e celta i kade sega pijat pivo. sto bi rekle vo nekoja sosedna zemja. onoj pameten pavle trajanov veli deka toa bilo specijalna vojna protiv makedonja. ami jaden pavle, sega sekoj so sekogo e vo specijalna vojna. 24/7. samo nivnite sluzbi toa go pratat, a na grujo gi prisluskuvaat onie od sdsm. aj da vidime kako sega grujo and comp ce go pomine ova. e sega ce vidime kolku go biva. lesno e da otvaras garazi i da mu se silis na brat ljube. prasaj go mirak i latas. moreeeeeeeeeeeeeee
Istocna Makedonija, 19.04.2012 07:40:31
Da ne bideme do kraj kriticni!Dobro e sto i premie- rot e direktno vklucen vo rasvetluvanjeto na eden od najkrvavite nastani,zlocini i tragedii vo ponovata nasa istorija.
Itar Pejo, 19.04.2012 08:01:02
Mpralnata podrska od premierot e samo pordi forma. On vece rece deka ne smeta na Jankulovska tuku na Gospod. A Gospod poracal deka stomzavrsi so cistenje na drkvite ce se pogrizi za zlostornicite.
makedonka, 19.04.2012 08:20:23
jas mislam vo ovoj moment treba materijalna i moralna podrska da se dade na roditelite na nastradanite deca a ne na ministerkata taa e na funkcija ja prifatila taa i mora da raboti za toa e plateno zal za ovie deca i za nivnite semejstva sto ni krivi ni dolzni uste ne znaat zosto nastradaat i od kogo i dali postoi opasnost pak ovaa istoto da se povtori na dr.mesto socustvo do semejstvoto
menka trendafilova, 19.04.2012 08:59:14
fatete gi ubijcite da se ras;isti ovaa nevidena tragedija,zatoa [to trpenieto na makedonskiot narod e pri kraj. izrazuvam golemo so;ustvo kon semejstvata na zaginatite-ubienite deca neka im e lesna zemja.
toni, 19.04.2012 09:06:03
cudo,se pojavi grujo posle nedela dena krienje i beganje od javnosta,kako ne mu e sram,tamu mu i mestoto vo mvr,ja unisti drzavata i ja prezadolzuva....a nie si sedime mirno i molcime...do koga narode makedonski!!??
A da ja ispratese na odmor, 19.04.2012 09:06:12
A namesto moralna podrska, da i dadese podolg odmor ili da ja pratese na boleduvanje, a na toa rabotno mesto da stavese covek koj e kadaren da go vodi toj resor. Jankulovska se pokaza dovolno deka ne e kadarna za vodenje na toj resor.
srebre, 19.04.2012 09:32:03
grujo crni grujo moralna poddrska,gospod ce gi kazni taa rabota te iscrpe gruje ce stasat vo predvremena penzija od premorenost i stres od rabotata spasi se daj si ostavka.
od ostrijot, 19.04.2012 09:49:45
da grujevski indade moralna podrska na ministerkata so zborovite ako slucajno istragata bide uspesna jas kese falam za uspehot zatoa sum majstor.
Presluskuvac, 19.04.2012 09:52:40
Досега се обработени мал дел од информациите со кои располага полицијата. So ova sakata da kazat!!!!! Deka imaat presluskuvano tolku golem broj na telefoni nan crno sto sega i nemaat dovolno vreme da simnat se od traka na hartija zan da ja informiraat Goca. A i nemaat poveke preveduvacki od albanski na makedonski.Gi ubija zenite rabotat 25/7 i jalovo mnogu jalovo........ Drugi informacii nemaat da imaa ne ke dojdese do ovaaa/....
Bitola, 19.04.2012 09:54:19
uste koga ovaa e minister, se znae kolku ke gi najde ubijcite.....isto tolku kolku sto gi spreci da go napravat toa........eeee..mizerijo nasa, ti nema kraj....
sime, 19.04.2012 10:15:30
So sekoj izminat den moznosta da se najdat ubijcite e se pomala.Ova sto go glefame e cista gluma.Da bevme drzava vakvo nesto ne mozese da se sluci.
Maja, 19.04.2012 11:00:56
Pa ne e bre lugje ova epizoda od nekoj kriminalen amerikanski serijal kade zlostorstvoto se resava za 12 casa.Se mora detalno da se obraboti,razberete. Vazno e da se najdat naracatelite na ubistvoto,ne samo tie sto pukale. Site cekame da se najdat bezdusnicite i najstrogo da se kaznat,ama treba malku trpenie da imame.
caci, 19.04.2012 11:30:22
ЛАГАТА Е КАКО ШИЛО БОДЕ БОДЕ АМА КЕ ИЗЛЕЗЕ НА ПОВРШИНА КОГА ТОГАШ,АМА ШТО ФАЈДЕ И ДА ИЗЛЕЗЕ КОГА ПЕТ СЕМЕЈСТВА СЕ ЗАВИЈА ВО ЦРНОИ ГОЛЕМА ТАГА - НЕИЗЛЕЧИВА БОЛКА . ЕДНО САКАМ ДА РЕЧАМ можеби нема да сум во право но мисламдека сум. Господ е голем и на сите овие вака со прат да му ја задајт Господ оваа и Ваква болка иста како оваа и тогаш да видат како боли и како пече а тие тогашда се воздржуваат од се
tatsist, 19.04.2012 11:40:24
Verojatno i narachatelite na zlostorstvoto ja posakuvaat ostavkata na Jankulovska.
MIKI, 19.04.2012 12:25:26
sto i davas moralna podrska, odi kaj roditelite
mene u eu, 19.04.2012 12:33:57
Socustvo na roditelite,familiite i prijatelite na mrtvite! Vreme e namesto pretpostavki, MVR da obezbedi stranski i kvalifikuvan tim koj bi rabotel na ovaa svirepo zlodelo.Ako ostavime na ekspertizata na ova nashe MVR ne veruvam da dozivotno ke gi otkrijat zlostornicite..Istoto ni se desi i so atentatot na kiro, zlodelo od najvisok rang, covekot go pogrebavme bez da i samiot doznae koj posegnal po negoviot zivot.Se razbira da MVR e pod presija no nikoj i ne ocekuva nekakvo pazreshuvanje,taka da ministerkata moze da se olabavi: svako cudo za tri dana, neli?
Jas, 19.04.2012 12:49:13
pa ne ste normalni be vie od Istocnata Makedonija, da ne bideme kriticni, dobro e sto premierot direkno e vklucen .....???!?!?!?!?!?!?!?!?!?!!? e nemam veke zivci ni da citam ni da komentiram od vas, zaradi vprocem koi sme vo vakva mizerija na siromastija, stupidnost i politicka slabost!!!!!
Nake Tufekciev, 19.04.2012 13:09:24
Taa takanarecena armija treba da si gi bara svoite koreni vo Kavkazka Albanija
od citatel vo usa, 19.04.2012 13:18:05
gryjce licemerec na gordana nei treba od tebe podrska i na tie okyly neja my treba doktor doktor da gi leci
1903, 19.04.2012 13:43:05
ako se raboti za interes na drzavata neka prisluskuva sve zivo nonstop. a na tie sto ne im e cist gzot normalno ke se plasat. samo taka funkcionira drzava. grujo ni e posledna sansa za drzavcevo ako ne rascisti on so divjacive naebavme.samo on mi lici na poseriozen vodac od dosegasnive nedomakjini
berta, 19.04.2012 13:45:17
taka e Maja ,site mislat deka ubistvata se resavaat za 12 saati ,kako vo nekoj CSI film.Eve ovde na zapadot (EU) ima ubistva koi se resavaat za 2-3 meseci ,a ima ubistva koi se resavaat i posle godina,dve.Imase ubistva i porano ,da ne recam atentati ,vo koi zaginaa isto taka lugje i nisto od seto toa ,se zataska rabotata.Jas mislam deka ova zlodelo ke se otkrie i ubicite ke bidat soodvetno kazneti .Samo trpenie
ella, 19.04.2012 15:43:17
do sega trebase da se fatat ubijcite i da bidat vo zatvor,ili nesto drugo e vo prasanje.ovaa vlas i mvr se pravi kukavici bre.da im se desese niv takvo nestto ,ke ja zapalea cela Makedonija.A nie macenici,tesko nas.Socuvstvo do semejstvata..
Зевзекмен, 19.04.2012 16:29:58
го заборавата случајот Сопот,загинаа странски војници, дојде однадвор директива итно да се фатат бомбашите, фатија неколкумина осомничени, по долги години сега се гледа дека е утната работата во почетниот приод...
koco amsterdam, 19.04.2012 17:15:13
Dali znaat sto znaci zborot MORALNA podrska ili odgovornost? Ako znaeja do sega ne ostavka, harikiri ke trebase da si napravat i toa pod kojnjo na plostadot.
EU, 19.04.2012 17:54:32
Smetame deka premierot, koj tvori 24 casa, e vo postojana komunikacija so nadleznite ministri, osobeno so onie od negovata partija. Zaradi toa ne gledame pricina za protokolarni vesti vrzani za intervladina komunikacija.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 35°C, Мин: 18°C

Недела
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) Отворање на Олимписките игри во Лондон
Британците сo интересна и пред се' музички илустративна церемонија...
Денот на отворањето почна со ѕвонење на илјадници ѕвона
Први се огласија големите ѕвона на кулата часовник Биг Бен, покрај зградата на британскиот Парламент и брегот на Темза, ...
Усеин Болт посакува четири олимписки злата
Свеченото отворање ќе ги засени големите пропусти!
Камерон: Олимпијадата е најголемата безбедносна операција во мирно време
Торп во Лондон како коментатор
Грчка олимпијка расно навредувала на „Твитер“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |