Број 2865  четврток, 18 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Економија

И „Макпетрол“ ќе користи горива од стоковни резерви

Покрај „Окта“, и нафтената компанија „Макпетрол“ ќе добие дизел и екстралесно гориво од стоковните резерви на државата. Одлуката за привремено отстапување на користење на овие горива, според Министерството за финансии, ја донела Владата на завчерашна седница. Тоа е одлучено врз основа на поднесено барање на „Макпетрол“. Со користење дел од нафтените деривати од стоковните резерви компанијата треба да обезбеди континуирано снабдување на пазарот. Согласно со законската регулатива, „Макпетрол“ е должен отстапената количина да ја врати најдоцна до 1 март 2009 година. (МИА)


Статијата е прочитана 33 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Економија
Следува клуч на врата за „Лотарија на Македонија“
„Саса“ пред затворање?
Федералните резерви ги намалија каматите до виртуелна нула
Ќе се избира супербренд
„Горни Полог“ се откажа од извозот на јагниња
Ќе се подобри напонот во источна Македонија
Над 80 отсто од фирмите на Интернет
ОПЕК го намалува дневното производство
„Т - мобиле“ доби лиценца за 3-Г
Во следните два месеца „Бучим“ во мирување