Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
23.04.2012, 15:33

„Што и да одлучите, јас сум веќе уништен и згазен“Љубе Бошкоски од судиите во Апелациониот суд побара да донесат исправна одлука за случајот „Кампања“

„Каква пресуда да напишете мене ми е сеедно затоа што јас сум понижен, уништен и згазен. Но, вие имате можност да ја прекинете судската практика во која политиката режира и суди“. Со овие зборови поранешниот минитер за внатрешни работи и лидер на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски денеска им се обрати на судиите во Апелациониот суд во Скопје кои на јавна седница ја разгледуваа пресудата која му беше изречена за случајот „Кампања“.

Љубе Бошкоски е осуден на седум години затвор за злоупотреба на службената положба и незаконско финансирање на изборна кампања.

Неговите адвокати и вчера ја оспорија пресудата посочувајќи дека за време на постапката не биле изведени докази дека парите навистина ги земал и ги искорист��л за нелегално финасирање на политичката кампања. Спорен за нив е и заштитениот сведок кој одбраната не успеала да го види, бидејќи бил сослушан преку видео врска со замаглена слика и мутиран глас. Тие реагираа и на начинот како е следен и прислушуван Бошкоски.

За една до две недели се очекува судиите ќе ја соопштат одлуката дали ќе му биде потврдена казната на поранешниот министер, или ќе биде донесена поинаква одлука. За сето време додека траеше јавната седница, пред Апелациониот суд беа родините, пријателите и сопартијците на Бошкоски.

Љубе Бошкоски се најде зад решетки само еден ден по завршувањето на парламентарните избори, односно на шести јуни минатата година, откако полицијата поднесе кривична пријава за него за две кривични дела. Тој беше обвинет дека во три наврати примил финаниски средства од негов познаник и дека со тие пари ја финансирал кампањата на неговата партија. Апсењето на Бошкоски се случи на паркингот пред ресторанот „Воденица“, каде беше пронајдено и ќесе со 100.000 евра.(Х.Р.)Статијата е прочитана 6370 пати.

Испрати коментарСмените почнаа со четворица директори
Избрани нови јавни обвинители
Нова поштенска марка во чест на 20 години монетарна самостојност
Велика Британија пак во рецесија
Ограбени три цркви во тетовско
Холанѓаните ја отвораат сезоната во Охрид
Британска награда за амбасадорот на Македонија во Лондон, Марија Ефремова
Добила отказ откако и дала бубрег на шефицата
Ристовски - Пензиите и натаму во првата недела од месецот
Анан - Ситуацијата во Сирија е неприфатлива
Обнова на фасадите на пет објекти низ Македонија
СДСМ ја поддржува Декларацијата за членство во НАТО
Македонија 132. според светскиот индекс на донирање
Сончево време и температура до 28 степени
Берлускони бил жртва на уцени од Коза Ностра
Пјонгјанг - Имаме оружје со кое можеме да ги поразиме САД
Министерот Бесими во дводневна официјална посета на Берлин
Џулијани - Мит Ромни е најдобриот кандидат на републиканците
Попоски од Бан Ки-мун побара да се почитува Хашката пресуда
Медведев ќе го наследи Путин во партијата
Владејачки пакт за членство во НАТО
Молк во МВР за истрагата за Смилковци
Пристоп негира дека е цел на истрага
СДСМ - Кратењата во Буџетот се нереални
ДУИ го поддржува новиот закон за лустрација
Богов - Македонија има релативн�� низок јавен долг
Одбележани 107 години од загинувањето на Христо Узунов
НДП - Да се побара стручна помош од ФБИ за расветлување на убиството
Попоски - Членството на Македонија во НАТО е во интерес и на Грција
Сириската армија гранатира цели во провинцијата Хомс
Конгресмени од грчкото лоби со критики кон Македонија
Законот за лустрација помина во прво читање
Филе - Да не се посочуваат виновници за злосторството кај Смиљковци
Брејвик планирал да избега од Утоја со украден авион
Попоски ќе побара од Бан Ки-мун да се почитува Хашката пресуда
Саем на туризам и Денови на образование и кариера
Истрага против Месиќ поради купување луксузни станови
Пукотница за имот го потресе Козле
Груевски - Македонија е четврта во Европа по најмало задолжување
Уште една барокна катна гаража во Центар
Пратениците ќе се степаа поради лустрацијата
СДСМ бара политичка одговорност по петкратното убиство и „Детонатор“
Вранишковски се жали на болки, не сака на судење
Пријави за 12 соработници на охридскиот градоначалник
Арифи - Написите за широка владина коалиција се шпекулација
Груби - За инцидентот на Кале ќе суди историјата
Холандската Влада ќе поднесе оставка
Иванов - Спортот помага во меѓусебното запознавање и толеранција
Орав - Преку Денот на Европа евроинтегративниот процес поблиску до граѓаните
Поевтинуваат бензините и дизелот
Нови санкции од ЕУ за сирискиот режим
Брејвик им се извини на семејствата на случајните жртви
Градоначалникот на Старо Нагоричане куртули од притвор
И градинарите ќе добијат поголеми субвенции од лани
БИОкулт го отвори и својот втор продажен центар за органска храна
Презентација на македонски производи во Стокхолм
Експлозија и светлина ги вознемири жителите на Калифорнија и Невада
Попоски ќе побара од Бан Ки-мун да се почитува одлуката на Судот во ХагGjorgji, 23.04.2012 16:12:43
Epa, bratce, sto si nadrobil-toa ke si srkas. Zalam... p.s. kako bese, GRUJO! LOPATARU EDEN! E j*bi ga.
sando makedonac, 23.04.2012 16:32:45
GOS Boškoski cela Makedonija zastana na vaša strana i kolku narodni pari se potrošija za vašeto osloboduvane da ve oslobodat od obvinata ana krajot go namesti Johan i vie ja ocrnevte makedonija vo pula i ispadnavte na krajot rani kuče da te lae i grize mestoto vi e tamu kade ste sega SRETNO DA SI JA ODSLUŽITE KAZNATA
НЕВЕН ГНЕВЕН, 23.04.2012 16:54:43
Дали некогаш ќе се дознаат средствата, секако од народот, што ги потроши сегашната власт, без да им фали влакно на главата? Но можеби и Љубе ќе има можност да ги шиканира и да си подигрува и омаловажува ‘‘избраниците‘‘ на народот.Љубе! Ти наивно се залета со нестабилните и нечовечки пријатели и партнери. Ова ти е поука.
aleks, 23.04.2012 17:29:41
ovoj sto ne e kitka za mirisanje ne e klasicen voen profiter i golem del za losata taktika na policijata 2001 moze da ja prepisime na nego no sto e namesten e namesten toa e fakt da ne bese vo uloga na eden od mnogute robovi na branko sega uste ke si bese na sloboda.
marjan, 23.04.2012 18:11:44
Не се согласувам ни со едно обвинение што му е наметнато на брат Љубе.Беше жртва по воениот конфликт а жртва е и сега.Се работи за сто илјади евра кои ги најдоа кај него а оние што вртат политика со милиони никој не ги задева.
brat ?????, 23.04.2012 18:26:42
eeeeee bracata go zgazija i go unistija na brat ljube a be nrat LJube ti najubo ja znajs taa praktika kako odi i bracata tvoi ja primenija na tebe
CCCP, 23.04.2012 20:11:38
Taka e da bea milioni ke imase i za bc i Grijo i sudiite ali sega za 100.000evra podobro da nemu smetas ni na bc ni na Grujo ti napravi dosta zlostvorstvo nikoj ne ti pomaga za sto iladi evra oti evroto e dvirano pamet za drug pat...............
RIMA, 23.04.2012 21:05:40
Klasicen primer za politicka presmetka so protivnicite.Idnite genaracii ke ima na sto da se ucat i sto znaci kako selektivno se preminuva zakonot.Nekoj, so 3,5 milioni evra neutvrdeni sredstva na nivnoto poteklo,e premier na drzavata a dodeka drug za 100 iljadi evra nelegalni pari , ke lezi 7 godini zatvor.E toa ti e nasata realnost.Klasicen primer na nenaroden rezim.Ama eden den i na toa ke mu dojde krajot.Nisto ne e vecno, osven gospod.
Ivan, 23.04.2012 21:19:33
UDBAshi, daj pustite go covekot i ne se sramotime pred sveto i greota pred Bog!
Makedonec vo EU, 23.04.2012 23:15:39
Ljube e kriv za se. Eve gledate, go zatvorija i odma na FYROM i trgna.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 21°C

Делумно облачно

Среда
Ведро
Макс: 23°C, Мин: 7°C

Четврток
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |