Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
29.05.2012, 18:33

Нов бран и во ДУИ

Во партијата се разгледуваат извештаите на функционерите и се вршат избори во разграноците

Гојко Ефтоски

Нов бран од кадровски промени ќе ја зафати и Демократската партија на Албанците, коалицискиот партнер во Владата на Никола Груевски. Од ДУИ најавуваат бран на можни кадровски промени на сите нивоа, но не по „примерот на коалицискиот партнер, туку по сопствен наод“. Извори од партијата тврдат дека новиот бран не е ниту наложен од некого, ниту некој го побарал.

„Единствено, членството бара да се разгледаат успесите и резултатите од остварувањето на функциите и должностите во државата, што се смета за обврска“, додаваат изворите од партијата.

Бујар Османи, портпарол на ДУИ, смета дека се ќе зависи од определбата на највисокиот орган - Генералниот совет. „Разгледувањето на извештаите на кадрите на ДУИ на сите нивоа се прави со цел да се согледа како се раководат органите и институциите во кои има кадри на нашата партија и како се остварува програмата на ДУИ, која е интегрирана во програмата за работа на Владата. Писмените извештаи првин ги разгледува посебна комисија на партијата, која ја дава првичната оцена за успешноста и резултатите од ангажирањето“, објаснува Османи.

Во ДУИ нагласуваат дека паралелно се одвиваат двојни активности: освен извештаите на функционерите, се вршат и нови избори во партиските разграноци. И во двете насоки, целта била да се овозможи да се вклучат нови луѓе со нови идеи и видици, кои ќе дадат придонес во унапредувањето на процесите и предизвиците пред кои се наоѓа партијата, велат во ДУИ.

Талат Џафери, координатор на пратеничката група на ДУИ, е категоричен дека „новиот бран не е само некаква козметика, туку суштинска и мошне битна работа. Ќе сториме се' да бидеме објективни, зашто тоа го бара нашето членство“, нотира Џафери.

Највисокиот орган на ДУИ две седници посветува на извештаите на носителите на функции. Не се дознаваат детали за оцените. Не се споменуваат ниту имиња. Било изразено високо задоволство од остварената функција, што може да значи дека нема да има промени во составите каде што учествува ДУИ. Се дознава дека во разгледувањето била присутна нагласка за поширока употреба на албанскиот јазик. Од коалицискиот партнер во власта било побарано да се пријде кон поширока примена и е заклучено во Фондот за здравствено осигурување да се применува на сите нивоа и во сите региони.

На прашање за евентуална реконструкција на Владата, Бујар Османи е воздржан. „Се' уште највисоките функционери на коалициските партнери немаат разговарано за евентуални промени во Владата, за некаква реконструкција. Ова прашање не е отворено ниту во партиските органи на ДУИ“, вели Бујар Османи.


Статијата е прочитана 897 пати.

Испрати коментарПишман Тадиќ
Што се случуваше во октомври 2005 година
Не може секој да мавта со државна тајна
Што крие анексот на документот
Државни тајни течат од џеб
Ракавиците на Црвенковски
Георгиевски подготвен да коалицира со СДСМ
Јосиповиќ го одликува амбасадорот Марковски
Случаен минувач ранет во скопски Аеродром
Доктор Чакаларовски на чело на Лекарската комора
Станот на Ставрески e во квартот Чеви Чејсroki, 30.05.2012 23:18:35
UAAAAAAAA, Plagijatori

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИ

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Делумно облачно

Недела
Ведро
Макс: 29°C, Мин: 13°C

Понеделник
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |