Број 3330  понеделник, 12 јули 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter

Вештини и атракции на Бистра

Планината Бистра завчера беше во центар на вниманието. Во месноста Смрдливи Вирови, недалеку од Галичник, се одржа Денот на овчарството и козарството. Стотина сточари од нашите региони и од соседните држави пред две илјади гости ги презентираа вештините во молзење и во стрижење овци. Посебна атракција беа борбите на пеливаните. Посетителите имаа ретка можност да вкусат овчо сирење, галички кашкавал, печено јагнешко, бакрдан, сарајлии. Традиционалната манифестација, која годинава се одржа по шести пат, со голем интерес ја следеше и американскиот амбасадор во нашата земја, Филип Рикер.


#
Статијата е прочитана 1342 пати.

Испрати коментар

Од: Македонец
Датум: 12.07.2010 08:12:58
Еве уште една македонска убавина. Несмее македонската природна убавина да остане празна.Традицијата да се одржува. Тоа ке донесе туристи.
Од: eleni
Датум: 12.07.2010 10:52:54
Kakvi ovcicki ste!

Најди! во Утрински
Насловна
Тиквешански
Палјачо и попалјачо!
Политичка бура во чашата на Вељаноски
Секоја чест за Германија, но и за Уругвај
МВР е сила, МВР е моќ
Традиционален спектакл за паметење
Ќе има ли повеќе пари за судството?
Kашичките „Фрутек“ повлечени од продажба
Зоните ќе се наполнат 100 отсто
Академската слобода
Зелениот картон ќе поевтини, ама наесен
Стил
Сребреница - злосторство што не смее да се повтори
Затворени 51 обложувалница
Карикатура