Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Коментари
16.07.2012, 19:13

Едиторијал

Државата ќе замириса на асфалт

Сања Наумовска

Македонските градежници нема да видат одмор летово, а цела држава ќе замириса на нов асфалт.Владата викендов најави ударничка агенда на изградба на нови и реконструкција на постојните патишта. За пет месеци, од јули до ноември, планираат да изградат и реконструираат 76 локални патишта со вкупна должина од 176 километри и четири регионални патишта со должина од 74 километри. За амбициозниот проект се планирани околу 25 милиони евра.

Се чини дека плановите за изградба на патна инфраструктура последниве години не се број еден на агендата на надлежните институции, па оваа најава дојде некако изненадувачки. Ни помалку ни повеќе туку речиси 80 патишта за неколку месеци. Да се градеше така пат, што би се рекло „на ура“, веројатно досега ќе немаше ниту едно село до кое и во денешно време се доаѓа само на магаре.

Амбициозните планови на Владата не завршуваат тука, па најавуваат и дополнителни нови 32 локални патишта во Пелагонискиот, Југозападниот, Полошкиот и Скопскиот регион, а на почетокот на август ќе се бараат изведувачи за плус околу 60 локални патни правци низ целата држава. Нивната изградба се најавува да започне на крајот на оваа година.

Во жешкото градежно лето според најавите треба да бидат готови и четирите регионални патни правци Струга-Дебар, Кавадарци-Мушов Гроб, Ангелци-Вељуса-Водоча-Баница и Радовиш-Конче-Лубница.

По долгата пауза, во која ниту еден сериозен проект не е сработен во оваа област, Владата сака да ја надомести за неколку месеци. Драгоцено време, последниве неколку години се изгуби најмногу на тендери кои пропаѓаа заради неатрактивноста на нашите патишта.

Се правеа големи планови, без конкретна реализација. И сега, наместо на плановите за изградба на автопати, повторно акцентот се става на патишта од помало значење. Несомнено, заради претстојните локални избори. Познато е дека инфраструктурните проекти секогаш добро поминуваат кај граѓаните. Особено кај оние со право на глас, бидејќи по нов пат полесно и побрзо се стигнува до изборното место.

Иако веќе завлеговме во втората половина на месецот, во јули, како што најави владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев, треба да се направат 25 локални патишта со должина од 54 километри, а инвестиција тежи 4,54 милиони евра. Во просек, тоа се патни правци од нешто повеќе од 2 километри. Сепак, и за нив, тајмингот за изградба или пак за реконстриукција, од петнаесетина дена е најблаго кажано, премногу амбициозен. Ударнички план Владата има и за август кога ќе градат 26 локални патишта со должина од 62 километри за 4,78 милиони евра. Градежните работи продолжуваат до ноември, до кога треба да се постави речиси 250 километри асфалт низ целата држава. Колку за споредба, во првите 6 месеци годинава биле изградени 24 локални патчиња од само 45 километри.

Кој ќе ги изгради сите овие патишта е едно прашање, а со каков квалитет ќе бидат направени за толку кратко време е второто. Ќе биде ли тоа само замачкување очи со еден слој асфалт на кој уште оваа зима ќе се појават првите дупки? Неспорно е дека на Македонија и недостасува голем дел од патната мрежа и дека сите овие проекти се добредојдени. Сепак, познавајќи ги нашите прилики каде патишта се прават еднаш на неколку децении, граѓаните заслужуваат да добијат квалитетна инфраструктура, а не пат кој ќе трае колку до следните избори.


Статијата е прочитана 1302 пати.

Испрати коментарСмешната страна на историјата
До правда со ножItar Pejo, 17.07.2012 00:18:40
Znaci sekoj den po nekolku lopatarenja! Ce kapnat snimatelite, ce im se izabat kamerite. Nisto strasno ako patistata se od los kvalitet. Ce ima i drugi izbori, ce treba da se frlaat novi lopati.
Ајван Доктор®, 17.07.2012 07:48:39
Секоја хиперпродукција е проблематична по својот квалитет!Она што е сигурно е фактот дека градежништвото е единствениот начин преку кој можат да се прикажат позитивни економски резултати!Тоа е оној пораст што може да го прикажат во своите извештаи!Како изгледа тоа на терен?Па,ете,за една улица од 100m во Скопје,потребни им се два месеци за да го изгребат претходниот слој асфалт,за да нанесат песок,да постават бехатон тротоар и за да стават нов слој асфалт,и повторно улицата е направена до половина,а не по целата своја должина!Три денови ставаат песок на 10m²!Она што е најинтересно,по завршувањето,сокачето го нарекуваат „изградивме нов булевар“!Ова за жал е идентично со лудориите од „Скопје 2014п.н.е.“,колку да кажат дека „направиле инфраструктура,а не како оние од СДСМ“!Гордо Македонијо!
Коста Стоименовски, 17.07.2012 08:05:15
Националните ТВ во секоја нормална и демократска држава се ЈАВЕН СЕРВИС НА ГРАЃАНИТЕ НА ДРЖАВАТА. Таквиот статус на националните ТВ произлегува и од обврските на граѓаните редовно да плаќаат РДТ. И македонските граѓани се обврзани редовно да плаќаат РДТ, но наместо да се однесува како јавен сервис на граѓаните и да ги информира за најважните настани што се случуваат во државата и светот, МРТВ е претворена во приватен сервис за реклама и пропаганда на мекедонскиот премиер, кој во информативните програми се јавува по три-четири пати за да се пофали што ќе направи или што направил со парите од народот! Четири години службував во Романија во времето кога Н. Чаушеску беше во зенитот на своето владеење, но и тој имаше исав за саморекламирање! Во поглед на злоупотребата на националните ТВ од страна на лидерите на односните земји РМ можеби заостанува само зад НДР Кореја!? Во повеќе наврати укажував на потребата опозицијата да покрене акција за ослободување на МРТВ од стегите на режимот.
ФЕЛИКС, 17.07.2012 11:22:44
Навистина неподнослива реа на асфалт на локалните патишта,може да се замисли колкава реа ќе биде кога ќе се нафатат за автопатни асфалтирања,плус инвестиционото ,,асфалтирање,, Па така некој лопатари а некој со медиумско- книжевен копач ни ги раскопува сеќавањата за преселбите и нафтеното асфалтирање на сопствените џепови. Едноставно нели величенствена асфалтна база на сеќавања.
Vodno, 17.07.2012 13:03:33
Felixe , koga zboruvas za nafta, verojatno mislis na OKTA i na toaj sto go stavi parafot na toj dokument(pa kupi 4 stana na mama). Se secavas i koga svedocese vo korist na mamidakis a go nemase koga trebase da se branat makedonskite interesi. Verojatno na toj biznis so nafta mislis i na proviziite , na pljackata sto zakopa. Tonete ocigledno ama ti ne si glusec tuku eden od poslednite vo odbrana na kriminalot.
od ostrijot, 17.07.2012 13:05:03
nese plasejte nema nisto od toa drzavata ke zamirisa na asfalt ako se pravat aftopati a ne akose krpat starite patista od bifsa jugoslavija.
ah feliks feliks, 17.07.2012 15:40:20
ne vi doaga umot izgleda vidovte kakva e reakcijata od famoznite 6 kilometri za 6 godini avtopat pa sega sakate za nekolku meseci se naednas a heheh ne odi toa taka ne se lugevo tolku slabi na memorija za razlika od takvite kako tebe i gjujo na koi ram memorijata im crknala skroz :P
Po pat odam za pat prasam, 17.07.2012 19:08:08
Pojdete da vidite kakov pat pusti vladata od Skopje za Porecieto preku Jasen. Komotno moze da konkurira za trkata Paris-Dakar, duri ovde poveke avtomobili ke se raspadnat od tie vo Dakar.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 33°C

Ведро

Четврток
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 15°C

Петок
Сончево
Макс: 37°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 8 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Двајца олимпијци нема да претставуваат ниту една држава
Двајца спортисти на Олимпијадата ќе настапуваат самостојно и нема да претставуваат ниту една држава...
Олимпиското село во Лондон без вода за пиење
Организаторите се уште доцнат со водоинсталатерските работи во Олимпиското село, па спортистите немаат вода за пиење
...
Олимпискиот факел од утре во Лондон
Штрајк на таксистите во Лондон
Венлок маскота на Игрите во Лондон
Американски и австралиски олимпијци се „загубиле“ во Лондон

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |