Број 2871  четврток, 25 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Site Meter
Свет

Продаденото белгиско бебе предадено на полиција

БРИСЕЛ - Белгиско машко бебе, наводно, продадено од своите родители на холандска двојка е предадено на белгиските власти, изјавија официјални лица од холандската служба за заштита на деца. „Бебето е предадено на белгиските власти кои ќе одлучат што понатаму со него“, изјави портпаролот Кис Дијкман за новинската агенција АФП. „Бебето Џ“, наводно, било продадено во јули за неколку илјади евра. Холандскиот совет за заштита на децата ја обвини двојката за кршење на меѓународните права за посвојување.

Белгиската двојка од северниот град Гент веќе имала дете и се одлучиле да го продадат бебето во текот на летниот период, бидејќи не можеле да си дозволат да издржуваат две деца, објави Нетверк. Потенцијалните родители на бебето, кои наводно не можеле да имаат сопствени деца, стапиле во контакт со биолошката мајка на бебето откако виделе реклама на Интернет, и го зеле само неколку часови по раѓањето. Холандските медиуми тврдеа дека тие им платиле на биолошките родители од 5.000 до 10.000 евра. (Би-Би-Си)


Статијата е прочитана 202 пати.

Испрати коментар

Од: petar
Датум: 25.12.2008 13:25:57
Ve molam HOLANDIJA NEMA PARI da im dade na svoite grajgani da odgladaat edno dete pa za ftoro da ne razgovarame a nie vo MK i po deset da imame vladata ke najde da gi izgledame. ke ni pusta filmovi kako se pravi toa

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Свет
Јушченко призна дека ставот за влез во НАТО го прави губитник
Вацлав Клаус сака да и' стави кочници на Европа
Економската криза најави мрачен Божик во Лондон
Обама ослободен од сомнение околу случајот со Благоевиќ
Кумот на Јоцо Амстердам го подготвил убиството на Пуканиќ
Германија ќе ја амортизира рецесијата со 25 млрд. евра