Број 3362  четврток, 19 август 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Што прават денеска

Што прават денеска

Данило Коцевски

дир. на СВП

Денеска очекувам да ми се случи еден од најубавите денови во годината. Вечерва е отворањето на 49. издание на „Струшките вечери на поезијата“, на што сме посветени со работа цела година. Пристигнуваат гости од пет континенти, пријатели на Струга и на поезијата. Свеченото отворање ќе се пренесува и на МТВ, со почеток во 20,30 часот.

Шенка Колозова

актерка и сценаристка

Речиси цело лето сум во Охрид, па времето го минувам и работно и одморски. Покрај тоа што се грижам за внуката и за нејзината другарка, работам и на сценаријата за Македонските народни приказни, што од септември треба да продолжат да се снимаат за МТВ. Во меѓувреме снимивме и две приказни за една локална охридска телевизија.

Весна Станоевска

харфистка

Тукушто се вратив од одмор од Хрватска и од Австрија, но, за среќа, имам време до почетокот на пробите во Операта, па можам да се адаптирам на скопскиот амбиент. Деновите до 30 август, кога започнуваме со пробите, ќе го искористам да се видам со пријатели што се дојдени од странство.


#
Најди! во Утрински