Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
29.01.2012, 17:40

Нови 200 вработувања на клиниките

Владата, на завчерашната седница, донесе одлука до одобри 200 согласности за вработување медицински персонал во сите јавни здравствени установи во земјава.

„Ќе се вработуваат, главно, завршени специјалисти и специјализанти кои се на последните година или две на специјализација со цел во најбрз можен рок да бидат вклучени во процесот на работа, пред се', во установите кад�� што има реална потреба од нови вработувања“, рече министерот за здравство, Никола Тодоров, на вчерашната прес-конференција. Тој појасни дека најголем дел од вработувањата се поради природен одлив и за работа со новата медицинска опрема.

Предност ќе имаат лицата кои досега волонтирале во здравствените установи, а со нововработените ќе бидат потпишани договори за доверба со кои ќе бидат обврзани одреден број години да останат во јавниот здравствен сектор.

Тодоров појасни дека Министерството за здравство претходно изготвило анализа за потребата од дополнителен кадар потребен за оптимално ставање во функција на новата опрема.

„Заедно со анализата за природен одлив од јавните установи покажаа дека се неопходни 200 нови вработувања од областа на радиологија, хируршки болести, интерна медицина, офталмологија, анестезиологија, рендген-техничари, медицински сестри и друг медицински и немедицински кадар“, рече министерот. (МИА)


Статијата е прочитана 826 пати.

Испрати коментарДа не го однесе ветрот и соживотот во Струга!?
Соработка меѓу градоначалниците-Албанци во регионот
Принцот и желбите за нови успешни британски приказни
Интервју: Не постои трага за поткуп на функционери
Груевски го притисна Уставенчитател, 30.01.2012 01:06:56
Почна изборната кампања.......
Ani Blazevska, 30.01.2012 08:44:20
Dali se znae koga ke bidat konkursite pusteni ili seuste ne ?... Odnapred blagodaram :)
od ostrijot, 30.01.2012 18:35:34
luge nema nisto od zaposluvanje akoima togas premijerot i ministrite kese natprevaruvat koj prv daja kaza ova vest.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, -5°C

Слаби снежни врнежи

Петок
Мешавина од дожд и снег
Макс: 3°C, Мин: 1°C

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 2°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |