Број 2858  среда, 10 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter

Кич-митологии

Закони и закани

Венко Андоновски

Европските закони, иако личат на закани, имаат и добра страна: конечно ќе видиме дека нашето "стопанство" било профитирање врз туѓо здравје!

Деновиве, откако започна поригорозна примена на европските закони за сите стандарди на живеењето, се разви дебата околу нивната смисла. За законите обично не се дискутира откако ќе се донесат: тие се прифаќаат или се отфрлаат со мнозинство, од страна на лица кои заедницата претходно ги овластила да ја застапуваат. Застапниците решаваат кој закон е полезен, а кој штетен за некоја заедница. Но, законите често и по донесувањето се доживуваат не како закони, туку како ЗАКАНИ за една заедница, та отпосле се согледуваат нивните погубни последици. Тогаш се применува правилото „законите треба да им служат на луѓето“ (та затоа се бара нивна ревизија), а не обратно – „луѓето треба да им служат на законите, по секоја цена“.Прв на тој „тест“ се најде Законот за забрана за пушењето на јавни места. Особено погодени се најдоа кафеанџиите, кои се жалат дека прометот им опаднал дури и за 60 отсто откако во кафеаните нема ниту една маса за пушачи. Тие изнајдоа и цела „мезе-филозофија“ која не кореспондира со европското сфаќање на ручекот во кафеана (за тоа пишував и јас, во минатата среда). Освен тоа, се најде и една адвокатка која побара преиспитување на законот кај повисока инстанца, изразувајќи сомневање дека законот ги гази основните човекови права на пушачите. И самите угостителски работници (меѓу кои има и заколнати непушачи), а не само пушачите го доживеаја овој закон како закана. Тие стравуваат од отпуштање, затоа што (барем така велат) во Германија, законот (кој наводно сега бил повлечен?) предизвикал масовно отпуштање угостителски работници. Освен тоа, не гледаат резон да се говори за „чиста животна средина“ во кафеана, која токму е измислена како резерват и азил ОД чистата животна средина: резонот на постоење на крчмата е таму да кадиш, а не да доаѓаш по чист воздух, оти ене го Водно. Некои цинично велат: еве, не пушиме во кафеанава, ама кога и да отвориме прозорец, ни влегува еколошки чист воздух од ОКТА. Алузијата е јасна: смешно е човек да се грижи за чисти нокти, ако рацете му се валкани до лактите.Еден медиум, пак, донесува ваква вест во петокот: „Дознаваме дека во еден елитен ресторан неколку странски дипломати во земјава револтирано ја напуштиле кафеаната откако келнерот ги потсетил дека е забрането пушењето во објектот“. Извадокот долева масло на огнот на разгневените кафеанџии, кои поентираат: и господата Европејци, кога доаѓаат на Балканот стануваат првокласни Балканци, па очигледно го прават она што не смеат да го прават дома; зошто тогаш ние не би го правеле истото? Тоа е очигледно една позната културолошка теза (и тоа од книгите на најпознатите балканолози), која гласи: Балканот за Европејците е „темна точка“; но кој би се осмелил да оспорува (особено по Фројд) дека токму „темните точки“ имаат фатална привлечност, сврзувајќи се со потиснатите нагони за уживање, „перверзност“, „нискост“ и примитивна среќа? Балканот за Европејците е фатален амбигвитет, шифра на копнежот и на осудата истовремено. Тој буди и гнасење („зазор“ или „абјект“ во речникот на доцната Кристева), но и фатална привлечност! Доказ за таа привлечност е токму „револтираното“ излегување на дипломатите од кафеаната.

Но, не е проблемот во пушењето. Проблемот допрва ќе го идентификуваме, колку повеќе продолжуваме со примената на европската законска регулатива. Дури сега ќе видиме со какви „стопански дејности“ сме се занимавале, од што сме живееле, и по која цена.

Се виде, на пример, дека најголемиот дел од кафеанџиите, келнерите и готвачите живееле од пушачите. Се виде, исто така, дека ние сме ти биле трети во Европа по потрошувачка на тутун: во просек, еден пушач троши 300 евра годишно за цигари. Тоа значи дека 12 пушачи хранат еден тутунар годишно. Тоа е чудна економија, базирана на стимулирање пороци, еден сосема чуден вид стопанство, во кој секој живее од здравјето на другиот. Или: со примена на Законот за заштита на животната средина се виде дека не само Грчињата од „Окта“ туку и македонски оил-компании живееле од здравјето на оние кутри еколошки заложници од Миладиновци кои пртостираа блокирајќи ја рафинеријата!

По акцијата за примена на Законот против проституцијата, се виде уште една „доходовна македонска стопанска гранка“: и макроата, но и проститутките живееле од здравјето на своите клиенти (кај повеќето од „работничките“ е изолиран хепатитис „Ц“).Конечно, (но не и последно како пример): случајот со МЕПСО, кој се смета за четврт по профитабилност во земјава и меѓу 100-те најдоходовни компании во Југоисточна Европа. Ако е така, тој е „европска фирма“ по приход, но не ја почитува европската регулатива, затоа што управува со далноводи стари и по 50 години, без да помисли да ги обнови. Тоа значи дека и тој, иако стопански успешен, живее на туѓа сметка: на сметка на граѓаните. Весниците деновиве вриеја од наслови: „Гостивар и Кавадарци десетина часа без електрична енергија“; „Не' чека мрачна и студена зима!“; „Парите на граѓаните ги богатат енергетичарите, а овие не вложуваат ништо во инфраструктурата“. Еден жител на село Здуње коментира: „На овие далноводи, паметам, стоеше името на Јосип Броз Тито. Стари се пет децении. Затоа со часови немаме струја“. Заклучок: МЕПСО не е Тито. Во времето на Тито имало и нови далноводи и струја. Нека има и сега, па макар на нив пишувало и Јосип Броз Мепсо.

Значи, така: европските закони целосно ќе не' скенираат како „стопанство“: од што сме живееле, од чиј џеб, од чие здравје. Ќе покажат една гнила економија, всушност ГОЛА ТРГОВИЈА базирана на стимулирање пороци и профит без вложување. Од тоа нема бегање! Колку побргу се соочиме со таа реална слика за нашето распаѓање, толку побргу ќе престанеме да ги доживуваме законите како закани. Ќе се ежавиме малку на почетокот, но потоа ќе почнеме да си го бараме чарето. Во моментов, на пример, ми се пуши та ми се плаче; и не знам сега дали да продолжам да ги хранам тутунарите и кафанџиите, или да им ги пресечам дотациите, во име на сопственото здравје!? Кој ќе ми каже што е поважно – личното здравје или татковината? И кој го наметна тој глупав, и очигледно лажен и тажен избор?

(Авторот е професор на Филолошки факултет)


Статијата е прочитана 1519 пати.

Испрати коментар

Од: IP zasekogas
Датум: 10.12.2008 02:34:35
Balkanot- fatalen ambiguitet i sifra na kopnez? Da, inaku nie tuak site znaeme deka cel svet ni zaviduva. Profesore, zabrinuva vaseto duhovno zdravje. Izgleda deka e vreme malku da izlezete od taa zabokrecina (Balkan) i da otidete nekade, bilo kade, da go iscistite krecot nasobran, za da moze racionalno i pametno pak da razmilsuvate i pisuvate. Ili pak ova e gledanje "white rabbits" poradi abstinencijata od cigari.
Од: PATRIOT
Датум: 10.12.2008 08:45:00
Vo sekoj slucaj profesorot znae sto pisuva i Zakonite se prilagoduvaat soglasno socio kulturniot mentalitet ,a ako sakate zakonite treba da se soobrazat so genetikata i nacinot na ziveenje.Pozdrav
Од: Malku odmor
Датум: 10.12.2008 09:50:31
Profesore! Pocna da se povtoruvas,. Izgleda ti fali inspirativen elan. Odmori se malku od ova kolumnive. Sedni i napisi nesto ubavo i povredno.
Од: no name
Датум: 10.12.2008 09:50:51
Samo se prasuvam dali nekoj nekogas se prasuva i za pravata i zdravjeto na nepusacite? A zosto? Pa pusacite ne se sekiraat za svoeto zdravje i za zdravjeto na sopstvenite deca, pa ke vodele smetka za "nekoi si tamu" nepusaci.
Од: Buntovnik
Датум: 10.12.2008 10:20:26
Se sto e Javno e na vladata. Graganinot moze da go koristi javnoto samo pod uslovi na vladata. Ne e toa samo kaj nas tuku vo celiot svet. Politicarite si zimaat (ova ne im go davame dobrovolno) za pravo da ni go reguliraat javniot a se pocesto i privatniot zivot. No eden den i ovoj balon ke pukne. I sto togas. Politicarot mora da odgovara za svojte postapci so zivotot, pa koj saka neka bide politicar. Se dodeka e demokracija i naj - slabite-glupite ke se kurcat i nikoj nema da gi povika na odgovornost. Francuskata revolucija bese vo edno nesto sepak uspesna.
Од: verag
Датум: 10.12.2008 10:23:25
Јас сум непушач и не ги сакампушачитее.Но ако не е забрането пушењето,како штосе забранети наркотиците,дали со закон смее да се забранува пушење во кафеана.Таму сепак никој не е приморан да иде,па ако на непушачите им смета димот,не мора да одат. Јас мислам дека и на пужачи им смета многу дим,па попаметно би било да се донесе закон со кој не може да постои ресторан,кафана без систем на вентилација.
Од: Saso
Датум: 10.12.2008 11:24:15
Zavisnik sum od cigarite, zatoa i generalno se soglasuvam so napisanoto. Primerot so MEPSO e odlicen profesore, apsolutno e tocno deka ne moze edna od najprofitabilnite kompanii da ima mreza vo koja nema da se vlozuva 50 godini, a da se pravat vakvi profiti na steta na snabduvanjeto.
Од: Dijana
Датум: 10.12.2008 16:03:52
Se si vo pravo
Од: непушач
Датум: 10.12.2008 17:31:03
Кафанџиите се посилни и од стечајците, бранителите, студентите ... едно време се „изборија“ да се продолжи работното време, сега оваа срамна одлука со пушењето. Нивната сила не е во загриженоста за вработените туку знаат каде да подмачкаат. Што не го пуштат од затвор тутунскиот бос што толку многу луѓе вработуваше?

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Насловна
Кошмар ја зафати Грција пред Божик
СОНК ќе бара разрешување на 15 директори на училишта
Ој Вардаре, Вардаре, што стана од тебе?
Зденко
Претходен број
За Владо Бучковски 3,5 години затвор
Системот за безбедна храна, сепак, стартува в година
Македонците крем на бугарското општество (2)
Владата и' го даде дизелот на „Окта“ поради големите залихи
ДДВ на почек
Патот до вечното почивалиште на Алексиј Втори послан со рози
ММФ бара Владата да троши помалку
Во рестораните слободно пушење до 2010 г.
Грчкото лоби и американската политика спрема Македонија
„Кометал“ дефинитивно излегува од Вардар
Вербатим