Број 3362  четврток, 19 август 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Политика
Болниците да одржуваат ладната соба

Поради високите температури, Министерството за здравство ги потсетува болниците и клиниките дека треба да одржуваат ладна соба, која по потреба, пациентите ќе може да ја користат во најтоплиот период од денот. Температурата во ладната соба треба да биде од 24 до 25 Целзиусови степени. Воедно, болниците и клиниките треба да бидат во будна и приправна состојба, како кадровски така и просторно и со медикам��нти за прифаќање поголем број пациенти погодени од горештините.

Ова било заклучено на вчерашната седница на Комисијата за следење на состојбата и ефектите од високите температури, свикана по барање на министерот Бујар Османи. (Ј.Ј.)


#
Статијата е прочитана 658 пати.

Испрати коментар

Од: no name
Датум: 19.08.2010 12:16:16
А како екипите од Брза помош да одат во домашни посети кога колите не само што им немаат клима уреди туку и греат и внатре не се диши? Башка на тоа и гаснат на секоја раскрсница. И здравите што се возат покрај болниот ќе приумрат.

Најди! во Утрински
Политика
Министерот да ги тргне рацете од судиите и од обвинителите
Има ли филантропи во Македонија?
Пророкот Мухамед нема да биде во новото „Општество“
Државата не плаќа за повеќе од четири деца
Втор уписен рок во средните училишта
Адеми
Гинекологија „Чаир“ стана „Мајка Тереза“