Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
20.08.2012, 17:32

Учат лидерство од светски искуства

Трета школа за млади лидери во Охрид. Пред учесниците вчера зборуваа претседателот Ѓорге Иванов и Филип Рикер

Елена Михајловска


Охрид - Истакнати професори од странски академски институции и универзитети, успешни бизнисмени и претседатели на мултинационални корпорации и асоцијации, европски парламентарци, министри, амбасадори, ќе бидат дел од предавачите на годинешната Школа за лидери, која под покровителство на претседателот Ѓорге Иванов, третпат се одржува во Охрид.

Овој образовен проект, кој почна вчера, а ќе трае две недели, ќе опфати 40 учесници од Македонија и од дијаспората, кои се на возраст меѓу 23 и 35 години. Освен дипломирани студенти, меѓу учесниците има и професионалци чиишто сфери на интерес се цивилното општество, економијата, политиката и кои имаат желба да ги развиваат своите лидерски вештини и капацитети и да придонесат за идниот позитивен развој на општеството и околината во која живеат и работат.

Во текот на свеченото отворање на Школата за лидери, кое се одржа вчера, учесниците имаа можност да проследат предавања од Филип Рикер, заменик-помошник државен секретар на САД, и од Феликс Унгер, претседател на Европската академија на науки и уметности.

Школата за лидери, според Рикер, е една уникатна иницијатива, еден нов стандард и нешто што е од исклучителна важност за развој на пошироката заедница.

„Оваа иницијатива не претставува само можност за Македонија да извлече максимум од своите потенцијали и ресурси, туку таа истовремено има и значаен регионален и глобален контекст. САД активно ги поддржуваат ваквите активности, во рамки на заложбите за целосна евроатлантска интеграција на регионот“, истакна Рикер.

Претседателот Иванов рече дека на Македонија и' се потребни лидери не само во политиката, туку целосно изградени личности способни да организираат, да создаваат тимови кои ќе ја менуваат реалноста.

„Сега е време да создадеме не само иднина за младите, туку и млади за иднината, заедно со нивните идеи и иницијативи. Имаме цел да бидеме дел од Европа и да ги почитуваме европски стандарди, критериуми, вредности. Но, не треба ние да одиме во Европа, туку да ја создадеме Европа меѓу нас, да бидеме Европејци, луѓе со отворен ум кои ќе го прифаќаат она што е позитивно“, истакна претседателот Иванов во обраќањето пред учесниците на школата.

Во текот на вчерашниот работен ден предавања на Школата за млади лидери имаа и амбасадорот на САД, Пол Волерс, и амбасадорот на Велика Британија, Кристофер Ивон, кои зборуваа на теми поврзани со активното лидерство, како тоа да се спроведе во практика и како да се учи од етаблираните лидери.

Воспоставувањето на Школата за млади лидери, која се одржува трета година по ред, е идеја на претседателот Ѓорге Иванов, а како проект прв пат е инициран уште во неговата изборна програма. Првиот интензивен тренинг з�� лидерство беше организиран во август 2010 година во Охрид, под негово покровителство. Идејата е да им се овозможи на младите, талентирани и амбициозни луѓе од Македонија да ги надградуваат и усовршуваат своите вештини, да ја развиваат својата креативност и менаџерски способности.

Во рамки на школата учесниците ќе имаат можност да слушаат предавања од Патрик Џефсон, поранешен личен секретар на принцезата Дајана и од Мери Џо Џекоби, која била специјален асистент на претседателот Роналд Реган и помошник- секретар за трговија на САД, во времето на Џорџ Буш. Предавање пред младите лидери ќе одржи и Курт Вокер, поранешен амбасадор на САД во НАТО и поранешен заменик-помошник државен секретар на САД.

Средба Иванов - Рикер

Стратешките цели на Република Македонија, членството во НАТО и Европската унија како највисоки приоритети, како и можноста за деблокада на интеграциските процеси, беа централни теми на вчерашната средба во Охрид на претседателот Ѓорге Иванов со Филип Рикер, заменик-помошник државен секретар на САД.

„Двајцата соговорници се согласија дека не постои одржлива алтернатива ниту за регионот, ниту за Република Македонија, освен целосна интеграција во Европската унија и НАТО“, стои во соопштението од Кабинетот на Иванов.

Рикер се заблагодарил за можноста да се разменат мислења и информации во однос на стратешките цели на Македонија, актуелните реформски процеси и особено за состојбите во регионот на југоисточна Европа.

Американскиот заменик-помошник државен секретар му упатил честитки на претседателот Иванов за неговото лидерство како во Македонија така и во регионални рамки.

 


Статијата е прочитана 520 пати.

Испрати коментарЦрвенковски ја обвини власта за лажен патриотизам
Кога поскапува леботВесна.С. од Прилеп, 21.08.2012 02:54:22
Сега од Македонија и од Македонскиот народ нема да остани ништо зато што и сега овие сегашни лидери се однесуваат СВЕТСКИ- работат дваесет и нешто години против интересите на Македонија и нејзиниот народ.
Itar Pejo, 21.08.2012 06:54:41
Koi se tie mladi lideri? Po koi kriteriumi se biraat?
jovan, vlada @, 21.08.2012 09:02:49
Само со вакви и слични школи кој се надевам дека ќе прерасне во регионална школа за млади лидери на земјите од Западен Балкан ма зашто и да не на земјите од Југо-источна европа. Мислам дека оваа идеја дефинитивно треба да биде подржана и од странските донатори кој и сега ѓи има но за да прерасне во една регионална академија во која ќе се школуваат идните политичари на Балканот е нешто за што треба сериозно да се размисли и сериозно да се вложи во тоа. Македонија од секогаш била и ќе остане лидер на Западниот Балкан и поркај ваквите консталации на силите во кој нашиот јужен сосед ќе не дезинтегрира на секој можен начин. Се надевам дека ќе имаат слух институциите оваа благородна идеја да ја преточат во една убава замисла и да ја реализираат. Поздрав
realen, 21.08.2012 10:22:01
Neka mi go definira tocno nekoj poimot lider, bez da go ima za primer segasniov, pa mozebi i ke poveruvam deka e nesto mozno, So vakvi egzemplari na neelokventni, deklarativni lideri - nema liderstvo ako ne si VMROvec. Citajte nekoj recnik, tamu se objasnuva poimot lider, toa ne e vodac na pohodi, tuku....prekomplicirano, neli....
Objektiven, 21.08.2012 10:45:44
Vo nekoi nedavni vreminja ova se narekuvase *Kumrovacka politicka skola*.Razlikata bese sto nemase nekoi *demokratski eksperti* da gi ucat nasite mladi lideri.Se nadevam deka na seminarot ke bidat prikazani filmovite: Capitalizam:A love story (kapitalizam: ljubovna prikazna),Deadly dust (Smrtonosna prasina) i ke se *procesla*Wikileaks (i taka e Asanz popularen denovive), kako bi mladite lideri dobile pravi instrukcii.Samo po sebe se nametnuva prasanjeto: zosto nema predavaci od Kina,Rusija,Brazil(ili mozebi se prisatni, no ne se kazani vo statijava), ta tie se vo denesno vreme lideri vo svetskata ekonomija.Prezafateni se ili?!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 39°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 39°C, Мин: 19°C

Сабота
Сончево
Макс: 40°C, Мин: 19°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Астрономите пронајдоа докази како ѕвезда си ја јаде својата планета
Ѕвездата за која станува збор е позната како црвен џин, а таквите ѕвезди на почетокот се со маса скоро колку нашето Сонц...
(ИНТЕРВЈУ) Честа се спушти на најниски скалила
Етнологот Јелена Цветановска ги објави во книга своите истражувања на гревот и казната во народната култура во Македониј...
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
За разлика од Би-Би-Си, Томпсон сега ќе мора да го направи истото во комерцијална компанија во која огласите и прод...
Хрватска: На чевларите им треба поправка
Главниот извршен директор на компанијата го опишува сегашно Борово како бледа сенка на поранешниот гигант, кој сега вогл...
Семејството Мелис најстаро семејство во светот
Деветте браќа и сестри имаат вкупно 818 години, од кои најстарата сестра има 105 години, што е рекорд во Гинисовата книг...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |