Број 2871  четврток, 25 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Site Meter
Хроника

Братче и сестричка тепани во Домот „11 Октомври“, надлежните негираат

Единаесетгодишното момче со тумор на мочниот меур било тепано секогаш кога ја барало мајка си

Горан Адамовски

Единаесетгодишно момче, кое имало тумор на мочниот меур, и неговата деветгодишна сестричка биле малтретирани и тепани од воспитувачите во Домот за деца „11 Октомври“. Секогаш кога ќе побарале преку телефон да и' се јават на мајка си, добивале шлаканица, тврдат од Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“. Но, од Министерството за труд и социјална политика демантираат дека децата биле удрени, иако напомнуваат дека ќе го разгледаат случајот внимателно и дека ќе преземат мерки ако утврдат пропусти во работењето.

Според известувањето од „Меѓаши“, траумите на ова семејство започнале на 4 декември годинава кога Социјалната служба од Берово ги одзела децата од училиште. Според изјавите на родителите од децата, тие за тоа не биле писмено известени, туку само по телефон им било кажано дека ќе им ги земат децата.

„Од службата во Берово им било ветено дека децата во Домот во Скопје ќе бидат сместени привремено до 19 декември и дека притоа момчето ќе биде однесено на клинички преглед, што не било остварено и покрај тоа што знаеле дека детето е со ризична и тешка здравствена дијагноза“, информираат од „Меѓаши“.

Момчето се пожалило кај волонтерите од „Меѓаши“ дека во Домот во Скопје не примило терапија дваесет дена, а освен тоа, имале нередовна промена на долна облека и никој не им посветувал внимание. Згора на тоа, секогаш кога ќе побарале да и' се јават на мајка си, воспитувачите им удирале шлаканици. Поради тоа, детето во понеделникот успеало да побегне и со помош на возрасно лице да стигне дома. Тоа се заканувало дека ќе се фрли под автомобил доколку сестричката остане во домот.

„Мајката ни изјави дека нејзиниот син сега мокри крв, се плаши да излезе надвор, не оди на училиште од страв повторно некој да не го земе и одведе во Скопје“, велат од „Меѓаши“, кои случајот во јавноста го изнесоа во согласност со двајцата родители на децата. Тие за ова го информираа и народниот правобранител.

Во Министерство за труд и социјала имаат сосема поинаква приказна. Тие информираат дека таткото на малолетните деца е алкохоличар, против кого имало повеќе прекршочни пријави. Уште пред три години, мајката побарала помош од Центарот за социјални работи во Берово поради насилство од сопругот. Но, потоа таа ја повлекла тужбата. Насилството продолжило, па Центарот во октомври годинава побарал да ги згрижи децата, а таткото задолжително да се лекува од алкохол.

По неколку дена, мајката со малолетните деца била сместена во Шелтер- центарот во Кочани, од каде што самоволно излегла со двете деца и се вратила кај сопругот.

„Насилството во семејството продолжило, а на 4 декември мајката била примена во болницата во Пехчево со исказ дека, наводно, се повредила во стомакот со нож, поправајќи го прозорецот“, тврдат надлежните.

Веќе утредента, децата била одземени и сместени во Домот за деца.

„Стручните служби забележале дека детето тагува по домот, но и дека го прифаќа објаснувањето дека ќе се врати дома тогаш кога ќе се создадат услови за нормално функционирање на неговото семејство“, се вели во соопштението од Министерството за труд и социјала.

Но, момчето постојано прашувало кога ќе си оди и во понеделникот побегнало. Тврдејќи дека го боли стомак, го напуштило училиштето и место во Домот се упатило во Пехчево. Според надлежните, веќе утредента

во Домот дошла мајката, која се обидувала да го грабне девојчето.

Надлежните тврдат дека ниту братчето ниту сестричката некогаш биле удрени, но, сепак, ќе поведат истрага за да ја утврдат вистината докрај. Тие велат дека ќе се грижат за децата се' додека не се создадат адекватни услови децата да се вратат кај родителите.


Статијата е прочитана 741 пати.

Испрати коментар

Од: Sime
Датум: 24.12.2008 22:46:25
Не постои „Министерство за труд и СОЦИЈАЛА“, покажете макар еден документ дека во Македонија постои министерство со толку сељачко и уличарско име? - Ова име си го слушаат новинарите едни од други... без да проверат дека такво напросто - НЕМА.
Од: Mina
Датум: 25.12.2008 09:25:23
Za politika,za Frcko i com celi fermani od komentari na citateli a koga se raboti za deca koi sto se idninata na nasata zemja samo po nekoj komentar.Ma ne mi e jasno koj spie ili site spieme vo Makedonija vo dlabok zimski son i mislime deka koga ke se razbudime veke sme vo Evropa vo vecnata prolet i togas ke se prevospitame i ke imame respekt kon decata i site okolu nas.Cesta e ovaa pojava kaj nas,nasekade blagodarejki i na roditelite koj dozvoluvaat da se tepaat nivnite deca na uciliste.Vospituvacite i pedagozite vo ucil,i detskite domovi se i samite vospituvani so kotek pa zatoa i samite vospituvaat na isti nacin,Nikoj ne reagira a toj Dusko od centaro za soc,raboti e poznat po setanje i reagiranje otkoga nekoe dete ke bide pretepano do smrt,Kako ne mu sram,Ne li gleda deka e nepodoben za takva rabota.neka si podnese ostavka pod hitno,
Од: Toronto
Датум: 25.12.2008 10:04:19
Go citam tekstot i mornici me lazat. Pa dobro bre luge, ima li nekoj nadlezen da ispita sto se slucuvalo (i se slucuva) vo domot. Sigurno oti vospitacite ke negiraat. Pa neli e strasno da se maltretiraat tie deca samo zatoa sto patat po majka im? Duri i nivnit tatko navistina da e alkoholicar, ocigledno decata se vrzani za majkata. Zarem toa e edinstvenoto resenie da i se odzemat? Zarem ne se dovolno kazneti i ona i decata? Apeliram do site sto mozat da storat nesto, Ve molam pomognete im na tie deca! Ve molam neka izleze na videlo dali nekoj vo domot slakanici deli. Takvata osoba treba vednas da si odi doma. VE MOLAM POMOGNETE IM NA DECATA, NO NE DA GI ODDELITE OD MAJKA IM!
Од: gjoko bugarija
Датум: 25.12.2008 13:27:08
Dushata mi se stega koga chitam vakvi raboti.Jas zhiveam vo Bugarija i tuka imaat napraveno mnogu donatorski organizacii za deca bez roditeli i deca koj se mentalno bolni.I poznatite glumci i pejachi organiziraat nekolku pati godishno televiziski programi i koncerti na koj se doniraat pari za decata.Zamislete vo Bugarija,vo ovaa diva drzhava,kaj shto nema ni red ni zakon.Kaj se nashite pejachi i glumci,kaj se nashite politichari?Tie deca se idninata na Makedonija,i tie ke ja napravat nashata Makedonija poubava,zatoa shto nie ne mozhevme ili ne sakavme.ako ima nekakvi donatorski organizacii,neka se reklamiraat vo ovoj sajt,jas vednash ke doniram kolku shto mozham.Da im pomogneme na decata na Makedonija.

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Хроника
Две Македонки загинаа во сообраќајка во Грција
Џемаили ќе дошол на судење во февруари
Претепан пејач поради музичка желба
Почна судењето за обидот за убиство на синот на Рафиз Алити