Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
27.04.2012, 15:31
Летонија ќе го поддржи членството на Македонија во НАТО во ЧикагоОва денеска во Рига го истакна претседателот на Летонија, Андрис Берзинс, по средбата со Ѓорге Иванов, кој е во прва официјална посета на оваа балтичка земја

Летонија ќе го поддржи македонското членство во НАТО на престојаниот Самит во Чикаго, и целосно го става на располагање своето искуство за евроинтеграциониот пат на Република Македонија.

Ова на денешната заедничката прес-конференција во Рига, го истакна претседателот на Република Летонија Андрис Берзинс, по средбата со шефот на македонската држава Ѓорге Иванов, кој е во прва официјална посета на оваа балтичка земја.

- Летонија е подготвена да го поддржи приклучувањето на Македонија во НАТО поради тоа што нејзиниот придонес особено како дел од меѓународните мировни сили е огромен и јас лично го истакнав ова за време на мојата посета на Авганистан во една од болни��ите, каде се сретнав со медицински персонал од Македонија. Тие играат значајна улога во Авганистан и во процесите коишто се одвиваат таму од 2002 година, потенцираше шефот на летонската држава на новинарското прашање дали Летонија е подготвена да го постави прашањето за Македонија на самитот во Чикаго, имајќи ја предвид пресудата од МСП, која е во корист на Македонија.

На средбата двајцата претседатели разговарале за продлабочување и унапредување на билатералните односи, за европските и евроатланските интеграции на Македонија, како и за наметнатиот спор од Република Грција за уставното име на Македонија.

- Разговаравме за тоа како за една пречка за нашето интегрирање и во НАТО и во ЕУ. Очекуваме поддршка и помош од секој наш пријател на претстојните Самит во поглед на тоа ако се отвори прашањето за проширувањето или зачленувањето на Македонија. Се надевам дека оваа посета ќе биде прилог кон добрите билатерални односи и дека нашите влади ќе почнат интензивно да соработуваат, ќе ја затвориме правната рамка и ќе се потпишат потребните спогодби за да можат нашите граѓани, бизнисмени, нашите студенти, професори, да најдат интерес за взаемна соработка, се со цел нашите земји да напредуваат и го користат потенцијалот кој го поседуваат, истакна претседателот Иванов заблагодарувајќи се за досегашната поддршката од Летонија.

На прашање од летонски новинар дали има напредок во решавање на спорот со името, претседателот Иванов истакна дека наспроти иницијативите од македонската страна, од Грција нема оптимистички најави дека е можно брзо решение на спорот.

- Има многу иницијативи од наша страна, бидејќи ние сме засегнати. За жал, од другата страна немаме некои оптимистички најави дека може да се дојде до решение. Преставникот од ОН, медијаторот Нимиц ги посети нашите две земји и иницираше средби на највисоко ниво. Но, поради актуелната ситуација во Грција и претстојните избори не очекуваме дека ќе добиеме некој позитивен и потврден одговор, вели Иванов.

Берзинс оцени дека Македонија од независноста до денеска има стекнато доволно искуство и капацитет да ги отпочне преговорите за членство во Унијата.

- Што се однесува до нас, ние би биле навистина среќни доколку можеме да ви помогнеме. Нашето искуство може да биде многу корисно за вас, за да ги избегнете грешките кои ни ги направивме, рече Берзинс, истакнувајќи ја сличноста меѓу двете земји.

Во фокусот на разговорите на двајцата претседатели беше и економата соработка, пред се, можноста за нејзино продлабочување.

Од Летонија, Иванов заминува во работна посета на Литванија, како дел од неговата балтичка турнеја, во која главна цел е засилено лобирање во пресрет на самитот на НАТО во Чикаго.


Статијата е прочитана 472 пати.

Испрати коментарВо БиХ осудена првата жена за извршени воени злосторства
Балтичките земји бараат паралелни преговори за членство на Македонија во ЕУ
Екстрадиран грчкиот државјанин Макис Псомијадис
СДСМ ќе поднесе интерпелација за министерот Ставрески
Собранието избра тројца судии на Уставен суд
Попоски за МСНБЦ - Македонија заслужува членство во НАТО
Арнаудовска - Македонија има капацитети да ги користи ИПА фондовите
Либиски екс министер пронајден мртов во Виена
Новиот Предлог закон за лустрација пред пратениците
Руската црква сака да посредува меѓу МПЦ и СПЦ
Министерот Попоски во официјална посета на Израел
Илбер Хиса нов амбасадор на Косово во Македонија
Арифи на Конференција „100 години во служба на нацијата“
Иванов - Летонија и Литванија се пријателски земји од кои можеме многу да научиме
Метлата на ВМРО-ДПМНЕ заигра и во Штип
Новиот бран влезе во „Бихаќска“
Бомбаш самоубиец уби деветмина во Дамаск
Кинезите пак ќе чујат за „Чебрен“ и „Галиште“ и „Вардарска Долина“
Судењето за педофилија далеку од очите на јавноста
Ограбувачот на бабата во затвор, од 100.000 евра нема трага
Потпишан договор за поширока соработка меѓу Македонија и НАТО
Македонија и Летонија потпишаа Спогодба за меѓународен превоз во патниот сообраќај
Двајца кумановци чувале 60 мигранти во двор
Просечната бруто плата во февруари 30.257 денари
Албански државјанин ограбувал цркви во Тетово
Жена се самоубила со пиштол во гостиварско Топлица
Средби на министерот Попоски во Конгресот на САД
Град Скопје апелира да се зачува комуналниот ред за 1. мај
Њујорк тајмс - Грција презафатена со кризата за да се посвети на Македонија
Груевски - Полска силен поддржувач на Македонија за НАТО и ЕУ
Претседателот Иванов во посета на Летонија и Литванија
Чинговски од ЕЛЕМ се сели во амбасада
„Новиот бран“ ги повикува сите кои се за подобро општество
Македонски хакер уловен во мрежата на ФБИ
Телеком со намалени цени на услугите од 1 мај
Рудари повредени по одрон на карпа
Затвореник почина во Шутка
Владата ќе ја укине забраната за откуп на старо железо
Џафери-Хоџај - Македонија е најдобар партнер на Косово во регионот
Храбри гостиварци спасија давеник во Вардар
Цела Норвешка запеја против Брејвик
Сорос - Економската криза може да ја урне Европската унија
Оптички кабли преку Арктичкиот Океан ова лето
Уапсен кумановец баран со потерница за „убиство во обид“
Попоски - САД да се заложат Македонија да добие покана за НАТО
Машина за правење тули згмечи ресенчанец
Шулц - Распадот на ЕУ станува реално сценарио
Бесими ќе се сретне со министерот за одбрана на Германија Томас де Мезиер
Свечена академија по повод 20 години монетарно осамостојување
Конектикат стана 17-т�� американска држава без смртна казна
Индија изведе во орбитата нов сателит за набуљудување
Јавно уништување на одземени производи и пиратерија
Вицепремиерката Арифи во тридневна посета на САДпријател, 27.04.2012 15:58:01
Како Летонија ќе го поддржи членството на Македонија во НАТО во Чикаго, кога во Чикаго нема да се расправа за членството на Македонија во НАТО?
Stojce, 27.04.2012 18:07:56
Ne znam kako ce ni pomogne vo clensvoto vo NATO ako ne e vo agendata na samitot vo Cikago,i koe iskusvo ce ni go prenese za clensvo vo EU na nas liderite od Balanskite drzavi,Sto uste treba da ucime?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Ведро

Вторник
Сончево
Макс: 28°C, Мин: 11°C

Среда
Ведро
Макс: 29°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |