Број 3410  вторник, 19 октомври 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон
Вести
Site Meter
Хроника
Македонец ограбувал златарници

Македонец држел заложници и ограбил златарница во Нов Зеланд. Според тамошните медиуми, станува збор за Ванчо Бојчев, кој е обвинет дека заканувајќи се со оружје,

ограбил златарница во Оукленд. Медиумите пишуваат дека четириесет и четиригодишниот Бојчев (44) се соочил пред Окружниот суд на Норт Шор со три обвиненија за кражба и едно за тежок грабеж по

ограбувањето на златарниците на Такапуна Мајкл Хил на „Херстмер роуд“.

Според детективот Ким Либи, македонскиот државјанин, наводно, влегол во златарницата околу 16,30 часот, носејќи пиштол и околу 15 минути ги држел на нишан тројцата вработени, по што побегнал со украдениот накит. Кусо време потоа, бил уапсен. Никој од вработените во златарницата не е повреден, но поради вознемиреност од инцидентот, биле упатени да побараат соодветна помош. (Х.Р.)

#
Статијата е прочитана 1104 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Хроника
Арамии со фантомки ограбија обложувалница
Кобно фотографирање на две деца крај Пена
Велешанец принудувал девојче на брак
Неизвесна екстрадиција на обвинет од Белград
Неготинец загина во сообраќајка
Заменик-министерот за одбрана повреден во сообраќајка


EU to move ahead on Serbia accession, add tough conditions
Bulgaria's landmark anti-mafia case unravels
Hungary waters down procurement rules for EU presidency