Број 2869  вторник, 23 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Култура

Љупка Делева изложува во КО-РА

Визуелната уметница Љупка Делева, која од 2001 година живее и работи во Венеција, вечерва на изложба што во Домот на културата „Кочо Рацин“ - галерија КО-РА, ќе биде отворена во 19 часот, првпат пред македонската публика ќе претстави дизајн и рачна изработка на авторски мониста од стакло мурано.

Делева е родена во Гевгелија во 1970 година. Завршила средно уметничко училиште и Факултет за Ликовни уметности во Скопје, во класата на проф. Душан Перчинков, отсек сликарство. Досега изложувала во земјата и во странство, има остварено три самостојни и повеќе групни изложби. Работи фотографија и инсталации. Работела како конзерватор во Градскиот завод за заштита на спомениците на културата на град Скопје, а во Венеција специјализира конзервација на ѕидно сликарство. (К.Б.)


Статијата е прочитана 176 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Култура
Драмски го испраќа Мите Грозданов во пензија
Политичкиот врв заборави на Кочо Рацин
Почнува десеттото јубилејно издание на „Лица без маски“
Премиера на „Лилика“ во Турски театар
Најголем попуст досега во „Магор“
Филмовите „Жед“ и „Самоуништување“ во Кинотека
Средба со хрватскиот поет Иван Херцег