Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
08.04.2012, 12:14
Честитки за Велигден од македонскиот државен врвВерниците од католичката, протестанската и други христијански цркви во Македонија денеска го слават денот на христовото воскресение - Велигден, една недела пред православните верници

Македонскиот државен врв денеска упати честитки до граѓаните во земјата кои го слават Велигден. Премиерот Никола Груевски во честитката по повод празникот Воскресение Христово - Велигден, до Скопскиот бискуп и апостолски егзарх во Македонија Киро Стојанов и до сите верници од католичка вероисповед во Македонија им посака мигови на разбирање, милосрдие и бериќет во секој дом.

Тој притоа ја истакна трајната определба на владата за промоција и развој на мултиверското општество, како еден од најдобрите гаранти на напредокот, и за реализацијата на реформите и модернизацијата кои ќе го подобрат секојдневието и ќе овозможат услови за натамошен прогрес во сите сфери од значење за граѓаните, како и прогрес на Македонија во европските и евроатлански интеграции.

Претседателот Ѓорге Иванов пак, во својата честитка до скопскиот бискуп и апостолски егзарх Киро Стојанов и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар порачува:

„Велигден е неодминлив патоказ дека вдахновени од примерот на Христа, можеме да ги надминеме сите голготи и предизвици. Во време на наплив од минливи вредности и краткотрајни задоволства, вели, да не заборавиме да го следиме патот на светлината и добрината, и да не се штедиме да се даруваме себеси на другите, негувајќи љубов кон нашите сограѓани и работејќи на просперитетот на нашата татковина“.

Синоќа во Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје се одржа традиционалната велигденската воскресна литургија на која Бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија Киро Стојанов ја прочита велигденската порака до верниците.

Илјадници христијани го слават Велигден во Ерусалим

Илјадници христијански верници и аџии денеска го прославуваат Велигден во Ерусалим со процесии и молитви.

Велигденската миса во древната црква на Христовиот гроб, подигната на местото каде, според христијанското верување, Исус е распнат, погребан и каде воскреснал, свештенството во бели и златни мантии, служеше миса.

Италијанскиот премиер Марио Монти, кој дојде во црквата во рамки на приватна посета, им се придружи на масата верници. Тој се ракуваше со аџиите и разговараше со калуѓерите во ерусалимскиот стар град.

Со прославата на Велигден завршува одбележувањето на светата недела, која е сеќавање на распнувањето и враќањето во живот на Исус.

Папата одржа бдеење воочи Велигден

Папата Бенедикт Шеснаесети одржа бдеење воочи Велигден, кој денеска се прославува според Грегоријанскиот календар и за време на кое изрази стравување дека човештвото талка по мрак, неспособно да разликува добро од зло.

- Љубовта е посилна од смртта. Доброто е посилно од злото. Љубовта е посилна од омразата. Вистината е посилна од лагата, им порача синоќа папата на верниците собрани во Базиликата Свети Петар.

Бенедик 16. меѓутоа рече дека „темнината претставува вистинска закана за човештвото“.

- Доколку Господ и моралните вредности, разликата меѓу добро и зло, остане во темнина, тогаш сите други е'светлае' кои ни ги ставаат на дофат на раката неверојатните технички достигнувања, не претставуваат само напредок, туку и опасност, која не загрозува нас и светот, порача папата.

Службата почна драматично. Освен блицеви од камерите, базиликата беше во целосен мрак, во која неколку илјади верници го чекаа доаѓањето на папата. Со тенка свеќа во рака, тој се качи на издигнатата платформа, од каде беше превезен до централниот олтар.

Папата денеска ќе одржи Велигденска миса на плоштадот Свети Петар и говор од централниот балкон на базиликата.
Статијата е прочитана 361 пати.

Испрати коментарИванов пука во празно
Кучиња открија дрога на плоштадот „Македонија“
ХТВ1 на пат кон Македонија
Авион пропаѓал шест километри
Мардок изгуби 239 милиони фунти
Љубинка Корабоска нов претседател на Антикорупциска
„Детонатор“ продолжи и на подрачјето на Делчево
СДСМ бара политичка и кривична одговорност за „Детонатор“
Русите сакаат македонско овошје и зеленчук
Сервер - Време е да се разговора за северниот дел на Косово
Турскиот премиер Ердоган во Кина
„Сони“ ќе отпушти 10.000 работници
Сталетовиќ ја презеде функцијата началник на СВР Штип
Отворен 8. Саем за вработување и кариера
Литар бензин рекордни 90 денари!
(ФОТО) Мас-хипноза или чудо во црквата „Св. Димитрија“
Бездомник со 2,3 милијарди долари
Експлозија во простории на грчко Министерство
Мртов маж пронајден во водите на Вардар
Облачно и студено време. снег на планините
Феномен во Св. Димитрија - фреските сами се прочистуваат
Илегалци од Мароко фатени среде Скопје
Еден загинат и тројца повредени кај Струмица
Таксист разнесувал дрога низ Скопје
Каширски - „Совеста ми е чиста“
Катарци ќе оценуваат македонски проекти
Велигденски благослов од Ватикан
Во сообраќајка во Хаити загинаа 27 лица
Венизелос - Германија заработи 400 милиони евра на грчката криза
Владина делегација по инвестиции во Русија
Почина најстариот Македонец во светот
Иванов - Поканата за НАТО ќе ги подобри односите меѓу Македонија и Грција
Разрешени 13 полициски командири во источна Македонија
Бериша се надева на решение за Македонија во Чикаго
Американски борбен авион падна врз станбен комплекс
Русија разместува ракети кај Калининград
За лозарите и овоштарите над 4,1 милиони евра субвенции
Коњановски - Винариите да ги исплатат лозарите
Папандреу имаше повеќе средби со Груевски отколку со Меркел и Саркози
„Детонатор“ ja тресе штипската полиција – Каширски заминува
Кралев
За исклучено парно можеби ќе се плаќа 50 отсто
Зоран Трајчевски на кормилото на СРД?
Ахмети и Орав со решение за влез на Македонија во ЕУ и во НАТО
Во Албанија само со лична карта
Тачи не се сретна со Обама
Сериски убиец сее страв во парискиот регион
Загина градежен работник во населба Аеродром
„Киднапиран“ авион на „Александар Велики“
Сарачини не очекува проблеми во снабдувањето со нафта
Сараево одбележува 20 години од почеток на опсадата
Пожар на Клиниката за онкологија, нема повредени
Шест нови предлози за членови на МАНУ
Панде Лазаров осуден на пет години затвор
Живееме четири години пократко од Европејците
Опозицискиот фронт ќе покаже заби по Чикаго
Пораки од Капитол хил
Дал 1.000 долари, бара половина од „Фејсбук“
Терористи на суд за нападот на кулите близначки
Гнев во Грција по самоубиството на пензионерот
Конектикат ја укинува смртната казна
Најмалку седум лица се убиени во судирите во Сирија
САД - Еврозоната има средства да се избори со кризата
Најсреќна земја во светот е Данска
Клинтон ги охрабри напорите на Косово за членство во ЕУ
Путин - Функционерите ќе возат руски коли
НАТО да не дозволи Македонија да биде заборавена во Чикаго
Претседателот Иванов ќе се сретне со американски конгресмени
Чистка на луѓето блиски до градоначалникот на Битола
Георгиевски си ја зголемува преговарачката цена
„Телеком“ го почести буџетот со 38 милиони евра од дивидендата
Таксистите ја блокираа „Илинденска“
Француски акедемик пронајден мртов во хотел во Њујорк
До крајот на годинава ќе се знае кои генерали ќе заминат во пензија
Словачка има нова влада
Нестабилно време со пороен дожд и грмежи
Продолжува „Детонатор“, запленети 200 апарати за игри на среќа
Владата најави ребаланс на Буџетот
Шурман - Македонија во НАТО веднаш штом се реши името
Обвинение против директорот на „Нова ТВ“
Сарачини - Регионот е значаен трговски партнер на Македонија
Иднината на Македонија и Албанија е во европското семејство
Мит Ромни победи во три сојузни држави во САД
Борис Тадиќ поднесе оставка
Бугарската мафија најмногу заработува од проституција
Италијански бизнисмен и' остави на црква 1,7 милијарди евра
Кафуле во дворот на гимназијата „Јосип Броз Тито“
Нов Светски трговски центар никна над Менхетен
Два нови случаја на педофилија
Магични печурки на македонско мени
„Топлификација“ нема да дели дивиденда
Иванов се сретна со шефот на унгарската дипломатија Мартоњи
Почина најстарата потомка на отоманската династија
Фатален пожар на московски пазар
Најмалку седум жртви на пукање во американски колеџ
Унгарскиот парламент ја прифати оставката на претседателот Пал Шмит
Како експлодираше „Детонаторот“ во Кочани
Полицијата ги фати малолетниците обвинети за инцидентите во Тетово
Руралните средини ќе добијат 680 интернет киосци
Пронајден учесникот во фаталната сообраќајка кај Липково
Авион падна во Сибир - 12 преживеани
Србија во шок по трагедијата во дискотека во Нови Сад
МВР пресече меѓународен канал на трговија со хероин
Приведени 23 лица осомничени за насилство
Заврши процесот на денационализација
Меркел - Иднината на ЕУ е политичка унија
Почина архитектот Борис Чипан
Нимиц - Можно е решение за името, кое ќе им одговара и на двете страни
Прекршочни пријави за професорите од Хемиското училиште
Кој плаќа 7.000 евра годишно за одржување кола?
Во Италија уапсени 58 членови на мафијата Ндрангета
За спас на еврозоната договорени 800 милијарди евра
Професори тепале ученици во Хемиското училиште
Запленето големо количество брендирани парфеми, часовници и метални палки
Северна Кореја почна со полнење на ракетата
Иванов - Во Чикаго да се преиспита заклучокот од Букурешт за Македонија
Драчевец пукал кон деца, нема повредениJanakiev Nikola, 08.04.2012 23:35:44
Kole.9.4.2-12god. Mi se sviga.Do site hristijsnski vernici koi go proslavuvat Veligden spored Gregorijanskiot kalendar.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Обилни врнежи

Вторник
Сончево
Макс: 17°C, Мин: 2°C

Среда
Претежно облачно
Макс: 20°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |