Број 3627  понеделник, 11 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter

Живот

Слепите ќе прогледаат со високотехнолошки очила

Истражувачите работат на „паметни очила“ што користат мали камери и џебен компјутер за да ги алармираат корисниците за предметите и луѓето пред нив

Наскоро во продажба би можело да се најдат бионички очила што би им помогнале на илјадници слепи луѓе да гледаат. Истражувачите од Оксфордскиот универзитет работат на „паметни очила“ што користат мали камери и џебен компјутер за да ги алармираат корисниците за предметите и луѓето пред нив. Тие ќе им олеснат на слепите да се ориентираат во шопинг-центрите и прометните железнички станици, па дури би им овозможиле да ги „читаат“ броевите на автобусите и компјутерските прикази на банкоматите.

Лесните, евтини очила, кои би можеле да бидат готови за продажба најрано во 2014 година, доколку се покажат успешни испитувањата, би биле погодни за поголем дел од 300.000 Британци регистрирани како слепи. Постарите луѓе со дегенеративни промени и дамки поврзани со возраста, веројатно ќе имаат најголема полза.

Претходните обиди да се создаде ваков апарат резултираа со големи темни очила, големи камери и тешки компјутери. Но, напредувањата во технологијата значат дека би било можно да се создадат бионички очила што не се разликуваат од стандардните очила. Уште поважно, цената од помалку од 1.000 фунти значи дека тие би биле достапни, смета Летната научна изложба на Кралското здружение.

Доктор Стивен Хикс, истражувач од областа на клиничка неврологија, финансиран од Министерството за здравство, вели: „Добро е да се мисли дека ќе можеме да ги произведеме по цена што ќе ги направи достапни за луѓето што ќе имаат најголема полза“.

Доктор Хикс ги заврши основните истражувања и сега работи на прототипни очила. Тој предвидува проѕирни очила со леќи, опремени со мали диоди што емитираат светлина и камери со големина на топуска, поставени на надворешните агли на рамките. Камерите ќе ги примаат информациите што би требало да ги види окото и ќе ги испраќаат преку кабел до подвижен компјутер со големина на телефон, во џебот на корисникот. Компјутерот ќе ги обработува информациите и ќе ги поедноставува во шаблон од точки. Потоа диодите во леќите ќе светат во шаблонот, а корисникот ќе добива корисна информација што се наоѓа пред него. Треперлива светлина би можела да значи дека пред него има човек, додека цврст блок би можел да означува предмет, како што се скали.

Иако вакви информации можеби не се импресивни за оние што гледаат, тие, исто така, би можеле да им овозможат на луѓето што загубиле голем дел од видот повторно да стекнат доволно независност за да отидат во шопинг сами или за да користат јавен транспорт. Доколку се додадат слушалки, би можеле да се пренесуваат покомплексни информации. На пример, камерите би можеле да го снимат бројот на автобусот или информации од таблите за железнички сообраќај, што би биле анализирани од компјутерот. Откако ќе се обработат, информациите би биле пренесени до корисникот преку глас до нивното уво.

Со текот на времето, истиот принцип би можел да се искористи за да им се помогне на слепите луѓе да ги „видат“ екраните на банкоматите пред банките или апаратите за билети на железничките станици. Бионичките очила се потпираат на способноста корисникот да ја забележува светлината, така што нема да бидат погодни за луѓе кои се целосно слепи. Но, поголем дел од регистрираните слепи луѓе, вклучувајќи ги и оние со дегенеративни промени и дамки поврзани со возраста, се' уште имаат малку вид.

Доктор Хикс планира да направи мали лабораториски тестирања кај слепите луѓе оваа година пред да стави 120 луѓе на двегодишното испитување во кое ќе се испитува употребата на очила во шопинг-центри и дома. (Дејли мејл)


#
Статијата е прочитана 967 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Насловна
Македонија се договара со Албанија, Црна Гора и со Косово
Алонсо најдобар во Силверстоун
Тиквешко Езеро спас од пеколните горештини
Валентина Каранфилова-Стевановска, авторка на „Воинот на коњ“
Посебна телефонска линија за пасоши за иселениците
Последен одмор во двојка
Политичари без одмор?
Груевски не сака да преговара
Да го заштитиме „Охридско лето“ од контаминација
Болестите се читаат на лицето
Рамковски се изјасни за невин
Мизерни медиуми
Анова и Трпковски на местото на Груевски и Трајковски
Технологија и нееднаквост
Присилна наплата на радиодифузната такса
Триумф за „Панкот не е мртов“ во Карлови Вари
Нов вид бактерија гонореја отпорна на антибиотици
Штип бара партнер за бањата Кежовица
Осуммина загинати во сообраќајка во Грција
Таблоидот си објави посмртница
Чаирчанец ја убил сопругата со сигнален пиштол
Карикатура
Онлајн вести

"""