Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Втора страница На прво место Политика Македонија Економија Хроника Фељтон Едиторијал Анализа Мислења Писма Свет Култура Спорт Скопје Забава Некролог Време Хороскоп Што прават денеска
Македонија
03.07.2008, 18:15

Трговците и државните фирми доцнат со патриотските сметки

Од УЈП велат дека рокот не може да се пролонгира

Александар Пешев

По истекувањето на крајниот рок за инсталирање на патриотскиот софтвер на фискалните каси, пред компанијата „Акцент компјутери“ се' уште чекаат трговци со фискални каси в рака. И покрај строгите прописи и високите казни, дел од државните институции го пречекорија рокот за инсталирање на новиот софтвер во своите фискални каси. Патриотските фискални сметки се' уште ги нема во Собранието на Република Македонија и на наплатните рампи за патарини. Од УЈП потсетуваат дека законот важи за сите, и дека секој даночен обврзник кој за услугите и производите наплаќа во готово, ќе биде казнет доколку не издава патриотска фискална сметка.

Трговците кои чекаа и вчера пред „Акцент компјутери“ се жалат на непрофесионалниот однос од компанијата која, како што вели еден од приватниците, не го следи примерот на нивните колеги од другите компании кои оделе од врата на врата за да им го инсталираат софтверот на своите клиенти. Од „Акцент“ и понатаму се недостапни за информации во врска со бројот на фискални каси кои треба да ги надградат. Според трговците, од фирмата им се правдале дека се преоптоварени со клиенти.

„На луѓево им велат дека дневно се надградувале по 150 фискални каси и дека не чекаат тука поради тоа што се неефикасни, туку затоа што се преоптоварени“, објаснува еден од трговците. Според него, пресудниот фактор за купување фискална каса од „Акцент“ била цената. „Кога ја купувавме касата, ’Акцент‘ имаше најповолни цени, а и многу реклами. Токму затоа ја избравме оваа фирма“, објаснува трговецот.

По истекувањето на крајниот рок за инсталирање на софтверот, главната грижа на трговците е дали ќе бидат казнети поради тоа што навреме не почнале со издавање фискални сметки со детален преглед на купените македонски производи. Приватниците засега работат со парагон-блокови и се надеваат дека потврдата за поднесено барање за инсталирање нов софтвер на фискалните каси ќе ги спаси од казните кои достигнуваат и до 5.000 евра. Официјалната цена на патриотскиот софтвер, објавена на Интернет страницата на „Акцент“ е 2.360 денари. Проблеми со навремено инсталирање на патриотскиот софтвер има и „Електро софт“. Оваа компанија преку соопштение ги информира своите клиенти дека инсталирањето на новиот софтвер се одложува поради технички проблеми.

Од Управата за јавни приходи велат дека рокот не може понатаму да се пролонгира, бидејќи воведувањето на патриотските сметки веќе еднаш било одложено од 1 април годинава до 1јули.

Од УЈП велат дека при вршење контрола, инспекторите ќе ги имаат предвид последните случувања со овластените сервисери.

Од Владата упорно тврдат дека со воведувањето на патриотските фискални сметки ќе се зголеми конкурентноста и потрошувачката на македонски производи. Наредбата за инсталирање на патриотскиот софтвер не ги заобиколи ни фирмите кои работат исклучиво со странски производи или кои нудат услуги.


Статијата е прочитана 970 пати.

Испрати коментарВо средно не се запишаа 12.000 полуматуранти
Признанија за добро управување за Царината, МАПАС и Велес
Антикорупциска оформи дебело досие за Топилница
Тетово се збратимува со турскиот град Коња
Прва албанска паралелка во велешка гимназија
Кузев нов претседател на битолска Апелација
Спас за измамените од „Фи-ком“ е нов инвеститор
Регистрирањето возила поевтини 5 отсто, а не 30
Тетовци и охриѓани го празнуваа Св. Наумstudent, 04.07.2008 01:05:13
seta kampanja e samo edna golemalaga, jas kako student vo studentski dom goce delcev stalno kupuvav stoki kupeni od srbija i hrvatska. (suboticki mleka, voda rosa, nektar poluovosni sokovi itn.) Neka idat mediumi ili bilo kakvi nevladini organizacii i kontroli i neka vidat kolkav % e kupuvano od Makedonski proizvoditeli. iako se drzavna institucija sepak ni uvezuvaat roba. sramota sto ja lazat rajata. samo licni interesi i profiti... da ne spomnuvam za kavalitetot na uvezenoto...
MKD, 04.07.2008 02:22:22
E ova e eden poteg na Vladata koj navistina ne mozam da go razberam i e spored mene sosema nepotreben,da ne recam glup
Revoltiran, 04.07.2008 10:18:16
Kraen neprofesionalizam od strana na Akcent so ogled na toa deka Makedonskiot mentalitet sekogas gi zavrsuva rabotite vo pet do dvanaeset Akcent trebase da go zeme i toa vo predvid pa da gi organizira rabotite poprofesionalno. Ja odnesov fiskalnata kasa pred dve nedeli i seuste nemozam da si ja zemam nemozam ni da docekam red za da vlezam, veke cetiri dena cekam red so saati a koga ke go docekam im zavrsuva rabotnoto vreme pa me preprakaat za naredniot den. Sekoja cest Akcent dokazavte deka so vasite napadni reklami ne se gradi imidj i profesionalizam.
Стојко, 04.07.2008 20:05:18
Чист грабеж! Срамота! Не треба да се докажува глупоста на оваа одлука со никакви аргументи. Само треба да се пресмета вистинскиот трошак на фирмите кои го вградуваат новиот "софтвер" и се ќе биде јасно, колку лапнале некои "патриоти".
03.07.2008, 15:56

Претходен број

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Ведро

Недела
Делумно облачно
Макс: 28°C, Мин: 11°C

Понеделник
Делумно облачно
Макс: 22°C, Мин: 4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (18)
Ранковиќ на удар на Јованка. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Да се потсетиме на „Скопје во 90-тите“ во МКЦ
На платото пред МКЦ во сабота од 20 часот ќе се одржи целовечерен настан инспириран и посветен на 1990-тите години ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Втора страница | На прво место | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Фељтон | Едиторијал | Анализа | Мислења | Писма | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Некролог | Време | Хороскоп | Што прават денеска |