Број 3410  вторник, 19 октомври 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон
Вести
Site Meter
Свет

Колумнист на Ројтерс вмешан во берзански шпекулации

ЛОНДОН - Колумнист за „Ројтерс брејкингвјус“ поднесе оставка поради повеќекратни прекршувања на кодексот на однесување на Томсон Ројтерс за тргување со акции, а се истражуваат случаите во кои се инволвирани други коментатори. „Иако немаме докази дека новинарот ја злоупотребил позицијата за финансиска добивка, ние таквите непочитувања ги сфаќаме многу сериозно и тој новинар поднесе оставка што стапи во сила веднаш за време на нашата истрага“, наведе главниот и одговорен уредник на Ројтерс, Дејвид Шлесингер, во вчерашната белешка до вработените.

Шлесингер изјави дека колумнистот пишувал коментари за компании во кои тој имал финансиски интерес и кратко време потоа обезбедувал добивка. Кодексот на однесување на Ројтерс забранува новинари да пишуваат за акциите што ги поседуваат доколку претходно не го известат менаџерот. (Ројтерс)


#
Статиј��та е прочитана 341 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Свет
Франција не се плаши од Бин Ладен
Бакојани
Во затворите на НАТО во Авганистан умираат луѓе
Европа демонстрира исламофобија
Второто враќање на Евреите во светата земја
Супертајфун удри на Филипини
Кина не може да ги спаси 11-те затрупани рудари


EU to move ahead on Serbia accession, add tough conditions
Bulgaria's landmark anti-mafia case unravels
Hungary waters down procurement rules for EU presidency