Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
18.09.2012, 22:02

(ВИДЕО) Срѓан Керим за претседавањето на Јеремиќ во ОН„Неговата задача е да ги води земјите членки, да ја одредува агендата и да ги координира сите активности за ОН да функционираат во склад со своето име", истакна Керим

Во Њујорк почна 67. седница на Генералното собрание на Обединетите нации. На местото претседател е поставен поранешниот министер за надворешни работи на Србија, Вук Јеремиќ.

Д-р Срѓан Керим, некогашниот претседател на Генералното собрание на Обединетите нации од септември 2007. до септември 2008. година, за „Ал Џазира Балкан" изјави дека ингеренциите на претседателот на ГС се регулирани со повелбата на ОН и тоа зборува дека се работи за првата и највисоката функција во системот, и поради тоа трае само една година. Во спротивно, власта би била концентрирана во рацете на едно лице. Функцијата на претседателот на Генералното собрание е самостојна функција, тој не е делегат само на својата земја, туку е избран како претседател на Генералното собрание на сите земји. Неговата задача е да ги води, да ја одредува агендата во едногодишниот мандат и да ги координира сите активности на таков начин што Обединетите нации функционираат во склад со своето име, истакна Керим.

"За Србија како држава, тоа е добра можност да ја афирмира својата меѓународна позиција", смета Керим. "За регионот, бевме потрошувачи на услугите од најлош вид на ОН, сините шлемови беа стационирани во БиХ, Хрватска, Србија, Косово и во Македонија, а сега ја надминавме таа состојба и станавме продуценти на мирот и стабилноста во ОН, со самото тоа што преставник од регионот доби шанса да го води Генералното собрание", оцени Керим.

Керим смета дека не треба да се шпекулира дека Русија може да има позначајно влијание на претседавањето на Јеремиќ, со оглед на тоа што ја поддржа неговата кандидатура.

"Во Советот за безбедност одговорноста е поделена помеѓу постојани членки, САД, Франција, Велика Британија, Кина и Русија, а претседателот на Генералното собрание мора да води сметка ГС и Советот за безбедност добро да соработуваат и тоа од месец во месец. Јеремиќ ќе има прилика секој месец да разговара со актуелниот претседател на Советот за безбедност, кој на оваа позиција месечно се ротира. Со оглед на овој факт, нема смисол да се споменува посебната улога на Русија", вели Керим во интервјуто за „Ал Џазира Балкан“.

 


Статијата е прочитана 1941 пати.

Испрати коментарМакедонскиот правосуден систем станува поефикасен
Пороен дожд, грмежи и засилен ветер од денеска попладне
Бил Гејтс се` уште најбогат Американец
Попоски и Аврамопулос ќе се сретнат во Њујорк
Почнува предвремениот откуп на тутун во кутии
„Епл“ поамбициозно во Македонија
Бугарските европратеници ќе го бранат ориенталниот тутун
Штрајк на лекарите, сепак, ќе има
Меркел - ЕУ е во криза, но вратата за Западе�� Балкан е отворена
ДУИ блокираше владин закон
Воените ветерани ќе маршираат за мир
За 10 отсто намалена цената на огревното дрво
Ховит и Бејта се разидоа околу преименувањето на училиштата
Сопственикот на „Зара“ забележа зголемен профит
Компјутерски криминал причина за блокирање на аукцијата на МВР
Пензионерите и во сабота ќе се возат бесплатно во ЈСП
Обвинителството ќе истражува кој стои зад албанските химни
Филм за убиството на Бин Ладен
(ФОТО) Татко и син избодени со нож во Ѓорче Петров
Повторно одложено судењето против полицаецот Трифуновски
Карикатурите на Мухамед распродадени за еден час
Француската полиција упадна во редакцијата на „Клозер“
Горан Устијановски нов капетан на Капетанијата во Охрид
Владата определи минимална цена на надоместокот за сметководители
Укината забраната за движење низ шумите
Спорот меѓу Бугарија и Македонија заглави во „Трето полувреме"
Аврамопулос до ОН - Работете, не набљудувајте!
Кремљ ја прекина активноста на УСАИД во Русија
Oтворена 67. сесија на Генералното собрание на ОН
Ховит денеска и утре во Македонија
Обама „изненаден“ од гафот на Ромни
Дипломатскиот кор дегустираше македонско вино
Се буди вулканот на Санторини?
И Грција подготвува нова стратегија
Две полицајки убиени во Манчестер
Рамковниот договор изгубен во преводот
Граѓаните ќе плаќаат за здравствените картички
СДСМ - Владата преку институциите се пресметува со неистомислениците
Нов проект за заштита на Преспанското Езеро
„Чебрен“ и „Галиште“ пак паднаа во вода
Филе прецизира - Имате проблем со Бугарија
Џафери го прекина молкот поради Филе
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Попоски - Попоски очекува исчекор во Брисел
Кралев - Општина Чаир да постапува по препораките од инспекторатот
Нова смртна закана за Јанез Јанша
Тачи заинтересиран за средба со Николиќ
Две самоубиства во скопски Карпош и Маџари
Прва трансплантација на матка од мајка на ќерка во светот
Продолжуваат антијапонските протести во Кина
Министерот Сарачини учествува на „Глобалниот енергетски самит“
Ср��ија пред можен референдум - Европа или Косово
Директни избори за високите функционери во ЕУ
Полицијата го окупира „Волстрит“, уапсени речиси 200 демонстранти
Јованка Броз - Титова Совладетелка (2)
Полицијата тврди дека разузнавачот не бил убиен
ЗНМ го поддржа Законот за декриминализација
Филе очекува позитивен извештај, а Груевски почеток на преговoри
Царината заплени 14,5 кг дрога на Табановце
Трамвајот ќе стаса во 2013 година
Невработени ќе добијат пари да отворат фирма
Крвава пресметка на пазар во Струмица
Над 17 илјади студенти седнаа во академските клупи
Македонското вино ќе се извезува на кинескиот пазар
Бугарија би можела да ги уценува Македонија и Србија
СДСМ - Власта се обидува да ја минимизира рецесијата
Академската година во Тетово почна со албанската химна
Прекршочни пријави за директорите на чаирските училишта
Почна изградбата на мостот над реката Серава
САД и Јапонија ќе се бранат со штит
Со воени аташеа ќе се јакне имиџот на Македонија
Прашкиот аеродром преименуван во „Вацлав Хавел“
Почина норвешката принцеза Рагнилд
Избрана новата барокна фасада за „Нама“ и „Метропол“
Пратениците расправаат за електронската здравствена картичка„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Претежно облачно

Четврток
Обилни врнежи
Макс: 21°C, Мин: 6°C

Петок
Сончево
Макс: 22°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Растечкото влијание на ултраконзервативни салафистички групи, кое следеше по Арапската пролет, е предизвик за умере...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |