Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
05.04.2012, 20:52
Шест нови предлози за членови на МАНУПрофeсорите Гале Галев, Михаил Петковски, Зоран Караџов, Нада Поп-Јорданова, Трајче Стафилов и писателот Ефтим Клетников се шесте предлози за нови редовни членови на Македонската академија на науките и уметностите кои ги поднеле одделенијата на Академијата, а се разгледани на нејзината седница одржана денеска.

Билтенот на Академијата со предлозите и мислењата на одделенијата и трудовите на сите досега предложени кандидати за нови членови, вклучувајќи ги и 34 предлози поднесени во почетокот на годинава, ќе бидат ставени на јавен увид во просториите на МАНУ од 17 април.

Предложениот Гале Галев е правник, универзитетски професор во пензија, Михаил Петковски е редовен професор на Економскиот факултет при Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“, додека Зоран Караџов е редовен професор на Медицинскиот факултет и работи како хирург на Клиниката за дигестивна хирургија. Поп-Јорданова, сопруга на актуелниот член на МАНУ, академикот Јордан Поп Јорданов, е професор по педијатрија на Медицинскиот факултет во Скопје и работи на катедрата за педијатрија. На Институт��т за хемија на Природно-математичкиот факултет во Скопје работи предложениот професор Трајче Стафилов, додека Ефтим Клетников е писател, книжевен и ликовен критичар, есеист, поет и преведувач.

Статијата е прочитана 1842 пати.

Испрати коментарРазрешени 13 полициски командири во источна Македонија
Бериша се надева на решение за Македонија во Чикаго
Американски борбен авион падна врз станбен комплекс
Русија разместува ракети кај Калининград
За лозарите и овоштарите над 4,1 милиони евра субвенции
Коњановски - Винариите да ги исплатат лозарите
Папандреу имаше повеќе средби со Груевски отколку со Меркел и Саркози
„Детонатор“ ja тресе штипската полиција – Каширски заминува
Кралев
За исклучено парно можеби ќе се плаќа 50 отсто
Зоран Трајчевски на кормилото на СРД?
Ахмети и Орав со решение за влез на Македонија во ЕУ и во НАТО
Во Албанија само со лична карта
Тачи не се сретна со Обама
Сериски убиец сее страв во парискиот регион
Загина градежен работник во населба Аеродром
„Киднапиран“ авион на „Александар Велики“
Сарачини не очекува проблеми во снабдувањето со нафта
Сараево одбележува 20 години од почеток на опсадата
Пожар на Клиниката за онкологија, нема повредени
Панде Лазаров осуден на пет години затвор
Живееме четири години пократко од Европејците
Опозицискиот фронт ќе покаже заби по Чикаго
Пораки од Капитол хил
Дал 1.000 долари, бара половина од „Фејсбук“
Терористи на суд за нападот на кулите близначки
Гнев во Грција по самоубиството на пензионерот
Австрија и Словенија се скараа за колбаси
Конектикат ја укинува смртната казна
Најмалку седум лица се убиени во судирите во Сирија
САД - Еврозоната има средства да се избори со кризата
Најсреќна земја во светот е Данска
Клинтон ги охрабри напорите на Косово за членство во ЕУ
Путин - Функционерите ќе возат руски коли
НАТО да не дозволи Македонија да биде заборавена во Чикаго
Претседателот Иванов ќе се сретне со американски конгресмени
Чистка на луѓето блиски до градоначалникот на Битола
Георгиевски си ја зголемува преговарачката цена
„Телеком“ го почести буџетот со 38 милиони евра од дивидендата
Таксистите ја блокираа „Илинденска“
Француски акедемик пронајден мртов во хотел во Њујорк
До крајот на годинава ќе се знае кои генерали ќе заминат во пензија
Словачка има нова влада
Нестабилно време со пороен дожд и грмежи
Продолжува „Детонатор“, запленети 200 апарати за игри на среќа
Владата најави ребаланс на Буџетот
Шурман - Македонија во НАТО веднаш штом се реши името
Обвинение против директорот на „Нова ТВ“
Сарачини - Регионот е значаен трговски партнер на Македонија
Иднината на Македонија и Албанија е во европското семејство
Мит Ромни победи во три сојузни држави во САД
Борис Тадиќ поднесе оставка
Бугарската мафија најмногу заработува од проституција
Италијански бизнисмен и' остави на црква 1,7 милијарди евра
Кафуле во дворот на гимназијата „Јосип Броз Тито“
Нов Светски трговски центар никна над Менхетен
Два нови случаја на педофилија
Магични печурки на македонско мени
„Топлификација“ нема да дели дивиденда
Иванов се сретна со шефот на унгарската дипломатија Мартоњи
Почина најстарата потомка на отоманската династија
Фатален пожар на московски пазар
Најмалку седум жртви на пукање во американски колеџ
Унгарскиот парламент ја прифати оставката на претседателот Пал Шмит
Како експлодираше „Детонаторот“ во Кочани
Полицијата ги фати малолетниците обвинети за инцидентите во Тетово
Руралните средини ќе добијат 680 интернет киосци
Пронајден учесникот во фаталната сообраќајка кај Липково
Авион падна во Сибир - 12 преживеани
Србија во шок по трагедијата во дискотека во Нови Сад
МВР пресече меѓународен канал на трговија со хероин
Приведени 23 лица осомничени за насилство
Заврши процесот на денационализација
Меркел - Иднината на ЕУ е политичка унија
Почина архитектот Борис Чипан
Нимиц - Можно е решение за името, кое ќе им одговара и на двете страни
Прекршочни пријави за професорите од Хемиското училиште
Кој плаќа 7.000 евра годишно за одржување кола?
Во Италија уапсени 58 членови на мафијата Ндрангета
За спас на еврозоната договорени 800 милијарди евра
Професори тепале ученици во Хемиското училиште
Запленето големо количество брендирани парфеми, часовници и метални палки
Северна Кореја почна со полнење на ракетата
Иванов - Во Чикаго да се преиспита заклучокот од Букурешт за Македонија
Драчевец пукал кон деца, нема повредениa be, 05.04.2012 23:36:20
a be zarem zoran karadzov za akademik. koga doagjaa makedonci na digestivna nigde go nemase, a koga se najavuvaa Albanci, rabotese casa.
Sluzbenik, 05.04.2012 23:50:14
Manipulaciite vo MANU zapocnuvaat. Senilnite se na scena. Sega cese pokaze seta sramota na manucive koi so godini v krug se vrtat.
Штип, 06.04.2012 08:06:06
А што беше со тој Поп Јорданов за време на Втората светска војна (за време на бугарската окупација)? Да не беше партизан па што вака напредуваат Поп-Јорданови? Кај лугето што паметат и историчарите нема заборав, има закаснување.
Од дијаспора, 06.04.2012 09:16:54
Добро е што ке се ревидира списокот на академиците и можеби ке се донесе некој правилник според кој не ке може академик да биде со средно насочено трогодишно обарзование , бедејки познавам,еден таков , живее во Смедерево, а има завршено средно градежно училиште , тесарски смер. Можеби тој смер е атрактивен, но сепак со средно образование не е некој баш завиден придонес за збогатување на академскоте знарње и спосопбост.
makedonec, 06.04.2012 09:30:18
abe stavete nekoj sto uspeal vo zivotot. Milco Mancevski na primer, ajde Kletnikov e poznat pisatel ama drugite, a i tie prethodnite sto se... vo MANU.......
skopjanka, 06.04.2012 09:36:37
Ova ne lici na nisto. Imase ubavi predlozi, ama ovie izbranive ne se vistinsko resenie. Zosto go nema prof. Venko Andonovski, covekot e redok intelektualec vo zemjata.
kuzman kapidan, 06.04.2012 12:37:28
Znacci MANU prodolzzuva so plemensko-etniccki kombinatoriki vo koi najmalkuy ima mesto za vistinski nauccni/umetniccki dostreli. Pa kade e eden Tashko Belccev so negovite ogromni tomovi retka i za nas makedoncite dragocena nauka. Ili kade e eden dr Kosta Balabanov? Za nego nema mesto vo MANU, a ima za Cvetan Grozdanov kojshto doktorira vo Belgrad na tezata deka ohridskite crkvi i manastiri bile srpsko nasledstvo!? Perverzijata nareccena MANU prodolzzuva, za zzal

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 11°C

Делумно облачно

Недела
Обилни врнежи
Макс: 18°C, Мин: 1°C

Понеделник
Мешавина од дожд и снег
Макс: 11°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |