Број 3627  понеделник, 11 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter

Основен суд

Рамковски се изјасни за невин

11.07.2011, 13:04

Сопственикот на А1 телевизија, Велија Рамковски, денеска го даде својот исказ за случајот „Пајажина“ во кој тој заедно со уште 21 лице се обвинети за злосторничко здружување, перење пари и затајување данок.

Рамковски вели дека е невин. Побара куќен притвор за него и за другите обвинети. Тврди дека не знае зошто е обвиниет и дека не му се јасни некои термини од обвинението.

Предвидено е пред судот да се произнесат и неговиот брат Амди Рамковски како и неговите блиски соработници Невeн Рауф и Зоран Мицевски. Минатиот понеделник, по четири одложувања беше прочитано обвинението за овој случај за што беа потребни неколку часа.

Обвинителите докажуваа дека илјадници евра се одлевале во странство на фирми блиски до семејството Рамковски. Данок се затајувал со повеќекратното плаќање на една иста фактура, по пат на фиктивни позајмици или со исплати во кеш, а сето тоа се правело преку фирмите од „Перо Наков“, но и преку фирми во Турција, Србија и Хрватска во сопственост на семејството Рамковски.


#
Статијата е прочитана 1257 пати.

Испрати коментар

Од: EveJabe
Датум: 11.07.2011 15:33:38
samo apsana za piljarov a i vas kaj da e ke vi go stavime klucot da znaete posto mn kifli znaete da jadete

Најди! во Утрински
Насловна
Македонија се договара со Албанија, Црна Гора и со Косово
Алонсо најдобар во Силверстоун
Тиквешко Езеро спас од пеколните горештини
Валентина Каранфилова-Стевановска, авторка на „Воинот на коњ“
Посебна телефонска линија за пасоши за иселениците
Последен одмор во двојка
Политичари без одмор?
Слепите ќе прогледаат со високотехнолошки очила
Груевски не сака да преговара
Да го заштитиме „Охридско лето“ од контаминација
Болестите се читаат на лицето
Мизерни медиуми
Анова и Трпковски на местото на Груевски и Трајковски
Технологија и нееднаквост
Присилна наплата на радиодифузната такса
Триумф за „Панкот не е мртов“ во Карлови Вари
Нов вид бактерија гонореја отпорна на антибиотици
Штип бара партнер за бањата Кежовица
Осуммина загинати во сообраќајка во Грција
Таблоидот си објави посмртница
Чаирчанец ја убил сопругата со сигнален пиштол
Карикатура
Онлајн вести

"""