Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп Саботен магазин
Политика
09.03.2012, 18:04

Никој не знае колку гласачи има во Македонија !

Гласачкото тело никако да се преброи: ОБСЕ располага со бројка од 1,4 милиони кои имаат биометриски лични карти, а МВР со 1,6 милиони

Жаклина Хаџи-ЗафироваНа една година пред локалните избори, Македонија повторно се пребројува. И повторно ниту една од државните институции не може да каже колкав е точно бројот на гласачи во Избирачкиот список, односно колку граѓани имаат право на глас. Според информациите што ги презентираше ОБСЕ, досега 1,4 милиони граѓани ги ажурирале личните документи, иако официјалната бројка на МВР е поголема. Претставници на МВР велат дека во нивната база на податоци бројката на оние кои имаат важечки лични документи се движи меѓу 1,6 и 1,7 милиони. Членови на Државната Изборна Комисија нагласија дека цели пет години службите за матична евиденција во одредени региони не доставувале информации за починати лица, што дополнително фрла сомнеж колку е валиден Избирачкиот список, за што јавно не прозваа од ОБСЕ/ОДИХР, со коментар „како е можно во земја од 2 милиони жители да има 1,8 милиони гласачи“?

Дилемите како да се прочисти Избирачкиот список беа тема на вчерашниот конститутивен состанок на работната група формирана од Секторот за европски прашања во Владата, согласно препораките од Конечниот извештај на ОБСЕ/ОДИХР за предвремените парламентарни избори 2011 година.

Бедредин Ибраими од Државната Изборна комисија излезе со конкретен предлог - Министерството за правда, во соработка со службите за матична евиденција, да направат проверка на сите починати лица во рок од 15 дена и тоа во периодот од 2006 до 2011 година. Втората фаза, според него, треба да го опфати перидот 2000-2005 и така се до 1950 година. Неговите прогнози се дека за 2,5 месеци ќе добиеме прочистен Избирачки список. „Имаме матични служби кои не соработуваат и не испраќаат податоци за починати лица во претходните пет години во одредени региони од државата“, рече Ибраими.

Мауро Калво, офицер за демократизација и избори од ОБСЕ, цитираше бројки од МВР според кои повеќе од 1,4 милиони жители имаат биометриски лични карти, односно веќе ги обновиле документите. Тој смета дека фокусот треба да се стави на оние 400 илјади колку што е разликата со 1, 8 регистрирани гласачи. Финалната цел на работната група, како што рече, е да се изгради доверба во Избирачкиот список. „Проверката на Избирачкиот список, вели Мауро, би ги потврдиле неточностите, ако ги има“.

Јани Макрадули од СДСМ смета дека партиите треба активно да се вклучат во мониторирање на целиот процес. Но, она што е битно, според него, пред се', е да се донесе политичка одлука дали ќе има или не попис, што според препораките на ОБСЕ е врзано со прочистувањето на Избирачкиот список. Дарко Алексов од „Мост“ нагласи дека покрај административната проверка, мора да има и теренска, за што се понуди дека може да помогнат.


Статијата е прочитана 368 пати.

Испрати коментарПарите на скопјани потрошени за плажи и бродови
СДСМ во пет до 12, ВМРО-ДПМНЕ во 12 и пет
Трудољубивоста врска меѓу Македонија и Малезија
Извештајот за „кингерот“ стаса кај Шврговски
Иницијативата за Чаир поднесена до Уставен суд
Интервју - Се плашам дека ќе и' го свртите грбот на ЕУ
ОБСЕ ги осуди инцидентите во Скопје
Тепачките продолжуваат, 30 лица повикани во полиција
Институциите да ја вратат безбедноста на улиците
Загубарите потонаа во долгови додека Владата трага по решениеjovan, 10.03.2012 00:06:51
20 govdini vo drzavava nekoj manipulira so izborite vo svoja korist. Ima na spisok glasaci-fantomi koj sekojpat tie glasovi resavaat koj ke bide pobednikot. Po potreba moze da bide ovoj ili onoj pobednik. Na kraj ke ispadne, dzabe sme glasale, dzabe ke glasame.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Претежно облачно

Четврток
Ведро
Макс: 12°C, Мин: 1°C

Петок
Сончево
Макс: 16°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |