Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
26.04.2012, 13:28
Храбри гостиварци спасија давеник во ВардарВистинска спасувачка драма се случуваше вчеравечер во Гостивар пред многубројни очевидци

Киро Кипроски

Гостивар - Вистинска драма се случуваше вчеравечер во водите на реката Вардар во Гостивар. Неколкумина жители на градот скокнаа во брзите и студени води на реката и успеаја да му го спасат животот на 31-годишниот давеник Сејди Мустафаи од гостиварското село Долна Бањица. Очевидците, кои од Кејот на реката со вознемиреност го чекаа исходот од спасувачката драма во студените и брзи води, велат дека спасувачите покажале огромна храброст и хуманост за да го спасат животот на давеникот. Но, најтешко им било кога беспомошниот маж кој бил извлечен од водата, почнал очајнички да ги преколнува зошто го спасиле, кога сакал да си го одземе животот. Ова не бил прв обид на Мустафаи да посегне по својот живот. Тој пред неколку години се обидел да си го одземе животот на��есувајќи со убоди со нож во стомакот, но навреме бил спасен.

Спасувачката драма се случуваше вчера околу 19 часот на спротивната страна од салонот за мебел „Монтенегро“, кај мостот за пешаци. Еден од храбрите спасувачи во тој момент со уште еден пријател поминувал со мотор во близина на Основниот суд во Гостивар.

„Во еден момент со пријателот се вчудоневидовме кога од металната ограда на мостот, во водите на реката скокна непознато лице. Со моторот свртев по улицата на Кејот и кај мостот во непосредна близина на салонот за мебел „Монтенегро“, слегов од моторот и влегов во водата за да го спасам давеникот. Водите беа брзи и студени и во спасувањето учествуваа уште неколкумина случајни минувачи. Двајца влегоа во Вардар, а неколкумина ни помогнаа да го извлечеме од коритото“, раскажува Бранислав Тофиловски.

Со приватно возило давеникот Сејди веднаш го бил однесен во гостиварската болница, каде му била укажана лекарска помош и е префрлен на лекување во скопските клиники. Гостиварските лекари констатирале неколку повреди на телото кои ги добил од скокањето во реката, меѓутоа, немал повреди од насилство. Во спасувањето на давеникот учествувал и 35-годишен полициски службеник, кој не бил на работа.

Според изјавата на татко му на Сејди, што ја дал пред истражните органи, неговиот син веќе десетина години имал психички проблеми, а бил подложен и на метадонска терапија. Неговата психичка состојба уште повеќе се влошила по смртта на неговата мајка.Сејди пред три-четири години се обидел да се самоубие. Со нож си нанел неколку боди во пределот на стомакот, но навреме бил спасен неговиот живот.

Во Гостивар минатата година имаше неколку несреќни случаи во реката Вардар, но и неколку случаи на успешно спасување на давеници од студените и брзи води на реката која минува низ градот.

Статијата е прочитана 2270 пати.

Испрати коментарВо БиХ осудена првата жена за извршени воени злосторства
Балтичките земји бараат паралелни преговори за членство на Македонија во ЕУ
Екстрадиран грчкиот државјанин Макис Псомијадис
СДСМ ќе поднесе интерпелација за министерот Ставрески
Собранието избра тројца судии на Уставен суд
Попоски за МСНБЦ - Македонија заслужува членство во НАТО
Арнаудовска - Македонија има капацитети да ги користи ИПА фондовите
Либиски екс министер пронајден мртов во Виена
Новиот Предлог закон за лустрација пред пратениците
Руската црква сака да посредува меѓу МПЦ и СПЦ
Министерот Попоски во официјална посета на Израел
Илбер Хиса нов амбасадор на Косово во Македонија
Арифи на Конференција „100 години во служба на нацијата“
Иванов - Летонија и Литванија се пријателски земји од кои можеме многу да научиме
Метлата на ВМРО-ДПМНЕ заигра и во Штип
Новиот бран влезе во „Бихаќска“
Бомбаш самоубиец уби деветмина во Дамаск
Летонија ќе го поддржи членството на Македонија во НАТО во Чикаго
Кинезите пак ќе чујат за „Чебрен“ и „Галиште“ и „Вардарска Долина“
Судењето за педофилија далеку од очите на јавноста
Ограбувачот на бабата во затвор, од 100.000 евра нема трага
Потпишан договор за поширока соработка меѓу Македонија и НАТО
Македонија и Летонија потпишаа Спогодба за меѓународен превоз во патниот сообраќај
Двајца кумановци чувале 60 мигранти во двор
Просечната бруто плата во февруари 30.257 денари
Албански државјанин ограбувал цркви во Тетово
Жена се самоубила со пиштол во гостиварско Топлица
Средби на министерот Попоски во Конгресот на САД
Град Скопје апелира да се зачува комуналниот ред за 1. мај
Њујорк тајмс - Грција презафатена со кризата за да се посвети на Македонија
Груевски - Полска силен поддржувач на Македонија за НАТО и ЕУ
Претседателот Иванов во посета на Летонија и Литванија
Чинговски од ЕЛЕМ се сели во амбасада
„Новиот бран“ ги повикува сите кои се за подобро општество
Македонски хакер уловен во мрежата на ФБИ
Телеком со намалени цени на услугите од 1 мај
Рудари повредени по одрон на карпа
Затвореник почина во Шутка
Владата ќе ја укине забраната за откуп на старо железо
Џафери-Хоџај - Македонија е најдобар партнер на Косово во регионот
Цела Норвешка запеја против Брејвик
Сорос - Економската криза може да ја урне Европската унија
Оптички кабли преку Арктичкиот Океан ова лето
Уапсен кумановец баран со потерница за „убиство во обид“
Попоски - САД да се заложат Македонија да добие покана за НАТО
Машина за правење тули згмечи ресенчанец
Шулц - Распадот на ЕУ станува реално сценарио
Бесими ќе се сретне со министерот за одбрана на Германија Томас де Мезиер
Свечена академија по повод 20 години монетарно осамостојување
Конектикат стана 17-та американска држава без смртна казна
Индија изведе во орбитата нов сателит за набуљудување
Јавно уништување на одземени производи и пиратерија
Вицепремиерката Арифи во тридневна посета на САДaki., 26.04.2012 18:35:37
Neka ni e pouka kakvi treba da bideme kako gragani koga trba da se spasi necij zivot.gi pozdravuvam hrabrite decki.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Ведро

Вторник
Сончево
Макс: 28°C, Мин: 11°C

Среда
Ведро
Макс: 29°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |