Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Македонија
03.07.2012, 17:20

Пациенти страдаат и од пропустите на Брза помош

За Итна помош да не биде само такси-служба, Министерството за здравство реши да ги освежи знаењата, како на новите 80 лекари, така и на постојниот кадар

Јасмина ЈовановскаРечиси нема ден, а да не се пожали некој пациент на услугата што ја даваат итните медицински тимови во земјава. Поплаките се најразлични. Граѓаните се жалат на превисоката партиципација за транспорт од една до друга болница, на тоа дека болен се пренесува без лекарска придружба и на пат подолг од 100 километри, а често има поплаки и на несоодветен третман.

Какви пропусти се направени при итната помош, пациентите најчесто дознаваат кога ќе стасаат во болницата или клиниката каде што треба да се лекуваат. Некои од нив велат дека за влакно ја избегнале смртта поради неспособноста или неажурноста на Брзата помош. За Брзата помош повеќе да не биде само такси-служба, Министерството за здравство се реши да им ги освежи медицинските знаења како на новите 80 лекари кои ќе се вработат во итните служби, така и на веќе постојниот кадар.

„Имав проблеми со срцето и неколку пати губев свест. Кога дојде Брза помош гледаше што поскоро да ме однесе на клиника, без да ми даде некоја терапија. Дури кога ме качија во возилото им текна за некаква инфузија“, раскажува 69-годишен пензионер од Скопје.

Кога пациентот стасал на Кардиологија, сфатил дека Брзата помош направила почетничка лекарска грешка. „Атропин во инфузија, секој чест“, само кратко прокоментирал дежурниот лекар во ургентната амбуланта. Ваквиот коментар за пациентот бил доволен да сфати колку била соодветна терапијата за неговата состојба.

Со слична мака се соочил и еден пациент на дијализа. Добил страшна градна болка. И покрај лекарските извештаи за неговите болести, Брза помош му дала терапија од која место да му биде подобро, му било уште полошо. „Почнав да губам свест. Лекарот се исплаши и право на Нефрологија. Дежурниот лекар се чудеше како можеле да ми дадат терапија која ми ја забавила работата на срцето“, објаснува 38-годишен пациент. Следниот ден се установило дека болниот имал проблеми со желудникот, а не со срцето.

Министерот за здравство Никола Тодоров, иако вчера најави обука за лекарите од итната медицинска помош, која заедно со новите 70 амбулантни возила треба да ја намали смртноста од срцевите болести и од скршеници, сепак, не смета дека итните лекарски тимови имаат пропусти.

„Си ја вршат работата и спасуваат животи, а медицината не може секогаш и секаде да помогне“, изјави Тодоров на прашањето дали обуката се прави за да се намалат лекарските грешки. „Со обуката која ќе трае три дена во секој град каде што има итна служба, треба да се освежат знаењата на лекарите и да се воведат новите протоколи за итна помош“, додаде Тодоров.

Лекарите од Брза помош ќе се учат како да ставаат надворешен пејсмејкер, кој треба да ја подобри работата на срцето, но и како што рече кардиологот Елизабета Србиновска, како порано да го препознаат срцевиот инфаркт, кој е причина за смртност кај 20 отсто од сите срцеви болести. Д-р Виктор Камиловски, пак, ќе држи обука како лекарите правилно да ги имобилизираат сите видови скршеници, посебно оние кои се животно загрозувачки.


Статијата е прочитана 712 пати.

Испрати коментарИнспекторот казнува колку што сака
Како Владата го привлече „Кромберг и Шуберт“ во Македонија?Kiro, 04.07.2012 08:37:32
Brzata pomo od nikogas ne bila brza tuku katastrofalna. Tamu se vraboteni lekari so povrsni poznavanja od medicinata i pacientite po kratka postapka gi prakaat vo grob. Za da se sredi potrebnise nekolku godini za zal.Tesko mu e na ministerot.
Tina, 04.07.2012 10:00:53
Brza Pomos Ljuge se nasi Angeli Bez njih ne se opstanuva. Povisica na plata, ve molam.
zapadev, 04.07.2012 10:33:00
citam i se cudam trebalo lekar ,sesttra da odi na pbuka?pa sto ucele na fakultet...trebalo vo sekoja kola lekar i sestra...tuka na zapad vo spec vozili nema nit lekar nit sestra tuku dvajca t.n. pozarnikari koi se obuceni da izmerat pritisok,da izvrsat ekg vednas i se vo kontakt so lekar celo vreme takasto dodeka da stignat vo bolnica vo bolnica vece imat ekg i vednas pravat balonsko prosiruvanje stom stignuva vo bolnica taka sto smrtnosta poradi infart recisi e na nula..a za samoto bolonsko prosiruvanje velat e ednostavno i sestri se obucuvat da go pravat toa da ne gubat vreme lekari.........
ama za kogo, 04.07.2012 11:09:08
gospodine todorov, medicinata ke pomogne koga ke i se dade moznost da pomogne.kako ke pomogne koga vo okolnite gradovi vozilata za brza pomos vi se ne klimatizirani i bez oprema a se nosat pacienti so niv do skopje i po tri sati po ovie temperaturi. Pozanimavaj te se malku i so toa.veruvajte ako ne spasite nekoj zivot na ovoj nacin barem nema da usmrtuvate pacienti.
тино, 04.07.2012 14:24:06
Во брза помош треба да бидат само мажи затоа што тие треба да ги носат пациентите а не жени кои не можат да ги носат носилките, во пракса роднините сами ги носат. Да ги праша министерот своите колеги на запад како прават они, самите доктори и болничари ги внесуваат болните во бозилото.
t, 04.07.2012 17:29:09
za da nema plukanje po lekarite i ostanatiot personal vo IMP mislam deka i ministerot i Dr.Kamilovski i Dr.Srbinovska neka vlezat vo vozilata na IMP i neka imobiliziraat skrsenica ili neka stavaat od lepenkite sto gi promoviraa na TV i ke sfatat kolku e toa izvodlivo da se pravi vo vozilo koe e transportno a e samo pripraveno ne e ni adaptirano za vozilo na brza pomos.ne se fakajte za znaenjeto na lekarite tie za 10-pa i 30 minuti ne mozat da vi postavat dijagnoza koga na klinika so meseci ve setaat od edno mesto na drugo kade ima sekakva aparatura i slicno i na kraj ke si otidete od klinika bez dijagnoza.
bitola troa skolovan, 04.07.2012 17:51:32
Nema za sto da se cita tekstot dovolen e naslovot.Se vaka ke bide dodeka sudstvoto ne pocne da presuduva vo polza na gradjanite , a ne kako sega protiv.Vo edno opstestvo kade se nosat drakonski novcani kazni za prekrsoci i greski bi trebalo da znaci nevidena kvalitetna usluga od se sto e drzavna usluga pa molam ima i visoki kazni,a kaj nas kazni samo za gradjanite a uslugi nikakvi pa i nesankcionirani organi koi voopsto ne pruzaat kvalitet.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 24°C

Делумно облачно

Петок
Ведро
Макс: 35°C, Мин: 18°C

Сабота
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 21°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО ВЕСТ) Џамија - супермаркет
Од недела над 40 степени и многу висок УВ индекс
Во Македонија од недела под влијание на многу топла воздушна маса од северна Африка ќе биде претежно сончево и многу топ...
(ИНТЕРВЈУ) Кралицата е многу либерална
„Верувам во ослободувањето, тоа е дел од моето патување“, изјави британската актерка Хелен Мирен во интервјуто за „Утрин...
(ИНТЕРВЈУ) Треба да ја следиме визијата на големите уметници
„Сакав да глумам во ’Соба со пијано‘, а сакав и повторно да го видам Скопје, откако пред три децении бев како турист“, в...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |