Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
23.04.2012, 15:00
Вранишковски се жали на болки, не сака на судење



Јован Вранишковски се жали дека е вкочанет и не може да го следи судењето во Велес. Иако тој денеска изутрина од затворот „Скопје“ требал да биде пренесен на судското рочиште во Велес, каде му се суди за проневера на 320 илјади евра, средства на МПЦ, тоа не било сторено. Според директорката на затворот, Сузана Гавриловиќ, притвореникот се пожалил на болки и двапати бил повикан лекар да го прегледа.

„Во два наврати повикувавме лекар и тој не утврди дека на Вранишковски му е нарушена здравствената состојба. Но, го почитуваме неговото право кога вели дека не се чувствува здрав за да го следи судењето. Ќе му овозможиме и дополнителни лекарски прегледи, за да се утврди дали е здрав или навистина има некакви проблеми“, велат од затворот. Судењето е одложено за во четврток кога Вранишковски ќе треба да се појави во судницата во Велес.(Х.Р.)

Статијата е прочитана 1091 пати.

Испрати коментар



Смените почнаа со четворица директори
Избрани нови јавни обвинители
Нова поштенска марка во чест на 20 години монетарна самостојност
Велика Британија пак во рецесија
Ограбени три цркви во тетовско
Холанѓаните ја отвораат сезоната во Охрид
Британска награда за амбасадорот на Македонија во Лондон, Марија Ефремова
Добила отказ откако и дала бубрег на шефицата
Ристовски - Пензиите и натаму во првата недела од месецот
Анан - Ситуацијата во Сирија е неприфатлива
Обнова на фасадите на пет објекти низ Македонија
СДСМ ја поддржува Декларацијата за членство во НАТО
Македонија 132. според светскиот индекс на донирање
Сончево време и температура до 28 степени
Берлускони бил жртва на уцени од Коза Ностра
Пјонгјанг - Имаме оружје со кое можеме да ги поразиме САД
Министерот Бесими во дводневна официјална посета на Берлин
Џулијани - Мит Ромни е најдобриот кандидат на републиканците
Попоски од Бан Ки-мун побара да се почитува Хашката пресуда
Медведев ќе го наследи Путин во партијата
Владејачки пакт за членство во НАТО
Молк во МВР за истрагата за Смилковци
Пристоп негира дека е цел на истрага
СДСМ - Кратењата во Буџетот се нереални
ДУИ го поддржува новиот закон за лустрација
Богов - Македонија има релативно низок јавен долг
Одбележани 107 години од загинувањето на Христо Узунов
НДП - Да се побара стручна помош од ФБИ за расветлување на убиството
Попоски - Членството на Македонија во НАТО е во интерес и на Грција
Сириската армија гранатира цели во провинцијата Хомс
Конгресмени од грчкото лоби со критики кон Македонија
Законот за лустрација помина во прво читање
Филе - Да не се посочуваат виновници за злосторството кај Смиљковци
Брејвик планирал да избега од Утоја со украден авион
Попоски ќе побара од Бан Ки-мун да се почитува Хашката пресуда
Саем на туризам и Денови на образование и кариера
Истрага против Месиќ поради купување луксузни станови
Пукотница за имот го потресе Козле
Груевски - Македонија е четврта во Европа по најмало задолжување
Уште една барокна катна гаража во Центар
Пратениците ќе се степаа поради лустрацијата
„Што и да одлучите, јас сум веќе уништен и згазен“
СДСМ бара политичка одговорност по петкратното убиство и „Детонатор“
Пријави за 12 соработници на охридскиот градоначалник
Арифи - Написите за широка владина коалиција се шпекулација
Груби - За инцидентот на Кале ќе суди историјата
Холандската Влада ќе поднесе оставка
Иванов - Спортот помага во меѓусебното запознавање и толеранција
Орав - Преку Денот на Европа евроинтегративниот процес поблиску до граѓаните
Поевтинуваат бензините и дизелот
Нови санкции од ЕУ за сирискиот режим
Брејвик им се извини на семејствата на случајните жртви
Градоначалникот на Старо Нагоричане куртули од притвор
И градинарите ќе добијат поголеми субвенции од лани
БИОкулт го отвори и својот втор продажен центар за органска храна
Презентација на македонски производи во Стокхолм
Експлозија и светлина ги вознемири жителите на Калифорнија и Невада
Попоски ќе побара од Бан Ки-мун да се почитува одлуката на Судот во Хаг



makedonec od sweden, 23.04.2012 18:09:41
Daj pustitego covekot i ne se sramotime pred svetot,zosto go sudite?Deka ja podrzuva SPC,pa neka ako saka taka(vo edna demokratska zemja site imat prava na svoja vera a vo ovoj slucaj verata e ista dali e do SPC ili MPC Pravoslavna e i ednata i drugata). Makedonijo,ti imas mnogu pogolemi problemi pusti go covekot oti i komsijite i svetot ni se smejat.....pozz od Svedska !
do makedonecot od sweden, 23.04.2012 19:36:25
ti makedonce od svedska dlaboko si zagazil vo nepoznato izgleda kako sakas da go pustat koga se tereti za tolku pari ne e problem toa sto ja podrzuval spc. Jas licno ne sum od pravoslavna veroispovest no se zgrozuvam sekogas od takvi kako ovoj sto ni den denes rakata na pravdata ne go stignala a ti uste baras da go pustat
od Svedska, 23.04.2012 20:24:54
Od do Svedska ne mu sudat deka e podrzuva spc tuk za prevara ili ukradeni 320 iladi evra nee ta mala suma na Sesra ljupka 7 god za 100 iladi evra site isti pred zakonot koj kradi i ima ali lezi vo sutka...........
Ivan, 23.04.2012 21:16:43
UDBAshi ot FYROM, pustite go covekot i ne se sramotime pred svetot i Bog!
od ostrijot, 23.04.2012 21:27:11
neznam dokoga ke dozvoluvame dse eden pop igra majtap so mpc i drzavata .
mile, 23.04.2012 22:27:06
vranisko zorane so ti se mislese koga gi pravese tie ujdurmi. malce li ti bese titulata sto ti ja doverija. a ti kako im vrati?
Secko, 23.04.2012 23:08:13
Bolen ili zdrav, treba ednas da zavrsi ovaa farsa!!Deka e ova izmislen i montiran slucaj, toa e sigurno!!Tie sto go namestija, sto ucestvuvaa na sostanonokot vo Nis pomegju SPC i MPC , molcat! Od toj sostanok vo Nis nisto ne se dade vo javnosta!! Zasto?? Samo da se znae Vraniskovski ne bese vo Nis, tuku vo toa vreme bese na Sveta Gora so grupa studenti od Teoloskiot fakultet kade sto bese redoven profesor!
Goran, 24.04.2012 00:05:01
Samo kreirani Komentari se bez uspesni.
Непростенков, 24.04.2012 00:22:01
Несесуди Вранишковски зато што ја сменал црквата, туку зато што проневерил 320.000 евра од црквата,проневерата насекаде во светов се суди по законот.
Ljubotan Trade Name, 24.04.2012 02:41:10
Predi nekolku vreme, go procitav ovoj komentar: Вранишковски се разоткри По девет години Јован призна. ПОА не е автономна црква и нема допирни точки со Македонија и македонските верници, туку е дел од СПЦ. Тој е претставник на српската црква. PS- Mnogu mi e zal ,Kogaj Novinari pisuvaat na temi ,bez i malku poznavane na Crkovnite Kanoni! Pa, samo Slepite i Gluvite do sega ne ;Videle ,slusnale,neprocitale i neznaele, deka POA e Avtonomna Crkva pod jurizdikcija na Autokefalnata SPC . A. i dvete se pod jurizdikcija na Vaselenskata Pravoslavna Crkva!.Tocno. Indirektno Arhiepiskopot Jovan od POA,kako Avtonoma Crkva e Klirik pod jurizdikcija na Autokefalna SPC,ama i vo toj domen,toa mu dava i kanonsko edinstvo so SPC I Vaselenskata Crkva.Njegovo Visoko Preosvestenstvo Jovan, kako Autonomen POA ima pod Jurizdikcija Vladici,a sekogas e sednat najblisku do Patriarhot na SPC.Toj Kanonski ima pogolema Yurizdikcia od site Srpski Mitropoliti i Vladici!Veruvam deka nema ,da imA CENZURA

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 21°C

Делумно облачно

Среда
Ведро
Макс: 23°C, Мин: 7°C

Четврток
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |