Број 2864  среда, 17 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Економија

Производителите на делови пред банкрот

Франкфурт - Секој десетти производител на автомобилски делови во Европа во претстојните месеци може да се соочи со банкрот доколку владите не им обезбедат кредитни гаранции со вкупна сума од 25 милијарди евра, изјави шефот на Европското здружение на доставувачи (ЦЛЕПА), Ларс Холмквист.

Тој наведе дека постои опасност од банкрот на околу 500 фирми во тој сектор. Во Европа има околу 5.000 производители на автомобилски делови. (МИА)


Статијата е прочитана 258 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Економија
Следната 2009 ќе биде тешка година
Огромен буџет за „лов“ на странски инвеститори
Реконструкцијата на мостовите продолжува во мај
Телекомуникациите засега отпорни на кризата
„Лукоил“ ги намалува инвестициите
Хрватска со 650 млн. евра за патишта
Се предлага одложување на бруто-платите
Нови банкомати на ТТК банка
Составот на МБИ 10 останува ист
Обама избра нобеловец по физика
Хрватскиот Собор го усвои буџетот за 2009
Ирската влада ќе им помага на шест банки