Број 2865  четврток, 18 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Економија

ОПЕК го намалува дневното производство

Оран - ОПЕК вчера се согласи на рекордно намалување на производството на нафта за два милиони барели дневно, изјави саудскиот министер за нафта Ал ал Нуаими. Ова намалување на дневното производство на ОПЕК ќе биде најголемо во нејзиното постоење, а може да биде комбинирано и со редукциите во земјите кои не се членки на ОПЕК, како Русија и Азербејџан, кои најавија намалување од 600.000 барели дневно, што на крајот ќе значи 2,6 милиони барели нафта дневно помалку на светскиот пазар. (МИА)


Статијата е прочитана 52 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Економија
Следува клуч на врата за „Лотарија на Македонија“
„Саса“ пред затворање?
Федералните резерви ги намалија каматите до виртуелна нула
И „Макпетрол“ ќе користи горива од стоковни резерви
Ќе се избира супербренд
„Горни Полог“ се откажа од извозот на јагниња
Ќе се подобри напонот во источна Македонија
Над 80 отсто од фирмите на Интернет
„Т - мобиле“ доби лиценца за 3-Г
Во следните два месеца „Бучим“ во мирување