Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
19.10.2012, 15:29
Без домашна кошарка и овој викендПродолжува агонијата во Првата лига, стартот повторно одложен

Дополнителното одложување на стартот на Првата лига не промени ништо кај спорните клубови. Вардар и Лирија се двете екипи поради кои Здружението на прволигаши мораше да го одложи првенството за уште една седница. Првите луѓе на двата клуба се уште немаат приложено документи дека почнале со трансформација во Акционерски друштва, а и тешко дека ќе ги спроведат барањата на Агнецијата за млади и спорт.

Кога станува збор за Вардар, ситуацијата е повеќе од јасна - не само што чекаат одговор на жалбата до Уставниот суд, туку воопшто нема да ја започнат трансформацијата. Ваквиот став го знае целата јавност, но не и МКФ каде се уште си гаат надежи дека „вардарци“ ќе ја сменат својата одлука.

Зачудувачки е што и Лирија не ја започнала трансформацијата и покрај тоа што најавуваше дека е во процедура. Најавите на челниците на клубот дека имаат спор со МКФ поради регистрација на одредени кошаркари се чини не била единствената причина поради која открија дека може да настапуваат во косовската лига.

И додека македонската „куќа на кошарката“ дозволува секој да си тера по свое, доаѓа период во кој одложувањето не му одговара на никому и почнува да создава проблем во предвидениот календар за новата сезона каде ќе треба да се уфрлаат неколку среди што прави проблем бидејќи Куманово и Кожув среде недела играат мечеви од БИБЛ.

Во ваква ситуација наједноставното решение е да им се дозволи на непослушниците да играат без направената трансформација, но во тој случај без дозвола на АМС ќе следи затворска казна за првиот човек на федерацијата, Даниел Димевски. Дали во Македонија ќе се игра клупска кошарка одговорот го има само АМС од каде засега молчат. (М.К.)
Статијата е прочитана 298 пати.

Испрати коментарМеталург го „збриша“ Санкт Петерсбург за четврта победа во ЛШ
Победи за водечката тројка во Премиер лигата
Мекејлеб најефикасен во победата на Фенербахче
Клучот за „Грипе“ е во одбраната
Металург по четири од четири
Балотели со награда „Златен тапир“
Македонија ќе скокне 21 место на ФИФА листата!
Грчки фудбалски клуб спонзориран од проститутки
Пораз на Самарџиски со Литвос Ритас во Евролигата
Иванов - Нашиот тим се вика Република Македонија
Успешно деби на Куманово во БИБЛ
Червар ја спушта топката
Џон Тери нема да се жали на казната за расизмот
Нов пораз на Атлетико Мадрид во Лигата на шампионите
Барса сака да го продолжи договорот на Меси до 2018
Победа за Металург и пораз за Вардар Про во Сеха лигата
Тепачки, хулиганство, насилство пред и по натпреварот со Србија
Камерон бара остри казни за Србија
Самба во Вроцлав
Швеѓаните од 0:4 до 4:4!
Јаневски - Големата желба и борбеност ни донесоа победа
(ФОТО) Ибраими ја донесе првата квалификациска победа
Работнички потпиша со Шарпер
Надал се враќа за Австралија опен
МВР - Мечот Македонија - Србија е од висок ризик
Фетел не размислува за Ферари
Ќе бидат повлечени тужбите против француските ракометари?
Јапонија реагира за нуклеарната шега
Победата над Србија императив
Фетел во Ферари до 2014 година
Реал Мадрид три месеци без Марсело
Михајловиќ - Македонија опасна и без Пандев
Димитров сениорски првак на Македонија
Протест од Златна зора до ФИБА за Македонија
Српски хулигани најавуваат тепачки пред натпреварот Македонија - Србија
Хет-трик на Металург во Лигата на шампионите
Торп се соочувал со убиствена депресија
Втор пораз на МЗТ Скопје во АБА лигата
Фетел триумфираше во Кореја
Вардар Про убедлив во ЕХФ Купот
(ФОТО) Наивен пораз на Македонија од Хрватска

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 4°C

Ведро

Недела
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 6°C

Понеделник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (30)
Јованка не се откажува од политичка кариера. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на либискиот водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |