Број 2864  среда, 17 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Економија

Хрватскиот Собор го усвои буџетот за 2009

Загреб - Хрватскиот Собор вчера го усвои буџетот за 2009 година, со кој се планирани вкупни трошоци во износ од околу 127 милијарди куни (едно евро се менува за 7,2 куни), а вкупни приходи во износ од 124,6 милијарди куни. По петчасовната расправа за буџетот гласаа 80 пратеници од 153-члениот Собор. Против буџетот се изјаснија 52 пратеници. Со владините амандмани, кои беа поддржани во Соборот, буџетскиот дефицит е намален за 2,3 милијарди куни, така што тој сега ќе изнесува 0,88 проценти од домашниот бруто-производ. (Макфакс)


Статијата е прочитана 86 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Економија
Следната 2009 ќе биде тешка година
Огромен буџет за „лов“ на странски инвеститори
Реконструкцијата на мостовите продолжува во мај
Телекомуникациите засега отпорни на кризата
„Лукоил“ ги намалува инвестициите
Хрватска со 650 млн. евра за патишта
Се предлага одложување на бруто-платите
Нови банкомати на ТТК банка
Составот на МБИ 10 останува ист
Производителите на делови пред банкрот
Обама избра нобеловец по физика
Ирската влада ќе им помага на шест банки