Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
26.01.2012, 17:08
Грција испрати протестна нота за Порта „Македонија“Проблематично за Грција е тоа што на Портата, меѓу другото, е претставено сонцето од Вергина и други релјефи со кои, според Атина, се прекршуваат Привремената спогодба и условите за добрососедски односи

Атина - Грција протестира поради Порта „Македонија“. Проблематично за Грција е тоа што на Портата, меѓу другото, е претставено сонцето од Вергина и други релјефи со кои, според Атина, се прекршуваат Привремената спогодба и условите за добрососедски односи. Оваа протестна нота вчера до македонското Министерство за надворешни работи ја врачила грчката амбасадорка Александра Пападопулу, само една недела по протестната нота за Карневалот во Вевчани.

Како што се вели во соопштението од грчкото МНР, Пападопулу реагирала против „постојаниот обид за политичко извртување на историската реалност против Грција и останатите соседни држави“. „Грција постојано посочува дека ваквите активности, освен тоа што се прекршување на Привремената спогодба и условите за добрососедски односи, кои се основен предуслов за ев��опската перспектива на нашиот сосед, се опасни и претставуваат закана за стабилноста на Балканот, кој во минатото скапо плати за националистичкото однесување“, стои во соопштението. (М.П.)


Статијата е прочитана 4143 пати.

Испрати коментарГруевски - Сите треба да се вклучат во лобирање пред Самитот во Чикаго
Момче од Прилеп ја застрелало 19-годишната девојка
Анкета - Мит Ромни води пред Њут Гингрич
Британски војник убиен во Авганистан
Запалено македонско знаме во Струга
Принцот Мајкл од Кент во посета на Македонија
Најмногу гласови за барокното решение за фасада на Владата
Груевски
И петто место, и олимписки квалификации, и рекорд на Лазаров!
Во Брисел в понеделник вонреден самит на ЕУ
Да се интензивира економската соработка меѓу Македонија и Р. Српска
Бесими во дипломатска офанзива пред Чикаго
Рибникот „Горни Бигор“ три дена отсечен поради снегот
На Хаити му се заканува нов голем земјотрес
Протест на ИВЗ поради вевчанските „антиисламски“ сцени!
Евакуирани заглавените наставници во Брест и Малино
Дрога по грешка стигна во ОН
Арифи - Пристапниот дијалог чекор напред кон ЕУ
Хилари Клинтон сака да ја напушти политиката
Земјотрес на Крит и на Санторини
Македонец најден обесен во Тајланд
Хрватско здружение бара поништување на референдумот за ЕУ
Снегот заглави 12 учители во Брест и Малино
Најмалку 28 загинати во експлозија во Багдад
Целосно затворен патот Берово - Струмица
Додик во посета на Македонија
Трагично патување во Германија за тројцата тетовци
„Порта Македонија“ ќе биде отворена и во саботите
Сорос - Кризата на еврото може да ја уништи ЕУ
Трајановски - „Јужниот булевар“ е еден од најважните инфраструктурни проекти
ЗНМ - Ќе ја почитуваме одлуката на Уставниот суд за лустрацијата
Пешевски - Цената на бензините во Македонија е меѓу најниските во Европа
Груевски - Владата прави се да ја ублажи должничката криза
Грција ги повтори тврдите позиции кон Македонија
Меркел се сомнева во шансите за спасување на Грција
Јусу Н'Дур официјално се кандидираше за претседател на Сенегал
Усвоени измените на Законот за радиодифузна дејност
Втор ден од светскиот економски форум во Давос
ЕУ ќе потроши над 50 милиони евра за нов музеј на европската историја
Забрана за камиони кај Јажинце и Берово
МАНУ соопшти 35 кандидати за членови во редовниот состав
Бројот на сиромашни расте четири пати побрзо од бројот на богати
Исправно е Македонија во Чикаго да добие покана за членство во НАТО
Камерон - Го поддржувам членството на Македонија во НАТО и ЕУ
Македонија доби бугарски амбасадор со чисто досие
Запрена лустрацијата за поранешни функционери, новинари, адвокати и медијатори
А1 ќе се ликвидира, а имотот ќе биде продаден
Јанша мандатор за состав на новата словенечка влада
(ФОТО) Тројца македонски државјани загинаа кај Прешево
Лагард - Банкрот на Грција е незамислив
Во Москва 24 жртви од студ
Бизнис лидерите во Давос го заштитија капитализмот
Аивалиотис - Во Mакедонија живеат 100.000 Грци
Петрич - БиХ може да се распадне
Вицепремиерката Арифи се сретна со грчкиот колега Пангалос
Возач на автобус уби девет и повреди 27 луѓе во Индија
Тешка сообраќајка на патот Врање-Скопје
Забрана за тешки товарни возила на превојот Стража
Пратениците ќе одлучуваат за повисока радиодифузна такса
Поларна светлина го осветли небото над северна Европа
Филе - Клучен е напредокот на дијалогот со Приштина
Стартува аплицирањето за проектот „Купи куќа, купи стан“
Почнува Светскиот економски форум во Давос
Груевски побара средба со Пападемос
Слободата на говорот се почитува во неколку земји во светот
Јавна расправија меѓу австралиската Влада и Бакингамската палата
Рен прогнозира умерена рецесија во Европа
Попоски - ЕП да воспостави пракса за користење на „македонски“
Билансот на загинатите во „Коста Конкордија“ се зголеми на 16 лица
Од утре почнува аплицирањето за „Купи куќа, купи стан“
Поддршка од ЕП за почеток на преговори на Македонија со ЕУ!
СДСМ да помогне во истрагата за корупција во „Телеком“
Зголемен бројот на патници на македонските аеродроми
Приведен професор од ДУТ за примање поткуп
Лазаров - Натпреварот со Србија ќе биде спектакуларен
Болница само за Андерс Брејвик
Земјотрес во Албанија ги стресе и стружани
Токио наскоро би можел да биде погоден од силен земјотрес
Богдановиќ - Граѓаните немаат корист од референдум
Филе - Напролет стартува Пристапниот дијалог на високо ниво со Македонија
Келнер уплатил едно евро во обложувачница, а добил 680.000 евра
Соларна бура ја погоди земјата
Ховит - Статус кво за Македонија не е одржлив
Во Струга запалено македонското знаме
Непристојна понуда за преживеаните од „Конкордија“
Донесени законите за државната и јавната администрација
Средба Попоски - Малмстром во Брисел
Орав доаѓа во Македонија на почетокот на февруари
Мињон - Проблемот со името е смешен и доаѓа од некое друго време
„Купи куќа купи стан“ ќе ги намали цените на становите
Груевски - Максимално работиме да се овозможи влез во НАТО и ЕУ
Претседателот Иванов ќе ги бодри нашите ракометари против Полска
ВМРО-ДПМНЕ - Црвенковски јавно да се извини за помилувањето на Верушевски
ССМ - Мобингот е присутен во Македонија, треба да се донесе посебен закон
Јосиповиќ-Топи - Албанско-хрватските односи на високо ниво
Арифи в среда во Атина ќе се сретне со Пангалос
Непристојна понуда за преживеаните од „Конкордија“
ЕП расправа за Предлог резолуцијата за Македонија
Синдикатот сака да влијае врз цената на струјата и парното
Пратениците треба да гласаат за измените на Законот за државни службеници
Нови именувања во Европскиот совет
Попоски и Арифи на состанок на Советот за стабилизација и асоцијација
Претседалеот на САД собира пејачи за кампања
„Самоопределување“ ги прекина протестите
Јанез Јанша во трка за нов премиер на Словенија
Учениците денеска се враќаат на настава
Хрватите избраа членство во ЕУ
Хрватите денеска одлучуваат дали сакаат во ЕУ
Учениците утре се враќаат на настава
Ховит - Европскиот парламент сака преговори со Македонија
Груевски - Грција купува време и не сака решение
Тетовци жртви на „докторска“ измама
СДСМ - Да се расчисти скандалот со поткуп на политичари
Сарачини-Ќириќ - Излез од кризата преку регионална соработка
Жозеп Дол - Почетокот на преговорите со Македонија не може вечно да се одложува
Јанез Јанша се поблиску до враќање на власт
Грција пред договор за отпишување долг од 100 милијарди евра
Две бомби експлодирале во двор во Сингелиќ
Атина и во Европската комисија се пожали за Вевчанскиот карневал
Саркози објави прекин на операциите во Авганистан
НАТО - Нападите, како денешниот, се изолирани случаи во Авганистан
Поддршка од Албанија за евроинтеграција на Македонија
Ердоган - Немам рак
Четворица француски војници од ИСАФ застрелани од авганистански војник
Албанскиот министер за одбрана во посета на Македонија
Оружен инцидент во Струга, двајца повредени
Жан Леонети - Европа нема да плаќа повеќе за Грција
„Вечерни новости“ - Се одлага референдумот во северно Косово
„Анонимни“ презеде одмазничка акција поради затворање на Megaupload.com
Сервер - Во Чикаго да се поправи неправдата кон Македонија од Букурешт
Сите земји од Западен Балкан да влезат во ЕУ и НАТО
Јункер - Еврозоната е на границата на рецесијата
Одбележан празникот Водици во Скопје - крстот го фати Даниел Дончевски
Се топи поддршката за законите против пиратеријата, СОПА и ПИПА
Православните верници го слават Богојавление - Водици
Иванов му се пожали на Рикер за однесувањето на Грција
Зврлевски - Обвинителство ги презеде сите мерки во случајот Нешкоски
Средба на претседателот на СДСМ, Црвенковски со Рикер
Патниците на „Бритиш Ервејз“ биле известени дека нивниот авион паѓа
МОН препорача второто полугодие да почне во понеделник
Убиецот на Угриновска на психијатриско лекување
Битола функционира и на минус 25
Жбогар - Хрватско-словенечкиот спор ќе се реши до 2014
Данска ја поддржува евроинтеграцијата, но да се реши името
Православните верници утре го слават големиот христијански празник Богојавление - Водици
Македонија по Турција со најголем раст од земјите канадидати за ЕУ
Унгарскиот премиер Орбан ќе отстапи пред барањата на Брисел
Штрајк на новинарите во Грција
Прекината потрагата по исчезнатите од „Коста Конкордија“
Камионџија прегази 29 луѓе на Хаити
Википедија, Гугл и Мајкрософт против законот за пиратерија
Последната рунда разговори за името во Њујорк без резултати
Филип Рикер во посета на Македонија
На Белата куќа фрлена чадна бомба, четворица уапсени
Во МАНУ пристигнале 37 предлог-кандидатури за нови академици
Над 70 патници на „Коста Конкордија“ ќе поднесат заедничка тужба
Поставен камен-темелник на плоштадот „Скендербег“
Скопјанец почина од струен удар
Македонскиот јазик е плод на контактот со други јазици
Половина милијарда Кинези на интернет
Хаварија во РЕК „Битола“
Грција на нов финансиски рентген
Во текот на ноќта и утре повремени врнежи од снег
Активните програми и мерки за 2012. ќе обезбедат 6.000 вработувања
Аукција за подароци на Николае Чаушеску
Во Турција поставен НАТО радар, Техеран се противи
„Википедија“ на англиски јазик утре нема да функционира
Во сообраќајна несреќа загина Вук Бошковиќ
Во Битола утрово измерени минус 27 степени
Рикер - Не може да има поделба на Косово, ниту промена на границите
Мартин Шулц избран за претседател на Европскиот парламент
Грција ги замрзнува преговорите и не сака посета на Нимиц на регионот
Извадено уште едно тело од бродот „Коста Конкордија“
Ромни - САД не треба да го спасуваат банкарскиот систем на Европа
Амбасадорот Стојановски останува во Австралија
Нимиц се сретна со Јолевски и Василакис, денеска нова рунда разговори
Калиопи на Евросонг со песната "Црно и бело" на Ромео Грил
Поларен студ ја приклешти Битола
Поларен студ ја приклешти Битола
Отруена 18-годишна девојка од Неготино
Бебето починало од премрзнатост
Даскаловиќ - Се спасивме благодарение на присебноста и снаодливоста
Љубе и Вранишковски цимери во „Идризово“
Капетанот сакал да направи услуга на член на екипажот
Повторно се бара партиципација кај матичен лекар од 50 денари
Јон Илиеску успешно опериран од полип на дебелото црево
Орнекол - Цел на ТАВ Холдинг е развивање на воздушниот сообраќај во Македонија
Иванов - Македонија е конструктивна во процесот на решавање на името
Интеграцијата на Македонија во ЕУ е заеднички стратешки интерес
Простување на долгот, најприфатливо решение за Тутунски
Протести во Букурешт - 59 повредени, 40 уапсени
Бензинот поскапува 1,5 денари, а дизелот 2,5 по литар
Шестмина велешани добија кривични за фалсификување пари
Италија предупредува на можна еколошка катастрофа
Путин ја повика руската опозиција на дијалог
Барние - Еврото ќе опстане и ��окрај кризата
Се подготвува атентат врз Борис Тадиќ
Македонија се претстави на Саемот за туризам во Утрехт
Пронајдено уште едно тело во „Коста Конкордија“
(ОБНОВЕНО) „Тигарот“ Спасов осуден на 14 години затвор
Неуспешен обид за атентат врз британски војник во Белфаст
Нова рунда разговори за името во Њујорк
Дора Бакојани нападната на островот Крит
Човечка грешка причина за насукување на бродот
Македонско семејство го преживеа бродоломот
Бесими е оптимист за членство во НАТО
Се преврте автомобил кој превезувал пациенти на дијализа во Штип
Иванов очекува напредок во евроинтеграциите во 2012
(ФОТО) Карневалска традиција - Боцкавата иронија на вевчанци
Луѓето во светот веруваат дека 2012 ќе биде подобра година
Снег, температури под нулата и северен ветер, најавува УХМР
Халк банка ги презема филијалите на Зираат во Македонија?
Телото на убиениот тетовец се уште е во Италија
ДУИ и ДПА спротиставени за употреба на албанскиот
Новинар од Македонско радио прогласен за кодош
На скопскиот аеродром запленета поголема количина мобилни телефони
Суфлерот на Викиликс оди на воен суд
Тепачка за имотот на Тито
Единаесетгодишен ученик се обидел да ја задави својата учителка
Водици неработен ден за православните верници
Хрватската Влада ги намалува привилегиите на хрватските функционери
(ОБНОВЕНО) Мртво бебе најдено во контејнер кај Универзална
Од банките во Грција повлечени 64 милијарди евра
Принцот Мајкл од Кент во работна посета на Македонија
Промовирана веб-страницата „Стоп педофилија“
Почнува Вевчанскиот карневал 2012
Двајца Македонци тешко повредени во сообраќајка во Италија
Филип Рикер во двонеделна посета на Западниот Балкан
Грција троши повеќе енергија за блокада на Македонија, отколку за разговори
Вранишковски останува во Идризово
Портата противуставна поради релјеф на Голема Македонија
Средба Ахмети - Волерс во седиштето на ДУИ во Тетово
Љубе Бошкоски бара да го префрлат во „Идризoво”
„Филип Втори“ и официјално закупувач со кирија од 75.000 евра
Преструктуриран менаџментот во Медиа Принт Македонија
Зградата на ЕП да се вика „Вацлав Хавел“
Словенија не го сака Зоран Јанковиќ
Зголемен бројот на туристите во Македонија
„Форд“ повлекува 490.000 возила поради дефекти
Денеска почнува Вевчанскиот карневал
Бизнис каталог за мали и средни претпријатија
Татко со стап му ја скршил главата на синот во Велес
Мајер - Грција останува на работ на банкрот
Мајка го пронашла мртвиот син во семејната куќа
Избрани девет финалисти во изборот за „Автомобил на годината“
Американски војници уринирале врз мртви талибанци
Се предвидува рецесија во Еврозоната
Во Косово по војната од мини загинале 114 лица
Земјотрес во Берово и Делчево
Единството приоритет на ЕУ во наредните месеци
Четири години од хеликоптерската несреќа кај Блаце
СДСМ предлага објектот на МОБ да го носи името на Киро Глигоров
Штипјанецот го разнела бомба од Втората светска војна
Собранието не прифати декриминализација на клеветата
Почина легендарниот КГБ-шпион Вартањан
Саудиец го продава синот на „Фејсбук“
„Коха диторе“ - Косово се соочува со проблем сo името
Од 6000 до 7000 евра казна за непријавен работник
Лизгање во „Борис Трајковски“ за само 20 денари
Меркел и Саркози не можат сами да ја спасат Европа
„Блиц“ - Тито немал вселенска програма
Две лица потешко повредени во сообраќајна несреќа кај Плетвар
Спречен атентат врз Тадиќ и Додик?!
Ивановиќ - Референдум во северниот дел на Косово е непотребен
Штипјанец заспал со цигара и изгорел
Неподвижна старица во Битола изгорела во пожар
Грција разгледува нова тактика по пресудата во Хаг
„Орка холдинг“ го потврди купувањето на „Утрински“, „Дневник“ и „Вест“
Искасапен маж пронајден во Штип
Рикер ќе не враќа на агендата на САД?
Попуст од 50 отсто за регистрирање фирма за студенти
Делегација на КФОР во посета на Генералштабот на АРМ
Пријавување на данок на имот до крајот на месецот
Гордон - Американските војници нема да се повлечат од Косово
Двојно поевтини лекови за болниците, но не се знае колку за пациентите
Собранието не го изгласа Предлог-законот за попис
Пензиските друштва ја намалија провизијата
Евакуирани 24 лица од ски центарот „Кожуф“
Еден загинат и двајца повредени во тешка сообраќајна несреќа
Вељанос��и-Красниќи - Нема отворени прашања меѓу Македонија и Косово
ЕУ на 23 јануари ќе одлучува за ембаргото на иранската нафта
Тито им го продал на Американците патот до Месечината
Ставрески - И покрај кризата пензиите нема да се намалат
Во Русија за време на празниците загиналo 471 лице во 4.000 пожари
Трибуналот во Хаг го ослободи босанскиот Хрват Винко Мартиновиќ
Спикерката на РТС, Петра Цвијиќ прегази пешак
Претседателот на Собранието Вељаноски во официјална посета на Косово
Поранешната сопруга на Тадиќ, монахиња на Косово, избегнала средба со него
Мобилните телефони на „Ериксон“ заминуваат во историја
Педофили и клептомани се лица со посебни потреби во Грција
Продолжува расправата околу Предлог-законот за попис
Момче пукало во „опел“ и ранило четири лица
Мекнамара - Обама да ја внесе Македонија во НАТО
Меси трета година по ред ја освои „Златната топка“
ВАЦ ја продаде Медиа Принт Македонија на Орка Холдинг
Лековите ќе поевтинат од први февруари
Хрватите сакаат во ЕУ
Заглавените туристи на Кожуф се евакуираат со специјални возила
Стасуваат нови 68 двокатни автобуси
Игор Спасов - „Јас не го убив Мартин Нешкоски!“
Градоначалникот Трајановски го посети Домот за стари лица „Мајка Тереза“
Дел од патиштата се уште блокирани од снегот
Расчистена смртта на тројцата мажи
Анкета на „Павел Шатев“ - ВМРО-ДПМНЕ и натаму води
Рекордна невработеност во Шпанија
Полски воен обвинител се обиде да се самоубие за време на прес конференција
„Фолксваген“ во 2011 продал повеќе од осум милиони возила
Кумановци краделе во Гостивар
Две уметнички дела украдени од Националната галерија во Атина
Ја расекол со нож, па ја ограбил
Иран осуди на смрт американски маринец - „шпион на ЦИА“
Судбината на Грција ќе се решава во следните 60 дена
Собранието ќе ја продолжи 16. седница
Државниот врв на божикен ручек кај г.г. Стефан
Данска мошне штедлив претседавач со ЕУ
Саркози и Меркел ќе разговараат за воведување данок на финансиските трансакции
Македонија конструктивно ќе учествува во разговорите за името
Ограбен и запален домот на заменик министерот Сафет Незири
Времето облачно со повремени врнежи од дожд и снег
Во несреќа со балон на Нов Зеланд загинаа сите 11 лица
Воислав Шешељ пренесен во болница
Продолжуваат снежните врнежи во земјата, силен ветер во Скопје
Православните христијани го слават Рождеството Христово - Божик
Божикно обраќање на поглаварот Стефан до верниците
Сопругот на Јулија Тимошенко доби азил во Чешка
Македонија под снежна покривка
Прилепчанец повреден од заскитан куршум на коледарски оган
Алфите во декември привеле 235 лица
Одборот за прослава на Бадник го презеде кумството на скопското бадникување
Лагард не верува дека еврото ќе исчезне оваа година
Свечено отворена „Портата Македонија“
Државниот врв со честитки за Божик
Православните христијани го слават Бадник
Телеграми на сочуство од Наполитано и Вестервеле
Унгарија со Орбан ита кон банкрот
Божикна порака од поглаварот Стефан
Димитриев - Очекуваме прием во НАТО на самитот во Чикаго
Уште седум недели за нови лични карти и пасоши
Колеж во мексикански затвор
Минатата година ширум светот убиени 103 новинари
Пападимос - Грција е пред банкрот
„Сосиете Женерал“ укинува 1.580 работни места
Хрватите и Црногорците наскоро и официјално ќе станат малцинство на Косово
Сменет командирот на охридската полиција
Монти - Европа веќе не треба да стравува од Италија
Дилема - Дали масовниот убиец Брејвик е здрав или умоболен?
Најмалку 18 мртви во превртен автобус во Кина
Џалил - Либија се движи кон граѓанска војна
Вулканот Етна исфрла чад и лава
Словенците не може да формираат влада
Почина поранешниот пратеник Хисен Рамадани
Скопјани традиционално 20-ти пат заеднички ќе го прослават Бадник
Воздухот во Скопје и денеска нездрав - од утре дожд, снег и ветер
(ФОТО) „Леопарди“ на мисија во Авганистан
Двајца зеле поткуп од „Маѓар телеком“
Од стан во Скопје украден златен накит
Митрополит г. Петар - Лица што клеветеле не може да бидат свештенослужители
Убијците на младиот Лоренс осудени на 15 и 14 години затвор
Цаноски нема да ги обесштетува клиентите, ќе им изгради нови станови
Џеси Џексон - Расизмот се уште постои во Велика Британија
Јосиповиќ - Хрватска ќе и помогне на Црна Гора на патот кон ЕУ
Србин возел со 7,24 промили алкохол во крвта
Европската комисија поставува услов за новиот кредит за Грција
Грчки лекари пронашле 45.000 евра во облеката на една просјачка
Сарачини - Струјата нема да поевтини, граѓаните да ја штедат
Министерот Тодоров доби втор син
Американски снајперист кој убил 255 луѓе, не жали за нив
Јадранка Косор ќе се кандидира за лидер на ХДЗ
Воздухот во центарот на Скопје нездрав
Изгаснат пожарот во Тафталиџе, тројца повредени пожарникари
Нимиц закажа нови разговори за името
Сочувство за Глигоров од амбасадорите Волерс и Ивон
Државниот врв се запиша во книгата на жалост за Глигоров
Турција ќе ги обештети Курдите
Црвенковски - Глигоров беше архитект на независна Македонија
Саркози и Меркел го конкретизираат планот за излез од кризата
Италијанските парламентарци имаат највисоки плати во ЕУ
Крава предизвика трагична сообраќајка
(ФОТО) Киро Глигоров погребан во Алејата на великаните
Бензинот поскапува за 1,5, а дизелот за 0,5 денари
Иванов - Глигоров еден од протагонистите на независноста на Македонија
Македонка со 246 км/ч „леташе“ низ Хрватска
Папандреу опериран од циста на лицето
Телеграма со сочувство за Глигоров од албанскиот премиер Бериша
Бројот на азиланти од БиХ во Шведска зголемен за 700 отсто
Најмалку 13 загинати во сообраќајна несреќа во Кина
Бунт против Орбан во Унгарија
Клинтон со сочувство по повод смртта на Глигоров
Погребот на Киро Глигоров денеска во Алејата на великаните
Груевски - Делата на Глигоров ќе останат запишани во македонската историја
Утре ден на жалост по повод смртта на Киро Глигоров
Восочна фигура на Глигоров во Музејот на македонската борба
Порта „Македонија“ - прв објект за отворање во 2012 година
Смртни закани за идниот словенечки премиер
Почина Киро Глигоров, првиот претседател на независна Македонија
Папандреу - Европа мораше подобро да не штити
Ирска од денеска една година ќе претседава со ОБСЕ
Првороденото бебе во 2012 во Скопје е женско
Светот ја пречека Новата 2012 Година
Иванов - Македонија во 2012 влегува сигурна во себе
Добитници и губитници во турбулентната 2011
Јанкуловска доби „честитка“ од опозицијата
Рокот за замена на старите лични карти истекува на 27 февруари
САД го казнија „Дојче телеком“ поради корупциј�� во Македонија
Струјата поскапува за 7,82, а парното за 10,73 и 10,87 проценти
Подароци од ЕВН Македонија за социјално загрозени дечиња
Експертите предвидуваат нова рецесија во ЕУ во 2012
Пак нов рок за ХЕЦ „Чебрен“ и „Галиште“
Усвоена Националната програма за прифаќање на правото на ЕУ, ревизија 2012
Русите во 2012 посакуваат подобро работно место
Салвадор Аљенде извршил самоубиство, случајот затворен
Планот на Ахтисари единствено решение за Косово
Почина напаѓачот од Петровец кој скокна од прозорец во Ургентен
Данска го презема претседавањето со ЕУ
Бадник неработен за православните, првиот ден на Божик за сите граѓани
Шојбле - Во 2012 година ќе се стабилизира еврозоната
Со „Купи куќа, купи стан“ дом за над 2.000 семејства
За Мехази приороитет рамковните вработувања
Утре снег, ведро и студено за Нова година
Премиере кога ќе го смените името?
По Нова година, тужби за хеликоптерската несреќа
Чевлар осуден на 15 години затвор за убиство на сопругата
Фондот за здравство со повеќе средства за лекови во 2012 година
Стартуваа градежните зафати за плоштадот „Скендер-бег“
Ристовски - За 180 места за ИТ програмери пријавени 1334 лица
Тенко обвинението за Манинг
Го хакираа „Њујорк тајмс“
Во Норвешка не се спомнува зборот масакр
Самоа го менува времето за еден ден
Син со тесла и ашов ги нападна родителите, по што проба да се самоубие
Верижен судир пред РЕК Битола
Груевски - Правиме максимални напори за решавање на името
Операторите од 1. јануари нема да го емитуваат ХТВ 1
Растот на економијата во 2012 ќе зависи од влијанијата на кризата во еврозоната
Скопјанец загинал во судир со автобус на ЈСП
Чавес со обвинувања до САД за „епидемија“ на рак
Во Пјонгјанг втор ден на жалост за Ким Јонг Ил
Царините просечно ќе паднат за 2,4 отсто
Тадиќ го помилува актерот Жарко Лаушевиќ
Македонија во 2012 со утврдена минимална плата
Џафери - Затворањето на хашките случаи најкрупен чекор во 2011
Маџовски - Tие што ги кршеле човековите права да не бидат на јавни функцииDobri, 26.01.2012 17:55:47
Grcite mozat da ja unstat segasnata Mk za nekolku dena. Cudno e odnesuvanjeto na tnr anticki makedonci. A kolku ima vo dnesno vreme slovenski makedonci nan teritorijata na segasna Mk. Tuka nekoj nekogo strasno zae...
ГРЦИЈА ИЗВРШИ ГЕНОЦИД ВРЗ МАКЕДОНЦИТЕ, 26.01.2012 19:07:49
Грцијо колку Македонци доби на располагање во 1913 од пола Македонија во тој момент. Грцијо не само Македонците. Каде се Власите Турците Ромите Евреите идр. Колку Грци си имала во таа пола Македонија во 1913. Тие што ги досели од Мала Азија после деселувањето учеле грчки јазик. Грцијо треба да одговараш за злосторствата извршени а денес арогантно лажеш и сакаш сами да потпишеме дека си чиста и дури и име да ни дадеш. Тешко. Вистината е на страната на македонскиот народ.
Mudrec, 26.01.2012 19:18:55
Pomina vremeto koga se stresuvavme ako na komsiite nesto ne im e po kejf. Mozat da protestiraat kolku sakaat, naseto si e nase i redno e toa da se kaze i pokaze.
MKD, 26.01.2012 19:50:21
ami protesna nota za egzodusot i okupacijata na Egejska Makedonija od Grcka strana ke ima od nas ??
PARIS, 26.01.2012 22:33:15
...DALI MOZETE DA JA OBJAVITE PRVATA KARTA NA SVETOT , KARTA KOJA OFICIJALNO E ZEMENA KAKO PRVA MAPA VOOPSTO KOJA TOGAS IM BIA POZNATA NARODOT ,NACRTANA OD PTOLOMEY ,..DA VIDIME KOJ KE BIDE ZA TOA OBVINET,..TIE KOJI NE JA VDELE NEKA JA POBARAAT,..A NA KRAJ KE NAVEDAM : GRCITE NEKA NAPRAVAT LISTA NA POZNATI GRCKI LICNOSTI PRED 19 VEK KOJI ZIVEELE VO DENESNIOT EGEJSKI DEL,..SLIKARI,PISATELI,ISTORICAR,MUZICARI,..ZNAETE KOLKAVA KE BIDE LISTATA,...OD NULA DO EDEN,..ZASTO ??
sydney, 27.01.2012 01:16:49
do aftorot na tekstot .se rabototi za sonceto od KUTLES za vo idnina da znae.
Ljubotan Trade Name, 27.01.2012 01:24:06
Ne sakam da bidam Nasradin Odza, i Kako se veli deneska Smart Alex,ama mi pukna Filmot od Zbudaleno Neznaene pa neka se vika i Politicka Geografija. PORTA na,, MAKEDONIJA, i toa, vo sred Skopje? Da bese vo Bitola-Manastir,ce razberev ,Bitola e vo Geografska Makedonija ,Skopje nee vo Geografska Makedonija! Eee sega neka Politickite Geografi, neka mi kazat Kako Skopje stana Porta na Makedonija. Portata ,da bese postavena vo Bitola-,Resen ,Strumica nemase ni da Komentiram. Ve Molam bez Cenzura ,za se sto Blebecem, stoim i Tuka sum!!
aleksandarmkd, 27.01.2012 01:59:50
Ne e znameto na Vergina tuku tuku e znameto na Kutlesh
Јаседенчовек, 27.01.2012 05:21:37
маните се бре луге каква порта каква антика,нели ги гледате старите згради околу,во кој стил се тие правени,а кога се вселувавме во нив сите ја пеевме песната на ејсловени,а сега половина станвте одеднаш антички мајмуни.доста бре веќе со лажги ајде дфа најдеме чаре леп да имаме на маса секој ден.која порта македонија во скопје кој александар или филип,доста више а вие пуштајте ги и нашите текстови не избирајте оти ниеден текст нема вулгарности тукувистината ја пишуваме. Македонци јужнословенски православни,това сме биле и ке бидеме која антиканиту еден прав македонец незнае грцки сем егејците.
Dimo, 27.01.2012 06:16:26
Do dobri ... ne ti stoi imeto dobri,ti za Makedonija si Losi (los)!
EDEN MAKEDONEC, 27.01.2012 06:22:55
grcija treba da i ni ja vrati nasata makedonija a ne da protestira
Tina, 27.01.2012 07:00:27
Mer Grcite nemat nisto drugo da rabotat? Oh, da, nemat. Oti se zaposleni so protesti. Na nih ne im treba rabota. Na Grcite im treba skola. Da ja izucuvat istorijata, ako ne nijna, togiska Makedonska. Portata ima pravo da e vo Skopje. Ako odime po istorija, porta trebase da e do Dunav, kaj Germancite. I vo Belgrad. Se do Skopje, A patot od porta do porta, treba da odi se do Solun. Da ne zabravime, edna porta kaj Pirin, i kaj Mala Prespa. Ke bide ubavo i portata zo Bitola, kade doagale site delegati od evropa na Tursko Kafe. A moj dedo, Lican Trajko, Ristov, bese prevoduvac. Zboruvase 5 jazici. Tatko mu bese eden od Generalite koji go osnovale Gabrovo. A koga Makedonskata vojska oslabese, dojde vreme da ljugeto gi spasuvat, i taka odlucile protivu vojna, za da go stopirat kolezot. Ete, oste edna porta. Za slava na poginati heroji. Dedo mi, go otepale Turcite, oti se osmeli da prasuva,a shto ke bide so nas Makedoncite bash vo sredina na delegacijata. I taka,
dedo dimo, 27.01.2012 08:10:57
Grcite izgleda se naviknati site da gi kritikuvaat a ne gledaat shto rabotaat samite . Kako ishto samite velea porano Makedonija se prostira napovrshina od tri chetiri drzavi ali nikako da kazat zoshto e taka .Dali Grcija e tolku ramno dushna pa e podeli Makedonija koja e predstavuvaat nivna so site komshii ili krijat od drugite shto tie go znaat .Vo 1913 godina Grcija go dobi najgolemiot del od Makedonija i bea zadovolnii kutea sve do pred raspadot na Jugoslavija .Grcite ne e delea Grcija tuku e delea Makedonija ,koja nikogash i ne bila nivna.Makedonskata zemja e edna od najbogatite vo EVROPA i zatoa kutea posle dobivanjeto na najdobriot del. Ej smrdlivi Grci na sve ima kraj i eden den da ne vi e chudno ako Makedonija ponovo postani toa shto bila ts. EDNA MAKEDONIJA ZA SITE MAKEDONCI OD CEL SVET ,Bez razlika od koja religija i narodnost .Aleksandar Makedonski sakal site narodi da bidat vo ena drzava i da ziveat slozno i bratski .
mkd, 27.01.2012 08:55:57
Prvo portata e od Istoriska kategorija i ne e sporna upotreba na bilo koj simbol no najdobro za Makedoncite e da zemat bilo koj odgovor na Grcite na nasite protestni noti i da go prepisat. I taka nivnite odgovori se dosta kreativni pa ne treba da izmisluvame topla voda.
cobe, 27.01.2012 09:19:09
Портата и другите глупости на актуелната власт само не оддалечи од Евроатлантските интеграции и ќе не смести во Подсахарска Африка.......Наздравје Македонијо, ама Портата не ти требаше........
vlado, 27.01.2012 09:26:13
A ha ha ha ha. Uste eden *materijal* za ednookite. Pa posle demars za ednookite itd.....itd.... GLUPI LUGJE neverojatno
Los, 27.01.2012 09:30:05
Dobri jas mislam deka nemozat... ako mozat neka povelat....I nie megdan za borba imame....
mary, 27.01.2012 10:25:50
Reciprocitet e najefikasniot nacin za spravuvanje so grcite. Ke treba i nie po cesto da podnesuvame protestni noti i da gi zaveduvame po broj koi pokasno ke gi prezentirame pred megunarodnite organizacii. A nie imame osnova za iljadnici protestni noti.
Hari, 27.01.2012 11:09:18
Dodeka narodot nasednuva na igrite na Grujo, toj istiot i familijata si go tovari magareto. A sto se odnesuva do 1913 gidina , podelena e teritorija koja nemala ni kral ni car, ni pretsedatel, nitu pak identitet kako makedonci. Narodot bil raja ili risjani.
GM, 27.01.2012 11:40:58
Pa neli gledate deka najubav objekt posle Fonatanata na Aleksandar e ovva DURI NADVORESNO E POUBAVA OD ONAA KATEDRALA VO MILANO Koj se grcite i taa grkinjata ovde da kazuva sto da gradime i kako da izgleda takov LOS I ZLOBEN NAROD NEMA NIKADE, A TIE AKO GI IMAAT aKROPLO DZABE IM E sega ke go prodavaat i kapata ke si ja prodatat i nema da se spasat, taa cuma ke gi kosi uste dolgo, a vie urednici dali ova go stavivte na naslovna oti E UBAVA PORTATA ili se solidarizirate so grcchistata.
citatel, 27.01.2012 14:28:56
Portata bila ubava!!!!! Uste eden dokaz deka NIE ne pripagame i ne mozeme da bideme del od sovremeniot svet. Kako moze da bide ubavo nesto sto e cist kich. Zosto na primer Francuzite ne gradat vo stilot na Versajskioot dvorec iako na oko tie gradbi (poradi moznostite na sovremenoto gradeznistvo) bi bile i poubavi. Ili po logikata na GM zosto naseto ministerstvo za kultura ne raspise konkurs za slika na Mona Liza. Mozebi nie ke imame i poubava od onaa na leonardo.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, 0°C

Облачно

Сабота
Делумно облачно
Макс: -1°C, Мин: -7°C

Недела
Делумно облачно
Макс: 1°C, Мин: -9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |