Број 3627  понеделник, 11 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter
Втора страница

Македонија се договара со Албанија, Црна Гора и со Косово

Претседателот Ѓорге Иванов домаќин на регионална претседателска конференција во Охрид

Македонија, Албанија, Црна Гора и Косово споделуваат европски вредности и идентична визија за иднината. Врвен приоритет за четирите земји е забрзана интеграција во Европската унија и во НАТО, а реализирањето на овие заеднички стратегиски цели е можно само со интензивна билатерална, но уште позначајно, регионална соработка.

Тоа е пораката што македонскиот претседател Ѓорге Иванов како домаќин и неговите колеги од Албанија - Бамир Топи, од Црна Гора - Филип Вујановиќ и од Косово - Атифете Јахјага ќе ја испратат од третата Регионална лидерска средба, што ќе се одржи денеска и утре во Охрид, а ќе биде упатена и до Брисел и до европските престолнини.

Дарко Костадиновски, советник за надворешна политика во Кабинетот на претседателот, изјави дека Иванов ќе подвлече дека тоа значи оти четирите земји знаат европски да се однесуваат, што е особено значајно имајќи ги предвид проб��емите со кои Унијата се соочува и предизвиците за проширувањето. Тоа, воедно, ќе биде и апел за правилно вреднување на индивидуалните и заеднички постигнувања на секоја од земјите и апел за забрзана интеграција.

Од самитот, трет едноподруго во овој формат, се очекува да произлезат иницијативи за нови регионални проекти, особено во инфраструктурното и енергетското поврзување.

„Нашиот регион за само десетина години постигна драматична трансформација, драматичен успех, а главен двигател на овие процеси беше идејата за европско и евроатлантско обединување. Денес, на нашиот регион му е потребна и трансформација и успех во смисла на забрзан економски и одржлив развој, подигање на стандардот, подобрување на животниот стандард на граѓаните, подобра животна средина“, смета претседателот Иванов.

По средбите во Валона 2009 година и во Призрен 2010 година, Иванов ќе порача дека е време декларативноста да се преточи во акција и инспириран од резултатите и успехот што ги постигнаа земјите од Вишеградската група (Полска, Унгарија, Чешка и Словачка), ќе се заложи за структурализирање и зајакнување на оваа регионална иницијатива.

Имено, темите што се на агендата, проектите за кои ќе разговараат четворицата претседатели, како што оценува македонскиот претседател, е практично невозможно да се реализираат без ангажман на владите и доколку не се создаде обврска за наследниците да го следат започнатиот пат.

На Самитот во Охрид, претседателот Иванов ќе им предложи на своите колеги поширока листа на можности за јакнење на регионалната соработка и ќе апелира во вид на неформален заклучок да се одредат приоритетите на кои ќе се фокусира соработката во периодот до следниот состанок.

Отсега треба да ја трасираме визијата за нашите земји, за регионот за 2050 година и затоа, според Иванов, сега е моментот кога земјите треба заедно да настапат пред меѓународните финансиски институции за вакви проекти, велат од неговиот кабинет.

Во Охрид, шефот на македонската држава ќе покрене и предлог, доколку се појави ургентна потреба, и по примерот на земјите-членки на ЕУ, претседателите од регионот, да се среќаваат почесто, а не само еднаш годишно. Регионалната лидерска средба, како форма на соработка, за Иванов останува отворена и за сите други земји од регионот, вклучувајќи ги Грција и Србија. (Ж.Ѓ.)


#
Статијата е прочитана 2372 пати.

Испрати коментар

Од: Ico
Датум: 11.07.2011 07:08:52
Во друштвото ни фали уште Гадафи и Чавез!!!
Од: gragjanin???
Датум: 11.07.2011 08:50:56
....uf stvarno preteravme so "sostanocite na NIVO" koe ni e drustvoto..pa neliu pred edna nedela se sretnava vo Crna Gora.... e ova e tyrosenje na narodni pari a efektite .... kako sto velat "vazno e da se ucestvuva"... ama ne e ova spoprtska olimpijada... narodot se nadeva na seriozni resenija a ne na beskrajni sostanoci.....
Од: sergej
Датум: 11.07.2011 08:54:22
Do Ico Во друштвото ни фали уште Гадафи и Чавез!!! I, sega? FALI ili NEDOSTASUVA.
Од: DBK
Датум: 11.07.2011 09:04:13
Sega treba RM da im reche na stranite faktori deka nie ke go reshime problemot so IMETO na poinakov nachin! Ke pregovarame, ama ke pobarame vo septemvri i Sovetodavnoto mislenje (preku Generalnoto sobranie na OON) od Megunarodniot sud za legalitet na denominacijata BJRM i obvrska za razgovorite za imeto (praven identitet)! Znachi treba na stranite dipomati da se kazhe da pristapuvame kon pravno reshavanje na problemot i nema da primarno barame reshenie preku razgovori/pregovori za imeto!! http://www.youtube.com/watch?v=qO6obL6z0M0
Од: kris
Датум: 11.07.2011 09:12:26
Кој ги бакари 3%???????????? Сите до еден..........
Од: Mark
Датум: 11.07.2011 09:54:38
Prvo "lideri vo regionot", pa "jadranska grupa", pa "kao so Srbija" pa sega so ovie...a i uste podolu ke odime..Go OSTVARUVAME planot na Vanco Mihajlov I Nikola Pasic- DA NE SNEMA!!!
Од: Tina
Датум: 11.07.2011 11:08:11
Ova zvuci kao Globalno ostvaruvanje na toplinata. Ke ni bide zesko, da, a helikopterite ke dojdat da ne hladat? E pa sega, nie se pomirivme so invazija na Tibet. A koj nas ne uplasi tolku da nam ni e potrebna vakva koalicija na kriminalnoto otcepuvane na Kosovo, koga nasata zemja oste e rascepana. Scenario. Ako im dademe Tetovo, ke se borat so nas za otcepanite delovi na Makedonija. Scenario. Nikoj ne ni treba. Delovite ke gi bobijeme oti EU ke se raspadne. A samiot narod si znae koj e i od deka e, i sto mu pripaga na nih. A sto ne im pripaga. Scenario. Albancite sakat vojna. Ke gi spaluvat Makedonskite sela, kao sto bese vo druga svetska vojna. Mer ne se sekavame? Scenario. Begajte od tuka, dosta veke politika i nevrabotenost. Site nevraboteni ke odat vo scenario za novi vojni. Scenario. sto ti mislis? denesni priateli? utresni vojni. nesto se govi.
Од: eu
Датум: 11.07.2011 14:29:13
mnogu se digate so kometarie makedoncinja ..pa tamu vi e mestoto tamu i ve zavrsite so ova politka na vmro ionaka ne sakate eu pa alternativa e kosovo........
Од: забеган.
Датум: 11.07.2011 17:10:24
Абре нели тука фали оној како се викаше еде од Хунзите.Па нели ние братучед ако сие од друга вера нема врска,,,,,,,,,,,,,,,Наш сие.
Од: mini mini
Датум: 11.07.2011 18:18:34
me iznasmea ovoj horhe na ovaa gorestina. mini mini samit. posto crna gora ne presisa, kosovo za 2 godiini ce ne presisa isto, horhe ce napravi ultra mini samit - toj so negoviot sovetnik mircev ce preturaat od suplo vo prazno. i ce lapaat ribi.

Најди! во Утрински
Втора страница
Политичари без одмор?
Се подобруваме во зборувањето македонски
Вербатим

"""