Број 3410  вторник, 19 октомври 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон
Вести
Site Meter
Култура

Изложба на Христина Зафировска

Под наслов „Визуелизација на моментот“ во Домот на култура „Иван Мазов-Климе“ во Кавадарци е отворена изложба на ликовната уметница Христина Зафировска, каде што се презентирани 22 слики, работени во техника акрил. Изложбата во овој град доаѓа по презентацијата во музејската куќа „Робевци“ во Охрид и во Уметничката галерија „Безистен“ во Штип.

Христина Зафировска (1983) дипломирала на Факултетот за ликовни уметности во 2007 година, на отсекот сликарство, насока графички дизајн во класата на проф. Симон Шемов. Член е на ДЛУМ од 2009 година. Ова е нејзино четврто самостојно презентирање. (К.Б.)


#
Статијата е прочитана 320 пати.

Испрати коментар

Од: ivan
Датум: 19.10.2010 21:23:24
Bravo Hristina! Talantliv mlad umetnik ! Te cekame so izlozba umetnicka fotografija na 6 nov 2010 godina vo Kyustendil, Bulgaria !

Најди! во Утрински
Култура
Доаѓа светската џез-сцена
„Мајки“ премиерно во Скопје
Носталгична, но манипулативна сторија за Македонија
„Синестезија“ за Денот на Музејот на Белград


EU to move ahead on Serbia accession, add tough conditions
Bulgaria's landmark anti-mafia case unravels
Hungary waters down procurement rules for EU presidency