Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
26.04.2012, 12:12
Попоски: САД да се заложат Македонија да добие покана за НАТОШефот на македонската дипломатија во Вашингтон се сретна со американскиот помошник државен секретар за Европа и Евро-азија Филип Гордон и со конгресменот Дејвид Прајс

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски денеска во Вашингтон се сретна со американскиот помошник државен секретар за Европа и Евро-азија Филип Гордон и со конгресменот Дејвид Прајс, ко-претседавач на Комитетот за демократско партнерство на Претставничкиот дом на САД.

Попоски, како што информира МНР, ги пренесе очекувањата и аргументите на Република Македонија за што побрзо добивање покана за членство во НАТО, базирани на перформансите на земјата, како во МАП-процесот, така и во контекст на значајното учество во мисиите на НАТО. Притоа, подвлече дека Република Македонија и натаму останува посветена на учеството во мисијата ИСАФ се додека тоа е потребно, а во согласност со стратегијата на Алијансата за Авганистан.

Реафирмирајќи и аспектите на пресудата на Меѓународниот суд на правдата, го изрази очекувањето дека САД, како најсилни и промотори на проширувањето на Алијансата, ќе се заложат за ефектуирање на заслужената покана за зачленување на Република Македонија во НАТО. Во тој контекст, истакна дека Македонија ќе продолжи конструктивно да придонесува за успешен исход од разговорите за надминување на разликата околу името со Грција, а особено за унапредување на добрососедските односи.

Попоски синоќа во Конгресот на САД во Вашингтон, имаше средба и со конгресменот Албио Сирес, член на Комитетот за надворешни работи на Претставничкиот дом. Тој го запозна конгресменот Сирес со актуелната состојба во контекст на зачленувањето на земјата во НАТО, нагласувајќи го очекувањето за принципиелна поддршка од Конгресот на САД во овој правец.

Македонскиот министер за надворешни работи имаше и обраќање пред Постојаниот совет на Организацијата на американските држави (ОАД), прв пат по зачленувањето на Република Македонија во оваа регионална организација во својство на постојан набљудувач.

Пред амбасадорите на 35-те земји-членки на ОАД, министерот Попоски говореше за аспектите на унапредување на соработката на Република Македонија со земјите од западната хемисфера, со посебен акцент на засилувањето на економската соработка. Детално ги елаборираше реформските зафати на Владата на Република Македонија насочени кон подобрување на бизнис климата и можностите за привлекување директни странски инвестицииСтатијата е прочитана 505 пати.

Испрати коментарВо БиХ осудена првата жена за извршени воени злосторства
Балтичките земји бараат паралелни преговори за членство на Македонија во ЕУ
Екстрадиран грчкиот државјанин Макис Псомијадис
СДСМ ќе поднесе интерпелација за министерот Ставрески
Собранието избра тројца судии на Уставен суд
Попоски за МСНБЦ - Македонија заслужува членство во НАТО
Арнаудовска - Македонија има капацитети да ги користи ИПА фондовите
Либиски екс министер пронајден мртов во Виена
Новиот Предлог закон за лустрација пред пратениците
Руската црква сака да посредува меѓу МПЦ и СПЦ
Министерот Попоски во официјална посета на Израел
Илбер Хиса нов амбасадор на Косово во Македонија
Арифи на Конференција „100 години во служба на нацијата“
Иванов - Летонија и Литванија се пријателски земји од кои можеме многу да научиме
Метлата на ВМРО-ДПМНЕ заигра и во Штип
Новиот бран влезе во „Бихаќска“
Бомбаш самоубиец уби деветмина во Дамаск
Летонија ќе го поддржи членството на Македонија во НАТО во Чикаго
Кинезите пак ќе чујат за „Чебрен“ и „Галиште“ и „Вардарска Долина“
Судењето за педофилија далеку од очите на јавноста
Ограбувачот на бабата во затвор, од 100.000 евра нема трага
Потпишан договор за поширока соработка меѓу Македонија и НАТО
Македонија и Летонија потпишаа Спогодба за меѓународен превоз во патниот сообраќај
Двајца кумановци чувале 60 мигранти во двор
Просечната бруто плата во февруари 30.257 денари
Албански државјанин ограбувал цркви во Тетово
Жена се самоубила со пиштол во гостиварско Топлица
Средби на министерот Попоски во Конгресот на САД
Град Скопје апелира да се зачува комуналниот ред за 1. мај
Њујорк тајмс - Грција презафатена со кризата за да се посвети на Македонија
Груевски - Полска силен поддржувач на Македонија за НАТО и ЕУ
Претседателот Иванов во посета на Летонија и Литванија
Чинговски од ЕЛЕМ се сели во амбасада
„Новиот бран“ ги повикува сите кои се за подобро општество
Македонски хакер уловен во мрежата на ФБИ
Телеком со намалени цени на услугите од 1 мај
Рудари повредени по одрон на карпа
Затвореник почина во Шутка
Владата ќе ја укине забраната за откуп на старо железо
Џафери-Хоџај - Македонија е најдобар партнер на Косово во регионот
Храбри гостиварци спасија давеник во Вардар
Цела Норвешка запеја против Брејвик
Сорос - Економската криза може да ја урне Европската унија
Оптички кабли преку Арктичкиот Океан ова лето
Уапсен кумановец баран со потерница за „убиство во обид“
Машина за правење тули згмечи ресенчанец
Шулц - Распадот на ЕУ станува реално сценарио
Бесими ќе се сретне со министерот за одбрана на Германија Томас де Мезиер
Свечена академија по повод 20 години монетарно осамостојување
Конектикат стана 17-та американска држава без смртна казна
Индија изведе во орбитата нов сателит за набуљудување
Јавно уништување на одземени производи и пиратерија
Вицепремиерката Арифи во тридневна посета на САДpile, 26.04.2012 15:49:12
Kako mozje DPMNE da bara od voeno bazbednosna Organizacija kako sto e NATO Alijansata,a posebno od Visokiot diplomat od kogo begaa duri do Zagreb, pocituvanje na odluki na megjunarodni sudski instanci, kako sto e Haskata presuda od 05.12.2011 godina na MSP vo Hag,a koga samata partija vo vlasta,i pobednik na predvremenite izbori 2011 godina, vo svoite akti ima navedeno deka ne gi priznava Rezoluciite 817 i 845 na SB pri OON.Ili navedenite stavovi vo aktite za osnovanje se samo za vnatresna upotreba i za manipuliranje na gragjanite a posebno clenstvoto na partijata.Predlagam US na R.Makedonija da povede postapka po sopstvena inicijativa za ukinuvanje na pol.partija VMRO-DPMNE,od pricina sto vo aktite za osnovanje sodrzjani se stavovi sprotivni od Evropskite vrednosti,odnosno ne gi pocituva megjunarodnite akti i Organi na megjunarodbata zaednica,so sto i go doveduva glasackoto telo vo zabluda, a posebno sopstvenoto clenstvo,na koj neregularen nacin gi dobiva izborite.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Ведро

Вторник
Сончево
Макс: 28°C, Мин: 11°C

Среда
Ведро
Макс: 29°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |