Број 3633  понеделник, 18 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter
Свет

Седиштето на ОН ќе се шири

Препознатливиот објект веќе 60 години е дел од ликот на Њујорк

Гувернерот на американската сојузна држава Њујорк, Ендрју Куомо, го потпиша решението со кое се одобрува изградба на нова зграда на ОН, а ќе се наоѓа во западниот дел на Менхетен.

Предвидено е ОН да се прошират на југ од сегашното седиште и да изградат канцеларии на игралиштето „Роберт Мозес“, простор меѓу 41 и 42 улица источно од Прва авенија. Законот за проширување, кој законодавното тело го изгласа во јуни, бара градот да најде нов простор за парк во Менхетен што ќе го надомести загубениот половина хектар за Обединетите нации.

Спонзорите наведоа дека новата зграда нема да биде повисока од 39-катната зграда на ОН, најпознатата атракција на комплексот. Новата зграда ќе има вкупна површина од 80.000 квадратни метри и се очекува нејзината изградба да чини меѓу 370 и 475 милиони долари.

Проширувањето е потребно за да се сместат и за да се подобри безбедноста на персоналот, откриваат поддржувачите на оваа идеја. Вработените сега се ратршкани низ зградите што се во сопственост на градот и на приватни сопственици.

Изградбата на оригиналниот комплекс на ОН, кој се протега на површина од околу седум хектари во Тртл Беј, почна во 1947 година. Седиштето во голема мера остана исто откако библиотеката „Даг Хамарскјолд“ беше додадена во 1961 година. „Повеќе од 60 години Обединетите нации се важен дел од Њујорк, носат работни места, туристи и економски развој за градот“, изјави Куомо. „Овој закон им овозможува на ОН да ги прошират своите капацитети, носејќи стотици милиони долари во нови инвестиции и ќе му помогнат во намерата подобро да ја извршуваат својата витална мисија“.

Обединетите нации треба да го одобрат договорот што, наводно, би значел однапред да се платат 75 милиони долари за земјиштето на паркот. Приносот од продажбата на земјиштето се очекува да биде искористен за да се помогне во финансирањето на реновирањето на шеталиштето по должината на Ист ривер од 38 до 60 улица. Официјален договор треба да биде потпишан до 10 октомври за да биде одобрен трансферот на земјиштето на „ОН девелопмент корп.“. (Њујорк пост)


#
Статијата е прочитана 365 пати.

Испрати коментар

Од: jok
Датум: 18.07.2011 08:45:42
OON treba da dobie sediste vo nekoja mala i neutralna zemja!
Од: ООН, ЕУ и НАТО
Датум: 18.07.2011 15:47:18
Ако ООН би била во мала неутрална земја ( како Македонија на пример...ќе треба после да се сели (после ЕУ и НАТО...нели?). Мора да има можности за местење на се што треба да се мести. Плус, новиот меѓународен поредок подразбира и целосна контрола на се и сешто- вклучувајќи ги и ООН!

Најди! во Утрински
Свет
Го уриваат мавзолејот на Енвер Хоџа
Далај-лама ги скара Кина и САД
Мајката чедоубиец – на слобода
Руперт Мардок се извинува
Израел ќе го нападне Иран во септември
Партнерство на исток
Гадафи не си оди
Папандреу ја прозива Европа

"""