Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
06.09.2012, 17:42

Владиниот тим на конвенцијата на демократите

Премиерот зборува на бизнис-форумот што се одржа во Атланта

Атланта - Со презентација на можностите за инвестирање во Македонија пред 80 компании во Атланта, владината делегација, предводена од премиерот Никола Груевски, ја заврши бизнис-презентацијата во САД. Премиерот од вчера е во Шарлот, каде што ќе присуствува на конвенцијата на Демократската партија на која Барак Обама треба да ја прифати кандидатурата за нов претседателски мандат.

„Денешната презентација на која дојдоа околу 80 компании е успешна. Има интерес на голем број за поединечни средби. Ова е последна дестинација за бизнис роуд-шоуто што го имаме. Се надеваме дека со голем дел од оние што беа на средбите ќе ги продолжиме контактите со цел да ја изберат Македонија како своја следна бизнис-дестинација и да инвестираат во Македонија, да отворат нови работни места“, изјави премиерот Груевски.    

Претходно премиерот Груевски присуствуваше и на конвенцијата на републиканците во Тампа.

„Земја на можности“ - taka претседателот и извршен директор на Стопанската комора на Мајами Бери Џонсон за Гласот на Америка резимира како американските бизниси гледаат на Македонија.

За првиот човек на Комората на Мајами, Балканот повеќе од кога и да е порано е подготвен економски да застане на свои нозе.  Очекува мудрите бизнисмени да ја искористат можноста „уште денес, а не утре“.  

Олга Рамундо, сопственичката на туристичката фирма „Експрес травел“ од Мајами, мисли дека за Македонија како туристичка дестинација нема доволно информации во САД. 

„Потребна е малку поголема промоција на она што Македонија има да го понуди.  Се работи за прекрасна дестинација, но непозната за многумина туристи кои не знаат што нуди земјата“, вели Рамундо.

Бизнисменот од секторот на финансиски корпорации Шик Ал-Калифа од Тринидад и Тобаго, кој самиот се опишува како човек кој „инвестира во банкротирани компании и повторно ги прави профитабилни“, објаснува зошто е заинтересиран за Македонија: - „Македонија е портата на Европа.  Од Македонија може да ги покриете соседните земји, а ќе имате и брз пристап до ЕУ.  Размислувам и за други земји во регионот, но засега Македонија ми е во фокусот“. (МИА)


Статијата е прочитана 245 пати.

Испрати коментарГрците имуни за „македонски“ на Филе
Епидемија на црвени линии околу Македонија
Се обединија партиски за да не' поделат етнички
ДУИ го блокира Собранието и бара помош од ИвановТрпе, 07.09.2012 08:39:22
Некој овде лаже ама не е важно кој.Ова на фотографијата ми личи на обична семејна забава, на која присуствува нашиот мистер Рејтинг и им посакува здравица.А РМ да е порта не е баш порта таа пвеке наликува на некоја капија според големината.Во големите градови американците не ги знаат сите квартови а не да знаат за големата Македонија, која е како едно предградије на тамошните градови.Сигурно ке се најде некој инвеститор како на Сведмилк или овој глумецод за Бучим.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

 
Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Ведро

Среда
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 14°C

Четврток
Претежно облачно
Макс: 31°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Боб Дилан не застанува, денеска излегува нов албум
„Темпест“ содржи десет прекрасни композиции кои го враќаат култниот Дилан во младоста...
Талибанците на Фејсбук се претставуваат како убави девојки
Војниците од коалициските сили во Авганистан биле предупредени да бидат многу претпазливи кога „сурфаат“ по социјалните ...
Северна Кореја ја подотвора вратата за реформи
Земјоделците можат да го продаваат вишокот од своите култури на приватниот пазар...
Древната поделба во исламот ги распламтува конфликтите на Блискиот Исток
Се започна со повикот за слобода на Блискиот Исток, но арапските востанија се повеќе стануваат карактеристични по праста...
Витаминот Б3 и „супербактеријата“
Нова студија сугерира дека витаминот Б3 може да помогне во борбата против најсмртоносната бактерија во светот, позната и...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |