Број 2865  четврток, 18 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Економија

„Горни Полог“ се откажа од извозот на јагниња

ГОСТИВАР - Поради високата откупна цена на живо јагне, која се движи меѓу 210-230 денари за килограм, гостиварската кланица "Горни Полог" се откажа од извозот на јагнешко месо за Божик на пазарите во Италија и Хрватска. „Сточарите во Полошкиот регион можат да понудат само околу 500 јагниња, што е премалку. И во другите региони понудата на живо јагне е мала, а откупната цена е висока", изјави Рајко Максимовски, косопственик на „Горни Полог“. Продажната цена на јагнешко месо до пред некој ден била 6,50 евра за килограм, а со наближување на католички Божик се зголемила на 7 евра. (К.К.)


Статијата е прочитана 86 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Економија
Следува клуч на врата за „Лотарија на Македонија“
„Саса“ пред затворање?
Федералните резерви ги намалија каматите до виртуелна нула
И „Макпетрол“ ќе користи горива од стоковни резерви
Ќе се избира супербренд
Ќе се подобри напонот во источна Македонија
Над 80 отсто од фирмите на Интернет
ОПЕК го намалува дневното производство
„Т - мобиле“ доби лиценца за 3-Г
Во следните два месеца „Бучим“ во мирување