Број 3272  понеделник, 03 мај 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Скопје

Почна изградбата на жичарницата на Водно

На Средно Водно вчера започна изградбата на првата секција од жичарницата, која ќе овозможи пристап до Милениумскиот крст. Официјалниот почеток на владиниот проект вреден 6,7 милиони евра го означија премиерот Никола Груевски и министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески. Жичарницата ќе овозможи пренос на 1.200 патници во еден час и транспорт до Водно за 10 минути.

Реализацијата на проектот ќе се одвива во две фази и три секции, со вкупна должина од 3.450 метри, од кој првата секција Средно Водно - Милениумски крст треба да биде готова кон крајот на годината. Се очекува првите кабини на жичарницата да ги примат првите патници околу новогодишните празници. (Дс.Т.)


#
Статијата е прочитана 1172 пати.

Испрати коментар

Од: trpe original
Датум: 03.05.2010 04:06:29
Kolku rekoa? 6,7 milioni evra?A kolku patista mozat da se napravat za tie pari?Ili skoli, fabriki,precistitelni stanici.Ili da se regulira rekata Vardar da ne poplavuva sela vo Skopsko, da se zastiti Rasce?Ubavo e da se gradat vakvi raboti no samo koga e se drugo potamam.I, najvazno:so cii pari?Ako se narodni, go peasal li nbekoj narodot za soglasnost?
Од: ekologistka
Датум: 03.05.2010 07:59:40
Dali toa Koce Trajanovski zboruvase za zeleno Skopje, a premierot posoci deka finansiski ke gi poddrzi VMRO-vskite gradonacalnici? Dali e ova plana za zeleno Skopje secenje na sumata Vodno ili potoa ke imame akcija Dena na drvoto? Do koga ke pravime gluposti i nebulozi? Kade e krajot na covekovata nepromislenost?
Од: Kimov
Датум: 03.05.2010 08:03:08
Bravo za vladata. Ova zicarnica e ubava za graganite na Skopje za turistite i ke bide dosta atraktivno za gradot Skopje. Graganite ke mozat na lesen nacin se transportiraat do Vodno za prosetki i drugi spotrski aktivnosti.
Од: Аце од Пробиштип
Датум: 03.05.2010 09:16:11
Кој ќе плаќа за возењето? Со полна цена, не верувам дека ќе има доволно патници. Ако е од буџетот на Скопје, не ми е гајле. Но, ако е од буџетот на Грујо, гајле ми е! Не дозволувам! Но, кој ме прашува пак мене!?
Од: vesela
Датум: 03.05.2010 10:31:45
Се сложувам со читателот Трпе оригинал. И уште ќе додадам: Колку болници ќе се реновираа и комплетно опремеа? Колку училишта и градинки ќе се реновираа и опреме, а не змии да шетаат . А развој на пасивните краеви? И уште многу, многу други работи.
Од: Gox
Датум: 03.05.2010 10:38:45
So 6.7 mil. evra moze da se napravat 6 km. so ogled na toa deka kilometar=1 mil. e...znaci,nema da dobie TRPE ORIGINAL mnogu pat,zatoa,bolje ova,ke ostane za naredni 100 god...A apsurdot e vo toa sto ja plukate ovaa vlada sto ke isece mal del od sumata,za razlika od vasite SDSM koi sto napravija nova naselba na Vodno uste pred 15 godini,a nikoj ni "a" ne rece protiv toa..jas licno od nivnite haciendi i zamoci nemam korist,od zicarnicata ke imame site nie.Ili pak ne vi se svigja ? :)
Од: Трпе
Датум: 03.05.2010 11:45:33
Супер проект.Само брза кучка,слепи кутриња раѓа.Се гледа дека бладата ни е детска и неискусна.Ова жичара може да ни претставува пробен балон.Бладата се избрза за порачката на двокатните автобуси.Ако се покаже дека ова жичара е исплатива,можеше по сите улици ,градскиот транспорт да ни се одвива со жичари.Ем ке си бевме единствени во светот со таков градски транспорт а и така бладата не луби да ги прави улиците,па мора да се вози слалом.Слично како мониторите за секој ученик и со овој проект ке бевме единствени во светот.А дпмне-овците ке гледа уште од повисоко.Иако е страшно кога од високо се пага.А кого лажат дека тоа се инвестици од општина Скопје.Се што ке испокашка е бладата.
Од: Бисера Балканска
Датум: 03.05.2010 13:04:32
Гледај! Ти Останале уште неколку Дрвца на Водно! На нивното место, ќе може да изградиме неколку боб и ски - стази, за да може да се вклучиме во Светското Првенство во Градење и Почитување на Глупоста! Илјада и двестете патници секојдневно ќе ги носиме со Интерконтиненталните летови,со „нашите“цели два авиони, а кога ќе пристигнат на врвот, ќе може „традиционално“да ги послужиме со лепче и солца! Гужвата уште отсега е видлива! Сите билети се резервирани!
Од: Баба Ката од Секулицу
Датум: 03.05.2010 13:05:31
Кимов, убав на баба. да ти кажу нешто. Путници не се ТРАНСПОРТИРАТ!.Путнице се превезуваат. А се ТРАНСПОРТИРААТ САМО КОМПИРИ, ЗЕЛКЕ,КРАСТАВИЦЕ итд. К“КО ТЕБЕ!
Од: todor
Датум: 03.05.2010 14:56:45
е будала македонче, немаш што да јадеш бегаш во странтво на печалба а тука луксуз тераш како циганите.

Најди! во Утрински
Скопје
Само една странска фирма заинтересирана за Луна-паркот
Гоце и Даме инкогнито дојаваа на плоштадот
Аеродром