Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
22.08.2012, 17:44

Бесими: Пак ќе го направам истото

Шефот на Владата зборува како навреден јастреб, министерот како Мартин Лутер Кинг, но смирувањето е на повидок

Слободанка Јовановска


Министерот за одбрана Фатмир Бесими проба вчера да им се оправда на Македонците, а да не ги налути Албанците во земјава, излегувајќи со жалење за полагањето цвеќе во Слупчане, но и со порака дека, ако треба, истото тоа пак ќе го направи. Во говорот, кој како да му го пишувал Мартин Лутер Кинг, Бесими се промовираше во најголем борец за помирувањето во Македонија во однос на војната во 2001 година, но не им дозволи на новинарите да го прашаат за деталите. Обраќањето во голема мера беше и на адреса на премиерот Никола Груевски и претседателот Ѓорге Иванов, на кои меѓу редови им порача дека во Слупчане го направил тоа што тие го проповедале во рамазанската честитка, т.е. толеранција и меѓусебно почитување - односно дека тие само зборуваат, а тој спроведува. Тој, исто така, порача дека помирувањето било дел од програмата на Владата и дека им оддал еднаква почит на загинатите и од албанска и од македонска страна, со една неверојатна порака од еден функционер на албанска партија - дека заедно сме појаки и поуспешни. Однапред подготвеното обраќање Бесими го прочита и на македонски и на албански, а поддршка иако не така громогласна, му даде и гостинот од САД, Филип Рикер, на заедничката прес-конференција. Во него имаше се' - и татковци и мајки, и загинати, и солзи, и рани од минатото и заеднички албанско-македонски цели и предизвици.

„Пред неколку дена ги почитував загинатите од една страна, минатата недела ги почитував загинатите од другата страна. Солзите на албанската мајка не се различни од тие на македонската, татковската тага е иста и длабока на сите јазици. Изразувам жалење доколку некој е навреден со тој чин, бидејќи намерата никогаш не ми беше таа. Мојата намера отсекогаш беше и останува да ги претставам еднакво сите граѓани на Република Македонија и да направам се' што е во моја надлежност за да придонесам кон помирувањето меѓу сите заедници во нашата држава“, изјави Бесими. Толкувањето на медиумите дека тој практично се извини за положувањето цвеќе пред споменикот на ОНА и попушти пред бесот на премиерот Никола Груевски, Бесими веднаш го демантираше со соопштение, тврдејќи дека тоа што го кажа не е тоа, т.е. покајување, и дека изјавата му била извадена од контекст, бидејќи истото би го направил уште еднаш.

„Верувам дека АРМ може и најдобро ќе го води процесот на лекување на раните од минатото и ќе придонесе кон градење заедничка Македонија. Јас целосно ги поддржувам пораките на претседателот, премиерот, господинот Ахмети и другите политички лидери во Македонија, што ги упатија по повод Рамазан-бајрам, повикувајќи ги сите граѓани на меѓусебно почитување и толеранција. Јас ќе продолжам да го дадам својот придонес за да се постигне тоа“, рече Бесими додавајќи дека поволно време за тоа не постои, дека постои само „сега“.

„Претседателот Иванов неодамна изјави: ’Зависи од сите нас, Македонци, Албанци, Турци, Власи, Срби, Роми, Бошњаци, од сите граѓани на нашата држава, каква Македонија ќе имаме’. Работејќи заедно ние сме појаки и поуспешни. Јас сум убеден дека може да ги постигнеме нашите цели за членство во НАТО, целосна интеграција во евроатлантската заедница и за посветла иднина на сите граѓани на Македонија. Да ја направиме Македонија земја на еднаквите, земја меѓу еднаквите, во НАТО и ЕУ“, изјави Бесими.

„Помирувањето е во духот и на НАТО“, го охрабри и Рикер, тврдејќи дека американската армија исто така била темел на изградба на посовршено општество во САД и дека Пентагон и вооружените сили биле на првите линии во интеграцијата на земјата и во создавањето внатрешна доверба. Како други примери ги посочи и помирувањата меѓу Обединетото Кралство и Германија, Германија и Франција, Унгарија и Романија, Грција и Турција.

„Чинот во Слупчане беше приватна екскурзија на министерот за одбрана Фатмир Бесими или негова партиска задача, а денеска изразеното жалење во однос на тој настан можност за смирување на ситуацијата“, беше реакцијата на премиерот Никола Груевски. За разлика од медиумите, тој точно знаеше кој збор да го употреби место извинување.

„Тој ниту побарал ниту ќе добиеше согласност од Владата за тоа да биде некакво владино чествување или негово испраќање на тоа место. Уште полошо е што отиде со униформирани лица и на тој начин ги повреди чувствата на Македонците. Слушнав дека тој денеска изразил жалење за тој настан. Тоа е добро што изразил жалење и што сфатил дека тоа не е визионерска работа, ниту храбро лидерство, туку дека ги влошува меѓуетничките односи и создава конфликтност и тензија, односно фрустрација кај голем дел од населението, па на таков начин не може да се постигне помирување како што тој замислувал“, остро реагираше Груевски. Притоа извести дека веќе го повикал Бесими на разговор, а тој го уверувал дека само имал позитивни намери.

„И ако била таква намерата, таа била лошо осмислена од него или од некој друг. Во секој случај, се работи за лош чекор, кој не бил дел од нашите поранешни разговори кога создававме коалиција, а непријатно изненади многу луѓе и ги повреди чувствата на многу Македонци. Денешното негово жалење навистина може да е добар чекор кој може да води кон смирувачка ситуација“, заклучи Груевски, практично најавувајќи можен крај на драмолетката, ненамерна или изрежирана.


Статијата е прочитана 3277 пати.

Испрати коментарЧетири сценарија за излез од кризата. Груевски - Владата е во криза, подготвени сме и за избори
Опасна авантура на Груевски и Ахметиseirdzija, 23.08.2012 01:11:31
Ako na javnosta porano i bea neverojatni vakvi scenarija,sega e sigurna deka ova e samo vo nasoka na otrgnuvanje na vnimanie od realnite problemi so posipuvanje malku nacionalizam.Lud covek moze da veruva deka isti ludje sto amnestiraa zlostornici za da sedat u fotelji,sega da se patrioti...Sega im e bitno da se marginaliziraat pocetnite AMANprotesti,zabrevtanata opozicija i strasniot pad na REJTING.
Мики, 23.08.2012 07:50:03
Panem et circenses (леб и циркуски игри), се разбира во Македонија без леб - туку само циркуски игри. Дали ќе има нови избори? Дали е Бранко подготвен? Дали е ова игра? Дали ќе се парави нова коалиција? Тоа се прашањата коишто преовладуваат. Брзо заборавивме на струјата, парното.Заборавивме на тоа како ќе ја поминеме зимата? Дали ќе можеме да набавиме книги за првачињата? Дали оваа година ќе ставиме зимница? Во секој случај имаме што да „јадеме“ - политичка манџа со многу зачини. И - нема да останеме „гладни“. Станува јасно дека политичарите стануваат се поспособни - за да не пренесат жедни преку вода. И ЗА НИШТО ДРУГО.
gragjanin na RM, 23.08.2012 10:20:23
Ne postoi drug primer vo svetot kade sto buntovnicite vo edna drzava koi so oruzje vo raka se obidoa da ja dezintegriraat drzavata/RM /so cel na otcepuvanje na del od nejzinata teritorija,namesto da zavrsat vo zatvor kade im e mestoto,tie bea nagradeni so toa sto stanaa del od vlasta vo drzavata.Namesto blagodarnost tie prodolzija so svojata antidrzavna aktivnost i realizacija na nivnata idea i sega se zakanuvaat so kriza vo vladinata koalicija.Navistina nesto nezamislivo vo bilo koja druga sredena drzava.Prasuvam do koga ke bideme zaloznici na edno malcinstvo koje ima pogolemi prava i od mnozinskiot makedonski narod.Vprocem drzavnite granici se otvoreni i site onie na koi ne im se dopagja da ziveat sprema zakonite na RM mozat da ja napustat drzavata,ke se snajdeme nekak i bez niv.!!
srebre, 23.08.2012 10:55:46
ako ova izjava nee paralelna drzava t.e. drzava vo drzava jas neznam sto e?sooci se makedonce so federacija defakto ili ce se otcepat,policija e nivna arm e niven vo severozapaden del ..toa go vidovme i vo slupcane sto sakate povece..da vi nacrtat?
kapetan, 23.08.2012 18:09:28
gde plovi ovaj brod???

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Делумно облачно

Недела
Сончево
Макс: 39°C, Мин: 17°C

Понеделник
Сончево
Макс: 30°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Пронајдени коски од досега непознат вид на диносаурус на југот од Франција
Во близината на Екс-ан-Прованс на југот од Франција се пронајдени остатоци од досега непознат вид на диносаурус, наречен...
(ВИДЕО) Отпуштен работник го уби шефот во Њујорк, десетина повредени
Астрономите пронајдоа докази како ѕвезда си ја јаде својата планета
Ѕвездата за која станува збор е позната како црвен џин, а таквите ѕвезди на почетокот се со маса скоро колку нашето Сонц...
(ИНТЕРВЈУ) Честа се спушти на најниски скалила
Етнологот Јелена Цветановска ги објави во книга своите истражувања на гревот и казната во народната култура во Македониј...
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
За разлика од Би-Би-Си, Томпсон сега ќе мора да го направи истото во комерцијална компанија во која огласите и прод...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |