Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Коментари
12.08.2012, 17:41

Поглед

Парада во Скопје

Горан Адамовски

Од идната година, Скопје, ќе влезе во друштво на европските метрополи на кои им се случува „Парада на гордоста“. Но, популарната „геј-парада“ не ги прави сите среќни. Поголемиот дел од луѓето ќе одмавнат со рака и ќе речат дека „нема што пе..ри да шетаат низ град“, а не е мал бројот на оние што ги навредуваат и им се закануваат на тие што ќе учествуваат. Европската култура тешко фаќа воздух во балканската крчма.

Иако идејата на невладините организации е далеку од реализација, евентуалната „геј - парада“ ќе отвори многу работа за сите. Организаторите ќе треба својски да се потрудат да ја изменаџираат прошетката, а полицијата, пак, да обезбеди ред.

Вакви паради има и во најблиското опкружување. Кога се случува во Белград, главниот град на Србија е како воена зона. Хулиганите со душа го чекаат денот да се пресметаат со „хомосексуалци и лезбијки“, а ништо подобро не е ни во Сплит. На Загреб, пак, му требаа неколку години да се смират страстите. Човек полесно ќе истрча маратон, отколку да ги прошета тие 500 метри.

Ако се оствари иницијативата, и Скопје ќе се соочи со слични искушенија. Дали Македонија е кадарна да организира „геј-парада“ и колку Македонците се подготвени да имаат разбирање за различните од себе? Јавноста ќе дебатира зошто мора да се одржи „Парада на гордоста“? Едни ќе речат дека на таквите собири има повеќе полиција отколку учесници, други ќе тврдат дека ранливите групи не се дискриминирани во земјава, трети ќе ги фрлаат в лице европските бројки, според, кои, Македонија е на дното од листите кога се во прашање кршењата на човековите права. Некој ќе го спомне насилството на мирниот протест против изградба на црква на плоштадот „Македонија“... Што и ��а биде, скопјани сакаат само едно: мир.


Статијата е прочитана 3239 пати.

Испрати коментарЦинизмот на народната влада кон народот!
Што може да купат парите
Kinderspitalgassejovan, 13.08.2012 00:56:42
Mene licno, koj kakva sexualna opredelba ima, ne mi preci. Neka bide koj sto saka i neka pravi koj sto saka, ako so toa nikoj ne e zagrozen. No, zosto e potrebno za ova parada, i toa na gordosta. Sto ima ovde za gordeenje? Ako jas izlezam na*parada* na koja javno i bez sram ke isparadiram so poraka deka imam 5 svalerki so koj spiam ednovremeno i nemam sram od taa moja*sexualna opredelba*, dali e toa gordost ili prkos i falenje.Na kogo mu e denes gajle koj kakvi sexualni opredelbi ima i sto pravi doma.Na nikoj. Zatoa ovie paradi, ne samo ovde, nego i niz cel svet veke se pomalku im se pridava znacenie.Poveketo nalikuva i ja tretiraat vo stilot na onaa nasata poslovica*Od ona sto pametniot se srami, budaliot se gordee*. Sto se odnesuva do*diskriminacija*(toa najcesto go tvrdat za niv),diskriminirani se i drugi grupi na luge.Nezaposleni, postari od 50god koj nikoj ne gi prima na rabota, invalidi...pa i pedofilite ke gi spomenam. Zosto oni da se diskriminirani poradi sexualna opredelba.
Da se zabrani! Vo sprotivno drug Belgrad ili Split., 13.08.2012 01:57:19
Da se zabranat takvi i slichni glupi/izopacheni manifestacii. Nikoj ne im brani da bidat toa shto se, no da ne site tromozat i sramotat, e toa ne! Ne razbiram, kakva e taa potreba da se javno deklarira i manifestira takva bozja nakaza. Pa nie *normalnite* bozji sushtestva nikogash ne sme paradirale i nekomu pokazuvale da sme normalni. A ovie? Bog da chuva! PS: Mi se (s)machi!
Do Jovan, 13.08.2012 06:13:38
Arno si kazuvas sto si mislis ama sto ti trebase da gi spomnuvas pedofilite. Od edna strana velis deka ne e vazna seksualnata opredelba dokolku nekoj ne e zagrozen a od druga strana gi zaboravas decata iskoristeni od pedofilite. Zarem veruvas deka i pedofilijata e ok zosto nema nikoj zagrozen so toa? Navistina so ona sto se sramat pametnite budalite se gordeat.
skopje, 13.08.2012 08:42:58
Јован, Парадата на гордоста се организира со цел да се скршат табуата и погрешното мислење, а ги има секакви мислења, околку хомосексуалноста. Кога ќе почне да не им се придава значење на ваквите паради, тоа значи дека свеста на луѓето е подигната и целта на парада е постигната. А да, и уште нешто, не можеш да мешаш баби и жаби, хомосексуалност и педофилија како сексуална ориентација. Педофилијата не е сексуална определба, туку болна состојба на умот и таквите луѓе се со соодветна медицинска дијагноза.
P.Petar, 13.08.2012 09:21:45
Se prasuvam dali sum ja razbral Biblijata pravilno. Da ne bile dva Adama na pocetokot!!
S., 13.08.2012 09:26:19
Do Jovan- zaradi takvite kako tebe koi poim nemaat sto zboruvaat e potrebna ovaa parada. Gordost kako sprotivnost od sram. Ako ne ti precat togas ne bi trebalo i paradava da ti preci, ama...So tvoeto spienje so 5 svalerki bi imala problem eventualno tvojata partherka i so toa ne ti e odzemeno niedno pravo. Ovde se raboti za prekrsuvanje na osnovnite covekovi prava , da ne nabrojuvam belkim gi znaes. Aj zamisli nastavnik ili nastavnicka vo nekoe skolo kaj nas javno da ja objavi svojata homoseksualnost, mislis ce ostane na rabota? Pedofilija ne e seksualna opredelba nezdrav eden. Aman vece od vakvi tolerantnifashisti.
do skopje, 13.08.2012 09:36:48
Napolno se soglasuvam so Jovan , a sto se odnesuva za tvojata definicija za bolna sostojba na umot , koj pa moze da si zeme za pravo da odluci deka edniot e so bolna sostojba na umot a drugiot ne? Se uste ne sum cula deka lekarite definirale pedofilija kako bolest a site drugi dusevni bolesti postojat vo site kategorii na seksualna opredelba. Jovan ubavo naglasi deka problemot nastanuva koga nekoj e fizicki zagrozen ,a toa e najcesto vo slucaj na pedofilija , a iskreno duri i vo pedofilijata poizrazena e homoseksualnosta
milan, 13.08.2012 10:25:30
Ne sum biolog ama poznato mi e deka site zivi sustestva seksot go primenuvat za ocuvuvanje na vrstata.Mislam deka kaj zivotnite ne e poznata nikakva seksualna nastranost.(Se sto ne e prirodno vsusnost e nastrano,izopaceno) Samo covekot ponekogas (a nekogas mnogu cesto) gi protezira nastranite i bolni pojavi. Homoseksualnosta e licna opredelba,pa sekoj slobodno neka odlucuva za sebe.Im preporacuvam na graganite da ne obrakat vnimanie - ike bide sekoe cudo za 3dena. No ubavo ni ufrlat vakvi raboti, vo vreme na poskapuvanjata,narodecot da ima so sto da se bavi i da gi zaboravi strujata,parnoto, i mnostvoto slicni gluposti.
skopje1, 13.08.2012 11:02:21
do skopje, ako ti ne si cula deka pedofilijata e definirana kako dusevna bolest neznaci i deka ne e. Ne si zemaj za pravo da kategoriziras vakvi raboti kako so ke ti padne na pamet. Barem vo denesni vreminja pristapot do informacii e sloboden. Kolku za tvoja edukacija poveli link od dobropoznatata enciklopedija za mentalni poremetuvanja i procitaj: http://www.minddisorders.com/Ob-Ps/Pedophilia.html Pozdrav
eden, 13.08.2012 11:11:31
Seksualnata orientacija e pravo i licna opredelba na sekoj poedinec.I kolku sto mi poznato homoseksualcite nemaat nikakvi problemi so toa.No navistina ne mi e jasno sto sakaat so taa nivna parada na gordosta.Zosto posebno se eksponiraat i gi iritiraat ostanatite nivni sogragjani i predizvikuvaat nepotrebni problemi.A sto se odnesuva do Evropa / EU / neka prestane da ne sovetuva bidejki od tie nivni soveti ni e preku glava.
Biljana, 13.08.2012 11:29:32
Do PETAR: I jas toa se prasuvam.
До П.Петар, 13.08.2012 11:31:57
Бидејќи гледам дака ја знаеш библијата , би те замолил да ми кажеш со кого се размножувале синовите на Адам и Ева?
DR, 13.08.2012 11:44:01
NAJDETE BILO KOJA STRUCNA MEDICINSKA LITERATURA OD OBLASTA NA PSIHIJATRIJATA,OD BILO KOJ AVTOR,OD BILO KOJA ZEMJA,KADE HOMOSEKSUALNOSTA NE E OPISANA KAKO BOLEST,PA TOGAS PODOBRO KE SE IZDEFINIRA DALI TOA, NA PARADATA NA GORDITE ,PARADIRAAT NORMALNI ILI BOLNI LUGE!
pretpriemach, 13.08.2012 13:13:15
Organizranje na javen nastan chini pari. Neznam kolku ke chini organizacija na paradata, no tie stredstva namesto za parada da se doniraat za dobrotvorni celi... taka ke se vidi deka i pripadnicite na gej populaciata se humani... i toa bi bil gest za pozdravuvanje, a vaka organizacija na parada znaci samo arogancija so koja na ostatokot od svetot se saka da mu se pokaze sila: eve nie sme mokni i koga vo zemjava vladee sirimastija nie imame pari za paradi!!!! Kakva drskost i glupost!!! Koj vaka sakate da ve poddrzuva.....
bitolchanec za Makedonia, 13.08.2012 13:37:29
A sho veli preubavata hrvatska pesna a? Veli:/ Da nije ljubavi, da nije ljubavi/Da nije ljubavi ne bi svita bilo/Ni mene ni tebe, ni mene ni tebe/Ni mene ni tebe moja bajna vilo/. A so ovie *gordite*? Dal bi svita bilo, a ? Nebi!
mene od daleku, 13.08.2012 20:40:25
@ DR Iako homoseksualnosta poveke ne se smeta za vid na mentalno oboluvanje, nekoi psiholozi i psihijatri seuste imaat licen negativen stav kon homoseksualnosta. Kako i da e, empiriskiot dokaz i profesionalnite normi ne ja podrzuvaat idejata deka homoseksualnosta e vid na mentalna bolest ili deka e vo bliska povrzanost so psihopatalogijata. Robin Tyler, aktivist za gej pravata od SAD na sega izjavil: Ako homoseksualnosta e bolest ajde site da se javime na rabota so zborovite: Alo, denes ne mozam da rabotam, seuste sum gej.
Do DR, 13.08.2012 23:06:58
prvo ti Dr ludak si ili Dr titula si pridavas za falenje ? kakva literatura si cital ne znam ama ocigledno nikakva. ajde ti najdi edna statija od bilo koja zemja od bilo koj avtor od svetot (odzemi ja makedonija i balkanot) vo koja homoseksualnosta se definira kako bolest. za tvoja informacija - homoseksualnosta e trgnata od literaturata kako bolest pred 30tina godini. ili ti seuste so informacijata i nacinot na zivot si nekade vo 1980 ? a do Boljana i drugite koi gi spomnuvaat Adam i Eva: mnogu znaete od biblija...ili samo do tamu do Adam i Eva ? aj vaseto dete neka e Adam ili Eva ali so homoseksualna oriemntacija...pa da vidime dali biblijata ke ja povikuvate ? Parada ima vo sredini vo koi lugeto se na povisoko nivo a vo sredini vo koi ziveat Petar, Biljana i DR - tesko na tie okolu niv...a najtesko im e na niv. isfrustrirani od zivotot pa se bavat so drugi..

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 30°C

Делумно облачно

Вторник
Делумно облачно
Макс: 32°C, Мин: 18°C

Среда
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ЛОИ во Лондон се најгледаниот спортски настан во Велика Британија
Вкупно 50,2 милиони луѓе во Велика Британија ги гледале натпреварите и случувањата на летните Олимписки игри во Лондон...
(ФОТО) Довидување Лондон, доаѓаме Рио
Соодветно на отворањето, завршната церемонија беше проследена со величенствен сценско-музички перформанс...
Григориј Потоцки прави споменик на жртвите од струмичкиот пожар
„Македонија треба да има државна колонија за да може успешно да се презентира“, вели Бранко Пепиќ, раководител на Меѓуна...
Најпрофитабилните автомобилски модели во историјата
Во почетокот на годинава консултантското биро „Бернштајн рисрч“ ја објави листата на најпрофитабилни возила, почнувајќи ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |