Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп Саботен магазин
Политика
09.03.2012, 17:31

Институциите да ја вратат безбедноста на улиците

Собранискиот Комитет го повика МВР да ги расчисти инцидентите, за кои министерката апелираше да не се ставаат во контекст на меѓуетничките односи

Министерството за внатрешни работи и другите институциите да ги преземат сите мерки за расчистување на серијата инциденти што се случија последниот период. Ова е поентата од вчерашната вонредна седница на собранискиот Комитет за односи меѓу заедниците, на која присуствуваа министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, заменик-министерот Џелал Бајрами и претставници на меѓународните организации и странски амбасади во земјава. Министерката Јанкулоска апелираше за намалување на напнатоста и истакна дека овие насилнички инциденти не смеат да се ставаат во етнички контекст, бидејќи меѓу повредените има лица од сите етнички заедници.

„Во изминатиот период бевме сведоци на неодговорни изјави кои поттикнуваа насилство или информации пласирани во јавноста кои не кореспондираат со вистината. Практиката покажа дека таквото однесување може да резултира со насилство кое може да има и трагични последици“, истакна Јанкуловска. Таа убедуваше дека МВР веќе работи на разоткривање на сторителите на инцидентите и дека веќе имало лица кои се под сомнение дека се вмешани во тепачките.

Меѓутоа, фактот што го изнесе и самата министерка дека од почетокот на годинава се случиле 25 инциденти со четириесетина повредени, меѓу кои не влегуваат последниве настани, беше доволна причина членовите на Комитетот да побараат МВР сериозно да работи на подигнување на нивото на безбедноста во државава.

Претседателката на Комитетот за односи меѓу заедниците, Ермира Мехмети-Деваја, рече дека сега не е време за демагогии, убави и силни говори, туку за преземање конкретни мерки.

„Институциите итно да одговорат дали се подготвени да го вратат мирот и безбедноста во државата, бидејќи одговорноста ќе биде наша доколку не успееме да го донесеме редот во државата. Кога граѓаните почнуваат да ја земаат правдата во свои раце, тогаш е крајно време институциите да преземат конкретни потези“, истакна Мехмети-Деваја.

Во ист тон говореше и нејзиниот сопартиец Џеват Адеми, кој побара МВР да демонстрира капацитет и да ги открие злосторниците, за да не се дозволи да се доведе во прашање довербата на граѓаните во МВР.

Жестоки реакции предизвика настапот на Орхан Ибраими од ДПА, кој во говор полн со национализам, обвини дека Македонците ги тероризирале Албанците, дека се под постојан притисок на протерување, дури и на физички ликвидации, а дека македонските медиуми ширеле отровен национализам. Тој рече и дека главен инспиратор и конструктор на насилствата е Владата, која, според него, ги поттикнува овие насилства. На ова остро реагираше Силвана Бонева од ВМРО-ДПМНЕ, која неговиот настап го оцени како говор на омраза. Таа рече дека, наместо сериозно да разговараат, пратениците од ДПА ги злоупотребуваат случувањата за пресметка со нивниот политички опонент и добивање ситни поени. (Св.У.)


Статијата е прочитана 543 пати.

Испрати коментарПарите на скопјани потрошени за плажи и бродови
СДСМ во пет до 12, ВМРО-ДПМНЕ во 12 и пет
Никој не знае колку гласачи има во Македонија !
Трудољубивоста врска меѓу Македонија и Малезија
Извештајот за „кингерот“ стаса кај Шврговски
Иницијативата за Чаир поднесена до Уставен суд
Интервју - Се плашам дека ќе и' го свртите грбот на ЕУ
ОБСЕ ги осуди инцидентит�� во Скопје
Тепачките продолжуваат, 30 лица повикани во полиција
Загубарите потонаа во долгови додека Владата трага по решениеjovan, 10.03.2012 00:15:55
Testiranjeto zavrsi. Od utre ke bide se normalno. Nema nikoj da odgovara, a tepanite ke si ostanat tepani. Vo edna prigoda i napisav deka posle slucajot vo Gostivar, ke pocnat vakvi provokacii cisto da ja testiraat silata na drzavata i da se uverat deka ne e mokna. Otkako na ovaa generalna proba se uverija deka drzavata e na kolena i deka osvan da gi zamoli za smiruvanje, za drugo ne e sposobna (a tuka treba debelo da se lezi po zatvori za vakvi incidenti), sega se spremni za premierata. Koga ke ni ja priredat, ke vidime, no ke bide nabrzo.
dimitar, 10.03.2012 03:05:55
Toa se moderni teroristi ili urban terorist sakaat da go zaplasat makedonskiot graganin ama vo toa nema da uspeat nie makedoncite sme hrabri imame istorija vo toa dokazano podobro da se smitrat takvite tenzii toa se namerno pusteni maloletnici za da izbegnat tuzba kako maloletnici ili pak poblaga kazna ama za toa treba do zavrsuvaneto na polnoletstvoto negoviot roditel dali maka ili tatko da a legaat vo zatvor a potoa koga ke napravi 18 godini huliganoturbaniot terorist on ke si ja dolega kaznata .Toa znaci treba izmeni vo zakononot za terorizam i huliganstvo.
zrak, 10.03.2012 16:19:53
vo nekoj zemji ako ukrades ti ja secat rakata za opomena, i tvoja i na drugite sto gi ceka,kaj nas ako si vodac na nasilnici i se tepas po kale ja vregas zemjata po stadioni,dobivas pratenicka funkcija,a na nasilnicite sto diveat ako policija mu stavi lisici drug mu gi vadi i toa go gleda cel svet,stanuvas heroj i partijata te ima predvid za tvoj povolnosti.Posle vakvite opomeni sto da pravat nasilnicite-stanuvaat uste ponasilni i pomnogubrojni.
Tina, 11.03.2012 10:38:09
550 godini pod Otomanskata, i ne uspeale da ne napravat Turci. I sega ke gi trpime nekoji sitnishi od kriminalni potegi? Ajde begajte. Ako nema dovolno policija, vojskata e tuka da gi izcisti ulicite i kukite od site koji rabotat za sledna vojna za otimanje na nasata zemja. Tie koji ne ne pocituvat, i nie nema da gi pocituvame, a EU, i UN sram da im e, sto gi podrzuva.
прашање, 11.03.2012 14:42:36
Со казни и со затвори ќе ги решите меѓуетничките судири??? Со војска и со полиција??? Така ли ќе постигнеме меѓусебно почитување??? Со затвори,со војска и со полиција ќе постигнете толеранција??? Силвана Бонева ли сериозно разговара кога спомнува говор на омраза и ситни политички поени???Што таа сериозно понуди за надминување на овие тензии???Наместо да понуди решение,таа исто така се инаети со пратеникот на ДПА и меѓусебно се обвинуваат како што тоа се прави низ улиците.Така ли се решаваат конфликти???

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Претежно облачно

Четврток
Ведро
Макс: 12°C, Мин: 1°C

Петок
Сончево
Макс: 16°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |