Број 2869  вторник, 23 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Забава

Браќа Тавитјан

Одличен перформанс

Во неделата, 21 декември, во Универзална сала во Скопје се одржа концертот на Диран и Гаро Тавитјан, со кој спектакуларно заврши успешната 2008 година за нив. По бројните концерти во Њујорк, Лондон, Србија и Хрватска, конечно своите етноџез-варијации ги изведоа пред домашната публика, која замина од концертот воодушевена од нивниот настап. На сцената се појавија и нивните најавувани гости: перкусионистот Рани Крија, виртуозот на кавал Теодоси Спасов и еден од најзначајните тапанари Гарабет Тавитјан, а од музичкиот дел беа промовирани албумите „Богатство“ и „Музички ритми“.

На сцената се појави и Каролина Гочева, која заедно со нив ја отпеа „Дафино, вино црвено“. Се' на се', тоа беше уште еден концертен спектакл со кој ќе се заокружи 2008 година.


Статијата е прочитана 625 пати.

Испрати коментар

Од: commanddevil
Датум: 23.12.2008 00:58:52
da spektakularno--so kup lugje na koi im sobrale karti a dremea pred sala? so truba organizacija kako maalsi vasar.navistina spektakl..kako onoj na david koperfild
Од: graganin
Датум: 23.12.2008 01:02:00
zdodevno, kade vi se pikanteriite za vleznicite i skandalot okolu gratis albumite? nemojte da bidete tolku primerni, napisete ja vistinata, iako e malku prostacka...
Од: jana
Датум: 23.12.2008 01:17:30
a ja zaboravivte eva nedinkovska koja blesna so siot sjaj i koja ispea odlicno jazz i site gi ostavi vooduseveni. vakvi namerni propusti na novinarite i poistovetuvanja " devojkata na garo " i slicni etiketi se mnogu neseriozen tretman na eden seriozen umetnik!
Од: Vasko
Датум: 23.12.2008 17:55:00
Jas si kupiv karta ne vlegov ama si dobiv pari nazad i gratis cd od jugoton ! momcite si go odrzaa zborot nema sto, cuv deka ke pravat uste eden koncert za tie sto ne uspeale da vlezat...edvaj cekam! Bravo !

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Забава
Повреден асистент при изведба на магија
Луда од љубомора
Наскоро пред олтар