Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп Саботен магазин
Коментари
16.03.2012, 18:04

Едиторијал

„Д“ дијалог за Македонија

Слободанка Јовановска

Македонија влезе во нова фаза со Европската унија. Вака барем тврдат и од Брисел и од дома по започнувањето на претпристапниот дијалог на високо ниво, во кој лично учествува еврокомесарот Штефан Филе. Што е новото? - е тема околу која веќе почнаа политичките кавги во земјата иако, како и да се гледа на нештата, овој пат станува збор за добра вест за Македонија. Опозицијата го оцени дијалогот на високо ниво како потврда на колку ниско ниво се реформите во земјата, додека власта се труди да го презентира тоа како доказ дека земјата постигнала напредок, па Брисел го формализира тоа така како што може во моментов. Добрата вест е дека Брисел го сврти наглавачки процесот за да и' излезе во пресрет на Македонија, која тргна на патот на откажување од ЕУ. Добра вест е и тоа дека Брисел сака реформите да ги стави како услов над името, и дека првпат е подготвен, како во случајот со Србија и Хрватска, да бара креативен начин да се надмине блокадата на нашата евроинтеграција. Добра вест е и тоа дека Брисел стана свесен колку е неодржливо статус квото на Македонија, дека нашата евроинтеграција мора да стане реална и дека е веќе срамно за сите заостанувањето на државата, поради наша вина и на Грција. Добра вест е најавата дека ЕК сака да го зајакне реформското досие на Македонија, зошто има намера во декември да ја брани посилно нашата препорака и зошто смета дека тоа ќе ја зајакне и нашата позиција во спорот за името. Добра вест е и тоа дека Брисел почна да го врти грбот на ширењето на „ерга омнес“ дефиницијата, и почна да расчистува што е предмет на спор а што не. И, најдобрата вест е дека Брисел реши да не натера на вистински реформи, при што нема намера да и' остави простор на владејачката гарнитура да глуми дека го прави тоа давајќи и' аргументи. Едноставно, реши да го седне цврсто на маса премиерот Никола Груевски и да му го земе главниот адут (името) да им избега од неа.

Дијалогот делумно е и успех на премиерот Никола Груевски, кој побара скрининг за Македонија од претседателот на ЕК, Жозе Мануел Баросо и, без оглед што доби нешто што не е тоа, го принуди Брисел да даде нешто и да отвори некаква можност за Македонија. Иако Европската комисија и досега ја поддржуваше земјата упорно предлагајќи почеток на преговорите изминатите три години, а тоа го прави подолго и Европскиот парламент, така што таквиот однос не е новост, овој пат изгледа решена тоа и да го истурка и да не и' даде шанса на земјата да дигне раце од процесот. Тоа го сугерираа два клучни збора од прес-конференцијата на еврокомесарот Филе, кој добивањето преговори го нарече „неизбежно“, а напредокот на Македонија го најави како нешто што ќе го постигнеме „заедно“. Дали дијалогот е исто што и преговори или не е, дали по скринингот ќе има пак формален скрининг или не, дали станува збор за напредок или за притисок - во моментов е сосема споредно. Исто како што е споредно настојувањето на Владата да добие потврда дека со дијалогот и се потврдува напредокот, кога сите гледаат дека на маса и се ставени сите столбови што ја одржуваат на власта моментно. Уште повеќе, дека самата треба да се откаже од она што и' помага да ги добива изборите во Македонија во име на дијалогот на високо ниво, т.е. да си одмогне себеси во име на повисоките интереси на земјата, т.е. да покаже јасно за кого работи - за себе или за Македонија.


Статијата е прочитана 919 пати.

Испрати коментарНашата Пенелопа
И по референца, референца
Референдум за промени
Црвена линијаjovan, 17.03.2012 01:40:14
Mnogu pati pisuvam deka rabotite, pogotovo ovde na Balkanot, se odvivaat molskavicno brzo, i sekoj den moze da donesi nesto novo za koe e potrebno nova strategija. Tokmu vo momentov se sluci nesto novo, Albanicite i nivnoto diveenje ovde koe pocna otvoreno da manifestira nadmok. Koj sledi politika, mozebi zabelezal deka prvi Bugarite rekoa deka nesakaat da granicat so Albanija. Grcija od damna izjavi deka krizata im e napravena narocno za da se zajakne Turcija i islamot. Srbite edvaj cekaat da se osvetat. Znaci situacijava vo Makedonija ne im odgovara na nikogo da ovde Albancite zavladeat. Evropa/Svetot isto taka ne e veke do tolku zagrizen za Albancite, pa Makedonija kako drzava/teritorija ne im e vo interes vo momentov da stane arena za presmetka, prvicno pomegu Mak-Alb, a potoa ostanatite da go delat plenot. Sepak*silite* koj ka osnovaa ovaa drzava se razmrdaa malku, sto e dobro za nas. No sto stvarno ke bide, doprva ke vidime.
sime, 17.03.2012 10:26:55
Napolno se soglasuvam so Jovan nasiot najvazen problem se albancite,mejutoa toa go koristi i grcija i bugarija.
ништо ново, 17.03.2012 18:04:43
Името Република Македонија официјално не постои.Укинато е од Советот за безбедност на ОН со Резолуцијата 817 од 1993 г.Во Резолуцијата се објаснува дека тоа е сторено поради разликите околу името на нашата држава.Советот за безбедност оди толку далеку, што бара тие разлики да се решат „во интерес на одржувањето на мирните добрососедски односи“?!Тоа значи дека Македонија и Грција се обврзани да најдат компромисно решение со кое ќе се надминат нивните разлики околу името.Грција не ќе можеше да ги претстави разликите околу името како проблем,ако Советот за безбедност не прифати дека тие разлики се проблем за мирните добрососедски односи.Значи останува Резолуцијата и одлуките на НАТО и ЕУ,се`додека не се реши тој проблем околу разликите.
Mapkoc, 17.03.2012 23:56:13
„Едиторијалов на госпоѓа Јовановска е за новинарски учебник. Во него наоѓаме куп релеванти материјални детаљи, кои таа вешто и објективно ги користи за толкување на состојбите на патот на Македонија кон ЕУ. Благодарен сум и`што со вака ефикасен пристап ни заштедува време потребно да ја согледаме вистината, често скриена зад фрази, или премолчување на клучни информации. Драго ми е што помага да се присили Владата да се изјасни за кого работи, „за себе или за Македонија„. Поготово што Македонија постојано и` беше во втор план, инаку таа не би била олку скапана.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Ведро

Среда
Сончево
Макс: 21°C, Мин: 5°C

Четврток
Сончево
Макс: 21°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |