Број 2860  петок, 12 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Хроника

Нови пријави за земјиштата во Штип

ШТИП - Уште две лица од Штип заработија кривични пријави за аферата со незаконска распределба на земјоделско земјиште. Штипската полиција ја прошири кривичната пријава против М.В., која веќе еден месец е во притвор со уште две лица И.В. (43) и Ј.П. (59).

Пријавената М.В. во својство на службено лице - виш референт при Министерството за земјоделство, искористувајќи ја својата положба, ги пречекорила границите на своите овластувања, па со дел од корисниците на државно земјиште, а врз основа на противзаконски склучени договори, барала закупнината да и' се плаќа на рака. Изговорот бил дека парите подоцна ќе ги уплати на сметката, но место тоа ги присвојувала за себе. И.В. и Ј.П., кои биле раководители на оваа служба, според МВР, не ги извршувале совесно своите должности.

Тие, иако знаеле за протизаконските дејства на М.В. не презеле дејства да ја спречат со што е оштетен државниот буџет. (И.Б.)


Статијата е прочитана 240 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Хроника
Оставеното бебе било тепано и малтретирано од мајката
Депресијата на Радески ќе го забави судскиот процес за сериските убиства?
Закочена истрагата за браќата кои се осомничени за нарачано убиство во Ореше
Случајот „Телеком“ кај Обвинителството
Корупцијата е присутна секаде во општеството
Приведени танчарки во кафеана во Желино
Бегалец од „Идризово“ ограбувал банки