Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
04.01.2013, 15:44

По Депардје и Бардо по руско државјанство

Актерката се закани дека ќе побара руско државјанство, но не за да избега од плаќањето данок, туку за да спаси два слона

Поранешната француска актерка Брижит Бардо се закани дека ќе побара руско државјанство, но не за да избега од плаќањето данок како Жерар Депардје, туку за да спаси два слона.

Управниот суд од Лион на 21 декември ја потврди одлуката за еутаназија на префектурата која се однесуваше на два 42 годишни слонови Непал и Баби заболени од туберколоза. Двата слонови се сопственост на циркусот Пандер, но беа позајмени на зоолошката градина во Лион.

Бранителите на животните, меѓу кои и директорот на циркусот Пандер, Жилбер Еделштеин, побараа дури и „претседателска милост“ за двата слонови, но поради ризиците за пренесување на болеста туберколоза од животните на луѓето, судот одби да ги помилува.

Денес, поранешната филмска дива и сега бранителка на животните, Брижит Бардо преку кратко соопштение за јавноста изрази жалење за одлуката за судбината на слоновите Непал и Баби и покрај предлозите на нејзината фондација.

- Ако тие кои ја поседуваат власта имаат кукавичлок и невнимание да убијат два слонови, јас донесов одлука да побарам руско државјанство со цел да ја напуштам оваа земја, која сега е само гробиште за животни, пишува огорчено Брижит Бардо.


Статијата е прочитана 905 пати.


Испрати коментарБожикниот концерт на „Скопски солисти“ со Нацоски и Таламанка
Пекиншкиот човек бил прекрасен градител
Во Сахара пронајден метеорит стар над две милијарди години
Уметниците се простија од Никола Иванов-Балтон
Концертот за Василица годинава посветен на Верди
Колин Фарел пиел по две шишиња виски
Првата дама на Северна Кореја веројатно се породила?
Депардје стана Русин
Хју Хефнер пак се ожени
Прагот стана мој покрив, а куферот моја адреса
Алаѓозовски, Крајчев и Тоциновски добитници на „Прозни мајстори“
„Скајфол“ заработи една милијарда долари
Данската кралица скептична кон Фејсбук
Се венчаа Бред Пит и Анџелина Џоли
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (42)
„Педесет нијанси сиво“ - најпопуларна книга за 2012
„Смртта на Ерусалим“ во сефардското списание “Лос Муестрос”
Почина сликарот Никола Ивановски- Балтон
Марсеј и Кошице - престолнини на европската култура во 2013
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (41)
(ИНТЕРВЈУ) Готвам, значи постојам и сум сакана
(ИНТЕРВЈУ) Не се плашам од „Метрополитен“
„Шарли Хебдо“ ќе објави „халал“ стрип за животот на Мухамед
Витни Хјустон и „Гангам Стајл“ најбарани на интернет во 2012
Есма и Влатко Лозаноски ќе ја претставуваат Македонија на Евросонг
Годинава имавме три филма во Берлин
Промоција на „Осмото светско чудо“ во Белград
Отворена изложбата „Археолошка Македонија 2012“
Поддршката на македонскиот роман е нула
Витни Хјустон убиена од дилерите поради долг?
Мјузикл за Тоше Проески
Каролина - лице на новиот календар на „Пелистерка“
Фотографии од „Твитеркалендар 2013“ на продажна изложба
Проектот „Љубојна брас фантази“ сега и на ЦД
Новогодишен гала-концерт на Филхармонијата
Адел го заштити нејзиното име
„Јадро“ го брани демократскиот социокултурен простор
Се обновува Драмската програма на Македонско радио - Радио Скопје
„Ангелите“ голи за шпанскиот „Вог“
Во „Мала станица“ изложуваат шест автори
„Фрик фестивал“ со гости од Белград
„Битлси“, Џегер и Бекам може да завршат на банкнота од 10 фунтиЈован, 04.01.2013 16:33:24
Ќе и заврши огромна услуга на Франција бидејќи и така и така веќе Французите се подбиваат со неа и со нејзините испади кои се должат на испржениот мозок.
Коста Стоименовски, 04.01.2013 17:23:04
По тешките борби Наполеон успеа да влезе во Москва во 1812 година, но, не успеа да ја задржи подолго. Кутузов тогаш изјавил дека војната Наполеон за Москва е завршена, но, за Русите дури сега започнува. По 200 години, Французите повторно влегуваат во Москва, но не да ја окупираат, туку да се ослободат од арачлиската политика на нивната татковина! Да се надеваме дека сето тоа ќе биде за доброто на Европа од Атлантикот до Урал на Де Гол и за Заедничкиот европски дом на наивниот Михаил Сергеевич Горбачов!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Претежно облачно

Недела
Ведро
Макс: 2°C, Мин: -4°C

Понеделник
Мешавина од снег и замрзнат дожд
Макс: -1°C, Мин: -8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (44)
Љубовницата на Тито.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |